Reklama
reklama

Hroznová koza a pískem vysypávané ornamenty se staly kulturním statkem

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje se rozšíří o další dvě položky. Na svém zasedání to ve středu 24. listopadu 2021 schválili jihomoravští radní.
Pískem vysypávané ornamenty.   Foto: JMK

K vinařským tradicím v příhraniční oblasti Znojemska neodmyslitelně patří hroznová koza - bohatě nazdobená figura kozla/kozy, jíž byla projevována úcta v době vinobraní. Tento lidový zvyk se praktikoval v oblastech Dolních Rakous a jižní Moravy, které tvořily společnou vinohradnickou oblast se stejnými společenskohospodářskými i kulturními charakteristikami. K útlumu tradic došlo po rozpadu Rakouska-Uherska a po 2. sv. válce. Na Znojemsku začal tradice spojené s Hroznovou kozou obnovovat Spolek přátel Hroznové kozy před sedmnácti lety.

Zvyk sklářským pískem vysypávat ornamenty na chodníky a silnice byl poměrně rozšířený ještě na počátku tohoto století, ale v současné době se udržuje pouze v několika málo obcích na Kyjovsku (obce Šardice a Hovorany). Vyskytuje se především u příležitosti tradičních hodů, svateb, konání folklorních festivalů atd. Ruční vysypávání ornamentů má především dekorativní účel. Materiálem jsou písky, které jsou z důvodu trvanlivosti vysypávaných motivů doplněny hladkou moukou, směs mouky a písku se pak aplikuje na mokrý podklad, ornamenty tak na dlažbě nebo asfaltu vydrží i několik týdnů.

Odborná komise doporučila zároveň Radě Jihomoravského kraje schválit navržení tohoto nominovaného statku i na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

Jsou to důležité symboly naší jihomoravské identity. Naše živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme. A jak hroznová koza, tak malování pískem na seznam jednoznačně patří,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Každé zviditelnění tradiční jihomoravské kultury znamená velký přínos pro region. Tím se zvyšuje turistický ruch a díky tomu se mohou rozvíjet i služby, které kromě turistů využívají také místní,“ uvedl náměstek pro kulturu, památkovou péči a turistický ruch František Lukl.

TZ: JMK

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jihomoravský kraj včera spustil 1. ročník klání Cena za krajinu 2021. Do finále postoupilo z 43 projektů deset, které už fungují na území Jihomoravského kraje a bojují proti klimatickým změnám,...
18.01.2022 - 08:29
Brno čeká v letošním roce celá řada významných projektů, stavebních prací a událostí. Událostí roku budou oslavy 200. výročí narození Johanna Gregora Mendela, s čímž se pojí i právě probíhající...
17.01.2022 - 14:15
Problémy s nepředvídatelným chováním externího zaměstnance řešil ve čtvrtek personál firmy v Heršpické ulici.
16.01.2022 - 09:07
Ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně dlouhodobě fungovala pouze krevní banka. Na podzim roku 2019 vzniklo v prostorách krevní banky také odběrové místo pro dárce krve. Po více než dvou letech tedy...
13.01.2022 - 13:51
Poslední mrazivé dny a především noci by mohly mylně svádět k dojmu, že na brněnských přírodních vodních plochách už je dostatečně silný led k bruslení.
13.01.2022 - 07:46
Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové voliéře v dolní části areálu aktuálně nahradili kriticky ohrožení...
12.01.2022 - 14:00
Komentáře