Reklama
reklama

Hodonín si připomene výročí narození T. G. Masaryka

V neděli 7. 3. uplyne již 171 let od narození hodonínského rodáka a prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Přestože aktuální doba nepřeje setkáváním, na památku této významné osobnosti českých dějin město Hodonín nezapomíná. V den jeho narození uctí vedení města T. G. Masaryka tichou vzpomínkou s položením květin u jeho pomníku na náměstí 17. listopadu. Současně zazní Hodonínem ve 14 hodin prostřednictvím místního rozhlasu i česká a slovenská státní hymna.

Pandemický rok ovlivnil i podobu pietních aktů, kterými si město Hodonín připomíná významná výročí. Místo tradičních pietních shromáždění za přítomnosti mnoha hostů se tak letos mnohá konají v komorním duchu. „Město Hodonín má svého rodáka v hluboké úctě a myšlenka vynechat letos vzpomínku výročí jeho narození nepřipadala v úvahu. Hledali jsme proto další možnosti, jak tento den pojat slavnostněji. Také proto zazní z místního rozhlasu hymna a připomene tento významný den,“ řekl starosta Libor Střecha.

Současná situace však ovlivnila také další instituce, které hledaly jiná řešení, jak Masarykův odkaz připomenout. Například Masarykovo muzeum v Hodoníně společně se ZUŠ Hodonín, pěveckým sborem Barbastella, Masarykovou společností v Hodoníně a Gymnáziem Hodonín natočili v režii Kateřiny Hornové soubor krátkých videí. „Každé z nich prezentuje vnímání Masarykova odkazu lidmi různých generací a zaměření. Jejich součástí je i přání Masarykovi k narozeninám. Videa jsou postupně zveřejňována na facebooku Masarykova muzea v Hodoníně i ostatních jmenovaných organizací průběžně od čtvrtka 4. 3. do neděle 7.  3.,“ informovala ředitelka Masarykova muzea v Hodoníně a předsedkyně Masarykovy společnosti Irena Chovančíková.

Právě Masarykovo muzeum v Hodoníně veřejnosti přibližuje stálou expozicí životní dráhu tohoto státníka. Expozice představuje Masarykovo dětství a mládí prožité na Hodonínsku, studia, politickou a vědeckou činnost, období prezidentství, Masarykovu rodinu, úmrtí i jeho odkaz. O šíření Masarykova odkazu se stará také Masarykova společnost v Hodoníně a mementem proměnlivosti postojů k demokracii či dopadů ideologizace výkladu dějin je Masarykův pomník stojící naproti Galerie výtvarného umění.

V den výročí se rovněž od 18 hodin uskuteční online přenos koncertu pianisty Luďka Havla, který Dům kultury Hodonín věnuje nemocnici TGM. Koncert bude možné zhlédnout prostřednictvím facebooku domu kultury, you tube kanálu nebo vysílání Televize TVS.

TZ: Město Hodonín

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře