Reklama
reklama

EKOFILM: Vedle projekcí a soutěže 25 snímků čekají na návštěvníky exkurze, debaty i koncerty

EKOFILM, který se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, představuje doprovodný program. Kromě hlavního programu, jímž je promítání a soutěž pětadvaceti dokumentů, totiž na návštěvníky čekají koncerty, workshopy, debaty nebo třeba zážitkové exkurze a komentované prohlídky.

Filmové projekce, workshopy, besedy s enviromentalisty i filmovými tvůrci – tak se dá shrnout 48. ročník festivalu EKOFILM. Ten se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, konkrétně v Univerzitním kině Scala, v sále Společenského centra ÚMČ Brno-střed, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v EKODÓMu na náměstí Svobody. Leitmotivem doprovodného programu je KLIMA A JEHO ZMĚNA.

„Diskuze o klimatické krizi prošla za poslední čtyři roky velkou změnou. I proto jsme si letos dali za cíl tuto debatu na EKOFILMu reflektovat a nadále kultivovat. Jako společnost jsme se totiž sice výrazně posunuli v našem smýšlení, ty velké a nevyhnutelné změny nás ale teprve čekají. Je tak třeba být ostražití a držet směr. K tomu se snažíme letos přispět debatami a přednáškami o klimatické a ekologické krizi, kterou procházíme,“ uvedl Martin Čech, který má na starost odborný doprovodný program festivalu.

Ve středu zahájí doprovodný program svým koncertem kapela ZRNÍ od 18:30 na náměstí Svobody. Ještě předtím se můžete od 16:00 zúčastnit úvodní besedy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, a to na téma připravenosti České republiky na klimatické a ekologické výzvy.

Čtvrteční program naláká kromě soutěžních snímků hlavně na besedu s jednou z letošních porotkyň Evou Holubovou. Pořad Ve skleníku s Holubkou začne v 17:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Pro zvídavé je připravena také exkurze v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a videoworkshop Jana E. Svatoše v brněnské zoo (jen pro vítěze).

Vytvořit enrichmentové prvky pro zvířata v Zoo Brno mohou zájemci v pátek od 14:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Následuje například exkurze do Botanické zahrady a arboreta Masarykovy univerzity nebo beseda na nukleární téma, kterou povede ukrajinská porotkyně Elena Rubashevskaja. 

Závěrečný sobotní program přinese Rodinný den plný moderních technologií, ekoskládaček či virtuální reality a naučí návštěvníky opravit si své kolo díky zážitkovému programu s Bike Kitchen Brno či jak správně mléčně kvasit.

Od 16:00 budou v kině Scala promítány vítězné snímky 48. ročníku MFF EKOFILM.
Úplný závěr festivalu bude patřit nesoutěžnímu švýcarsko-německo-gruzínskému snímku Zkrocená zahrada v kině Scala.

V průběhu festivalových dní se budou konat také dvě výstavy. Ta s názvem Mysli na lesy odkazuje k fotosoutěži, kterou organizace FSC ČR uspořádala v roce 2021 už poosmé. Zaměřuje se na podporu šetrného a přírodě blízkého lesního hospodaření a zodpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Ke zhlédnutí budou snímky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Symfonie Donbasu je celovečerní dokumentární debut Eleny Rubashevskaje. Jedná se o multidisciplinární etnografický projekt, který zkoumá krajinu Donbasu z hlediska psychogeografie a analyzuje zvláštní vazby mezi krajinou, průmyslovými objekty a lidmi obývajícími tento region. Výstava bude přístupná každý den v EKODÓMu na náměstí Svobody.

Všechny akce a projekce festivalu jsou zdarma. Více informací najdete na: https://www.ekofilm.cz/

Zdroj: ekofilm.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
Nejstarší brněnská sauna na Drobného se svou velikostí řadí mezi ty menší, její kapacita je 12 osob a má jednu potírnu. Pravidelní návštěvníci chválí její domáckou atmosféru, místním tmelem byl i...
30.11.2022 - 08:30
Brňané si v dobročinných obchodech Nadace Veronica pořídili již více než 100 jedliček v květináči. Prodej přitom začal teprve v pondělí 21. listopadu. Celkem má nadace pro zájemce o ekologičtější...
29.11.2022 - 15:15
Výnos dobročinné aukce činí rovných 417 tis. korun, společně s dalšími příjmy z prodeje drobných výrobků a vstupného se výnos celého večera vyšplhal na úžasných 470 772 Kč. Již od prvních chvil bylo...
29.11.2022 - 09:57
Podpora rozvoje jaderné energetiky v Česku vzrostla za rok o sedm procent a je nejvyšší v historii měření od roku 2000. Za vysokou podporou je především válka na Ukrajině a energetická krize, jak...
28.11.2022 - 14:10
Od počátku příštího roku v Brně zdraží vodné a stočné. Po vyšších cenách za centrální dodávky tepla, které platí od letošního listopadu, jde o další zásah do peněženek Brňanů. Připlatit si navíc...
26.11.2022 - 06:15
Bez rozsvícení vánočního stromu by nemohly Brněnské Vánoce začít. Na náměstí Svobody se v pátek 25. listopadu rozsvítí už po osmadevadesáté. Co přináší letošní zahájení, jaké novinky budou v průběhu...
25.11.2022 - 07:51
Komentáře