Reklama
reklama

EKOFILM: Vedle projekcí a soutěže 25 snímků čekají na návštěvníky exkurze, debaty i koncerty

EKOFILM, který se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, představuje doprovodný program. Kromě hlavního programu, jímž je promítání a soutěž pětadvaceti dokumentů, totiž na návštěvníky čekají koncerty, workshopy, debaty nebo třeba zážitkové exkurze a komentované prohlídky.

Filmové projekce, workshopy, besedy s enviromentalisty i filmovými tvůrci – tak se dá shrnout 48. ročník festivalu EKOFILM. Ten se uskuteční od 12. do 15. října v Brně, konkrétně v Univerzitním kině Scala, v sále Společenského centra ÚMČ Brno-střed, na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity a v EKODÓMu na náměstí Svobody. Leitmotivem doprovodného programu je KLIMA A JEHO ZMĚNA.

„Diskuze o klimatické krizi prošla za poslední čtyři roky velkou změnou. I proto jsme si letos dali za cíl tuto debatu na EKOFILMu reflektovat a nadále kultivovat. Jako společnost jsme se totiž sice výrazně posunuli v našem smýšlení, ty velké a nevyhnutelné změny nás ale teprve čekají. Je tak třeba být ostražití a držet směr. K tomu se snažíme letos přispět debatami a přednáškami o klimatické a ekologické krizi, kterou procházíme,“ uvedl Martin Čech, který má na starost odborný doprovodný program festivalu.

Ve středu zahájí doprovodný program svým koncertem kapela ZRNÍ od 18:30 na náměstí Svobody. Ještě předtím se můžete od 16:00 zúčastnit úvodní besedy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, a to na téma připravenosti České republiky na klimatické a ekologické výzvy.

Čtvrteční program naláká kromě soutěžních snímků hlavně na besedu s jednou z letošních porotkyň Evou Holubovou. Pořad Ve skleníku s Holubkou začne v 17:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Pro zvídavé je připravena také exkurze v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a videoworkshop Jana E. Svatoše v brněnské zoo (jen pro vítěze).

Vytvořit enrichmentové prvky pro zvířata v Zoo Brno mohou zájemci v pátek od 14:00 v EKODÓMu na náměstí Svobody. Následuje například exkurze do Botanické zahrady a arboreta Masarykovy univerzity nebo beseda na nukleární téma, kterou povede ukrajinská porotkyně Elena Rubashevskaja. 

Závěrečný sobotní program přinese Rodinný den plný moderních technologií, ekoskládaček či virtuální reality a naučí návštěvníky opravit si své kolo díky zážitkovému programu s Bike Kitchen Brno či jak správně mléčně kvasit.

Od 16:00 budou v kině Scala promítány vítězné snímky 48. ročníku MFF EKOFILM.
Úplný závěr festivalu bude patřit nesoutěžnímu švýcarsko-německo-gruzínskému snímku Zkrocená zahrada v kině Scala.

V průběhu festivalových dní se budou konat také dvě výstavy. Ta s názvem Mysli na lesy odkazuje k fotosoutěži, kterou organizace FSC ČR uspořádala v roce 2021 už poosmé. Zaměřuje se na podporu šetrného a přírodě blízkého lesního hospodaření a zodpovědné spotřeby výrobků ze dřeva. Ke zhlédnutí budou snímky na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Symfonie Donbasu je celovečerní dokumentární debut Eleny Rubashevskaje. Jedná se o multidisciplinární etnografický projekt, který zkoumá krajinu Donbasu z hlediska psychogeografie a analyzuje zvláštní vazby mezi krajinou, průmyslovými objekty a lidmi obývajícími tento region. Výstava bude přístupná každý den v EKODÓMu na náměstí Svobody.

Všechny akce a projekce festivalu jsou zdarma. Více informací najdete na: https://www.ekofilm.cz/

Zdroj: ekofilm.cz

Autor: 
redakce
Aktuálně
U příležitost Mezinárodního dne seniorů připravila Zoo Brno na sobotu 1. října vstup pro seniory za pouhých 10 Kč. Tradiční je také zvýhodněné vstupné za 10 Kč pro nositele zvířecích příjmení, a to v...
30.09.2022 - 06:54
Uprostřed noci na sobotu si strážníci všimli řidiče škodovky, který projížděl Mendlovým náměstím pouze s denními světly a zadní část vozidla navíc nebyla osvětlená vůbec.
29.09.2022 - 16:33
Festival Film a architektura se láme do nové dekády a odhaluje letošní nabitý program. Jedenáctý ročník s názvem Body zlomů zavítá ve dnech 29. 9. – 4. 10. také do Brna. V prostorech Kina Art,...
29.09.2022 - 13:00
Opravy se na podzim dočká poslední větší kus tramvajové trati v ulici Táborská. Dopravní podnik zde vymění koleje na 296 metrů dlouhém úseku mezi křižovatkami s ulicemi Gajdošova a Otakara Ševčíka....
28.09.2022 - 06:40
Letošní brněnská Noc vědců se uskuteční v pátek 30. září. Na její přípravě se podílí dvanáct institucí a nabídne nevšední program na téma VŠEMI SMYSLY. Zájemci navštíví laboratoře a výzkumná...
26.09.2022 - 09:04
Ulevit řidičům od zdlouhavého hledání parkovacího místa v podvečerních hodinách od pondělí do pátku má systém modrých čar. Ty se již během srpna začaly objevovat v oblasti 4-04 Dukelská třída....
25.09.2022 - 07:06
Komentáře