Reklama
reklama

Dukovanské cyklobusy zahájily šestou sezónu. Zájemce od první jízdy na kole neodradily ani sněhové přeháňky

K elektrárně autobusem a nazpět na kole, využívají zaměstnanci dukovanské elektrárny už šestým rokem. Letošní sezónu energetici zahájili i přes chladné počasí a občasné sněhové přeháňky od dubna. Přeprava kol přispívá k vyšší bezpečnosti v ranních hodinách a podporuje zdravý životní styl zaměstnanců. Cyklobusy je možné využít až do konce října k přepravě do jaderné elektrárny Dukovany i Temelín.

Energetici obnovili autobusovou přepravu jízdních kol na čtyřech pravidelných linkách z Třebíče do Dukovan. Každý nosič kol umístěný na zadní části čtyř autobusů pobere 5 jízdních kol. Přeprava probíhá v pracovní dny a místo si je možné předem zarezervovat na internetu. O službu mají zájem převážně zaměstnanci, kteří využívají cestu z práce ke sportu a zdravému životnímu stylu. Na cestu domů se mohou vydat mimo dopravní špičku a využít vedlejších komunikací a cyklostezek. K úschově kol v průběhu práce má elektrárna pro zaměstnance-cyklisty připravené dvě kolárny.

„Zdraví a bezpečí našich zaměstnanců je pro nás důležité. Proto podporujeme možnost jízdy z práce domů na kole, která přispívá i k duševní pohodě a je dnes jednou z mála dostupných sportovních aktivit. Společně s dalšími projekty v oblasti dopravy usilujeme o zvýšení bezpečnosti a ochranu životního prostředí,“ říká Roman Havlín, ředitel dukovanské elektrárny.

Vedle přepravy kol dukovanská elektrárna dlouhodobě podporuje rozvoj cyklostezek a cyklotras v okolí elektrárny, snižování dopravní zátěže podporou sdílených jízd do práce a možností dobíjení elektroaut a elektrokol z dobíjecích stojanů s čistou bezemisní energií. „Pro nás s manželkou je to vítané prodloužení cyklistické sezóny jak vzhledem ranní tmě, tak i vzhledem k věku. Na kole ráno do práce a odpoledne zpět už tak často nedáme. Za nás tedy skvělý benefit,“ říká Pavel Vyroubal, směnový mistr systému kontroly řízení.

Jedním z nejaktivnějších cyklistů využívajících přepravu kol je také Jiří Dobeš z útvaru řízení techniky. „Cestování cyklobusem bylo v loňském roce částečně poznamenáno covidovou situací a prací na homeoffice. Při zpáteční cestě zase těžbou dřeva na oblíbené cestě kolem přehrady. I tak ale plní svou hlavní úlohu „Bezpečně do práce“ a zpět po vedlejších cestách a cyklostezkách,“ hodnotí loňskou sezónu Dobeš. Od roku 2009 vzniklo ve spolupráci s elektrárnou několik cyklostezek, které jsou v okolí obcí Valeč, Dalešice a Hrotovice, které jsou součástí plánované cyklotrasy z Třebíče do Dukovan, pravděpodobně nejdelší plánované funkční cyklostezky u nás.

TZ: JED

Autor: 
redakce
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře