Reklama
reklama

Dopravní podnik města Brna má za sebou rekordní plavební sezónu

Nejen polokulaté výročí, ale i rekordní zájem, tak Dopravní podnik města Brna uzavírá 75. plavební sezónu na Brněnské přehradě. Jeho lodě během šesti měsíců svezly 286 tisíc cestujících, což je od 80. let minulého století vůbec nejvíce. Po pravidelné zimní údržbě se sedm lodí na hladinu vrátí v dubnu příštího roku.

Brněnské přehradě a jejímu okolí se po dlouhé době dostalo pozornosti, kterou si právem zaslouží. Pomohla tomu i covidová doba, která turisty přiměla dovolené plánovat spíše v tuzemsku a vyhledávat výletní cíle ve svém okolí. Dalším faktorem je i čistota vody v přehradě, která díky provedeným opatřením na likvidaci sinic umožnila koupání po celou sezónu. Lodě dopravního podniku přepravily 286 tisíc cestujících, takovému zájmu se lodní doprava těšila naposledy v 80. letech, kdy počty přesahovaly i 300 tisíc,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Loni DPMB převezl po přehradě 243 tisíc cestujících, v roce 2019 celkem 245 tisíc.

„Kromě velkému zájmu o linkovou dopravu na přehradě se postupně vrací poptávka po jízdách na objednávku. V roce 2019 jsme provedli téměř 200 mimořádných jízd, loni vlivem covidu počet klesl na 88 a letos jsme se dostali na 146. Nejčastěji se jedná o firemní akce, oslavy nebo svatby,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

V příštím týdnu kapitáni z přehrady svezou do přístaviště můstky a plovoucí zařízení, které pak pomocí jeřábu podnik nechá vytáhnout na souš a uskladní. Pak už se s vodou rozloučí sedmero lodí. „Po vytažení lodí na břeh se pustíme do kontroly a servisu – demontáže baterií, odvodnění, prohlídky podponorové části plavidel, kormidelních a požárních systémů, ovládací elektroniky atd., dále nás čeká tradičně obnova venkovních nátěrů a palubního vybavení,“ vyjmenovává vedoucí lodní dopravy Martin Ecler.

V letošním roce si brněnský dopravní podnik připomněl 75. výročí od zahájení lodní dopravy. Na akci, kterou pro veřejnost připravil v přístavišti 11. září, přišly tisíce lidí. Jen loď Morava na okružních jízdách, které byly zdarma, převezla téměř 1500 lidí. Sezóna letos trvala od 2. dubna do 10. října.

Dopravní podnik už nyní spřádá plány pro další léta. „Chceme pokračovat v modernizaci zastávek, které obsluhují naše lodě. Připravujeme proto projekt na přestavbu stanic Pod Trnůvkou a Veverská Bítýška. Obě by měly být nově bezbariérové, vybaveny lavičkami a přístřeškem, zkrátka atraktivnější a pohodlnější pro cestující. V závislosti na průběhu stavebního řízení a finančních možnostech projekty zrealizujeme v letech 2022 nebo 2023,“ dodává Havránek.

Zdroj: DPMB

Autor: 
redakce
Aktuálně
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Tramvaje, trolejbusy a autobusy v...
27.10.2021 - 08:01
Ve čtvrtek 28. října 2021 je nejen Den vzniku samostatného československého státu, ale také svátek pro sportovní fandy. Od 15:20 se totiž v hale Vodova odehraje brněnské futsalové derby.
26.10.2021 - 13:49
Železniční nehoda včera večer zastavila provoz na trati v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
26.10.2021 - 08:18
Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.
25.10.2021 - 14:09
Na muže postávajícího v houští nedaleko školy upozornila strážníky v pátek odpoledne žena procházející jednou z komárovských ulic.
25.10.2021 - 08:18
Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i...
24.10.2021 - 14:01
Komentáře