Reklama
reklama

Do domu na Podnásepní se vrátí život

Do 22 nových bytů by se do konce příštího roku mohli nastěhovat noví obyvatelé. Další z neobydlených a chátrajících domů v bezprostřední blízkosti brněnského středu města se totiž dočká rekonstrukce. Radní již vybrali zhotovitele stavby a naplánovaný je i harmonogram prací. Ty vyjdou na necelých 48 milionů korun bez DPH, část nákladů pokryje dotace z IROP ve výši 12 milionů korun.

Plány

Na ulici Podnásepní, která se nachází jen pár minut chůze od hlavního nádraží, vzniknou v pěti nadzemních podlažích byty v dispozicích od garsonek až po 3+1. Navíc se v nově opravené budově bude nacházet i jeden nebytový prostor. Ten bude sloužit jako ateliér. „Sice tady nebydlím, ale kousek odsud, na na ulici Vlhká, pracuji, a proto tady kolem chodím každý den. Určitě je dobře, že se tady bude něco dít, všude kolem se opravuje, u Vaňkovky kousek rostou úplně luxusní budovy a tady je to hodně zanedbané. Večer mám i kolikrát strach, opravit by se mohly všechny domy,” myslí si paní Andrea Hovorná.

Podle plánů města z rekonstrukce vyjde deset bytů, které budou vedeny jako sociální se službou. Znamená to, že jejich obyvatelé budou mít zajištěný kontakt se sociálním pracovníkem, a to s dobou pověření 12 let. Dalších dvanáct bytů město využije podle aktuální potřeby, počítá však například s tím, že je budou využívat mladé páry a rodiny jako startovací byty. Práce se budou týkat nejen oprav, ale zahrnovat budou rovněž půdní vestavbu, vybudování výtahu a ve dvoře vysázení zeleně a umístění posezení.

„Zhotovitele jsme vybírali natřikrát. Nakonec se nám podařilo vysoutěžit nabídkovou cenu řádově o pět milionů nižší, než uchazeči nabídli v prvním výběrovém řízení. Nakonec tedy stavbu provede firma IMOS Brno za necelých 48 milionů korun bez DPH,“ uvedl náměstek primátorky pro bydlení a správu majetku Oliver Pospíšil.

Historie

Třípatrový bytový dům stojí na rohu ulic Podnásepní a Špitálka zřejmě od konce 19. století. Vyrostl zde někdy před rokem 1900 ne však dříve než roku 1870. V této době totiž ještě není zmíněn na mapách. Během své historie sloužil výhradně k bydlení, a to bez přestávek od svého vzniku až do roku 2017, kdy jej opustili poslední nájemníci. „Určitě je škoda, že tady teď nikdo nebydlí a že je to prázdné. Pořád se mluví o tom, jak jsou byty drahé a že nejsou, a tady je dům úplně prázdný. Má i hezký výhled, jednou jsem tam nahoře byla. Dobře, že se bude opravovat,” myslí si důchodkyně paní Drahomíra, která bydlí v nedalekém okolí.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Dnes začalo po sedmé hodině ranní ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně očkování registrovaných seniorů. Všechny termíny, uvolněné zatím do konce příštího týdne, jsou plné.
18.01.2021 - 13:55
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Komentáře