Reklama
reklama

Do Antarktidy odlétá osmičlenná expedice Masarykovy univerzity

Na stanici na ostrově Jamese Rosse vyrazí expedice Masarykovy univerzity začátkem ledna, pokud budou mít členové negativní testy na Covid-19.

I přes omezení vynucená současnou pandemií pokračuje Český antarktický výzkumný program se svými terénními vědeckými aktivitami v Antarktidě. Dlouhodobý výzkum dopadů klimatické změny na přírodu okrajové části Antarktidy tak bude pokračovat také během další expedice Masarykovy univerzity na stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Osmičlenný tým tam míří v době antarktického léta roku 2021.

Letošní expedice odlétá z Prahy dopoledne ve středu 16. prosince a přes Frankfurt, Madrid a Santiago de Chile směřuje do Punta Arenas, kam by její účastníci měli dorazit o dva dny později. Ihned po příletu nastoupí čtrnáctidenní karanténu v hotelu, během níž budou dvakrát testováni na Covid-19. Pouze negativní PCR testy jim umožní pokračovat na začátku ledna na palubě lodi Fuentealba až na stanici J.G. Mendela, která se nachází u východního pobřeží Antarktického poloostrova.

Vedoucím expedice bude klimatolog a zkušený polárník Kamil Láska z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty MU. Lékařkou výpravy pak Daniela Murínová a vědecko-technickou posádku budou tvořit geomorfolog a glaciolog Jan Kavan, mikrobiolog Pavel Švec a geomorfoložka Jana Smolíková. Ke skupině vědců bude patřit i glaciolog Zbyněk Engel z Univerzity Karlovy v Praze. O chod stanice se postarají technici ze společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, František Vorel a Tomáš Spáčil.

Tým musí především posbírat data ze všech meteostanic v okolí základny, kterých je zhruba dvacet a data a nasbírané vzorky pak dovézt zpět k dalšímiu výzkumu. Pokud se expedice úspěšně dostane do Antarktidy, počítá se s jejím návratem v březnu. Návrat z předchozí expedice jim však zkomplikovala pandemie koronaviru, letos na jaře se tak domů dostali asi s měsíčním zpožděním.

TZ: muni

Autor: 
redakce
Aktuálně
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Trasa kolem lesíka poblíž medlánecké chatové oblasti se v úterý odpoledne mohla stát osudnou pro čtyřiačtyřicetiletého muže.
14.01.2021 - 12:51
Ke kostelu svatého Tomáše na Moravské náměstí vyjížděli v neděli dopoledne brněnští strážníci kvůli muži, který tam údajně dorážel na kolemjdoucí a choval se velmi hlučně.
13.01.2021 - 09:35
Vysoké školy pošlou dobrovolníky, poskytnou zázemí a pomůžou s přípravou a organizací.
12.01.2021 - 10:09
Komentáře