Reklama
reklama

Čtvrť Špitálka. Bydlení nové generace?

Dva roky plánů. V Brně by měla vzniknou nízkoenergetická čtvrť, která umožní svým budoucím obyvatelům žít, pracovat i nakupovat v blízkosti tak, aby měli veškerý komfort a nemuseli kamkoliv daleko cestovat. Projekt v lokalitě Špitálka je ve své další fázi.

V říjnu letošního roku schválili brněnští radní návrh dalšího postupu, jak bude probíhat spolupráce Brna a společnosti Teplárny Brno při přípravě chytré čtvrti v bezprostředním centru města. Nově je zprovozněn i web projektu. „V současné době není tato část města v příliš dobré kondici. Je zde mnoho nevyužitých výrobních prostor, garáží i zanedbaných prostranství. Celá lokalita je těžko prostupná. Vzhledem k atraktivní poloze i historickému kontextu je to stav, který máme v plánu změnit. Chceme této části města znovu vdechnout život,“ uvedl druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Projekt

Nová soběstačná čtvrť má v Brně vyrůst po vzoru zahraničních měst. Proměna má vzniknout v rámci projektu RUGGEDISED, který je součástí programu Horizont 2020 přijatý Evropskou unií a sdružuje šest evropských metropolí. Kromě města pod Špilberkem ještě Rotterdam, Glasgow, Umeu, Gdaňsk a Parmu. Ty by spolu měly sdílet zkušenosti při řešení otázek z oblasti mobility, energetiky, ICT, ale i v sociálních, ekonomických a environmentálních počinech.

Soutěž

Posun při plánování přineslo vyhlášení a uspořádání otevřené mezinárodní jednofázové ideové urbanistické soutěže, která se věnuje oblasti Špitálka. Jejím cílem bylo získat kvalitní návrhy urbanistického zpracování lokality ve vztahu k okolí. Z vítězných návrhů vyjde zpracování územní studie nazvané Přestavbová zóna – Špitálka a okolí. Ta by měla vzniknout do dubna roku 2020 a bude primárně sloužit pro změnu Územního plánu města Brna nebo pro zcela nový územní plán. „V Brně je mnoho zanedbaných lokalit, které léta chátrají. Namísto stavění na zelené louce chceme oživit především opuštěné brownfieldy okolo centra. Proto přebudujeme nevyužívaný areál tepláren a okolí na chytrou čtvrť, která bude novou tváří Brna. Toto území se skvěle hodí pro nové byty, prostory pro podnikatele a start-upy, ale také restaurace a další podniky,“ uvedl radní pro územní plánování Filip Chvátal.

Realizace

Stavět se bude v západní části areálu tepláren, který se nachází v oblasti navazující na přestavbové území podél ulic Vlhká a Cejl. Nová výstavba by měla být co nejefektivnější z energetického hlediska, a proto bude klást proto bude co nejmenší nároky na využívání energetických zdrojů. Tím sníží negativní vlivy na životní prostředí. Vyrůst by zde proto měly například budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Co to znamená? Jejich spotřeba bude ve značném rozsahu pokryta z obnovitelných zdrojů a vystavěné budou v takzvaném pasivním standardu, kdy jejich nároky na celkovou spotřebu energie budou ještě nižší než u budov s téměř nulovou spotřebou. Fungovat zde bude například i inteligentní veřejné osvětlení či systém řízení energie pro veřejné budovy, který umožní průběžný monitoring a analýzu vnitřního prostředí a tím i efektivní nastavení energetických toků. Projekt myslí i na řešení dopravy. A to jak z pohledu bezpečnosti obyvatel, tak i ekologie. V lokalitě by se měly proto testovat opatření jako například internet věcí, technologie velkých dat či bezdrátové senzorové sítě a mobilní aplikace. Například díky instalaci kamer, které zjišťují pohyb osob či vozidel, lze odstranit problematická místa, přizpůsobit je veřejnému prostoru či získaná data využít k navigaci řidičů na volná parkovací místa. V neposlední řadě by mělo pojetí chytré čtvrti přinést bonusy i v oblasti sounáležitosti a společenského soužití v místě. Příkladem lze uvést zapracování takzvaných komunitních zahrad, otevřených dílen či modelů komunitního bydlení. „Modely kolektivního bydlení, jako jsou komunitní pozemkové fondy, bytová družstva, družstevní domy, Baugruppen a další, byly již s velkým úspěchem otestovány v různých městech, různými skupinami obyvatel. Proto je participativní bydlení velkou příležitostí pro novou bytovou výstavbu v Brně,” popisuje web projektu.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Dopravní nehodu předávali strážníci k prošetření v pondělí v podvečer. Poblíž zastávky městské hromadné dopravy na brněnských Vinohradech dle svědka řidič kamionu při couvání přejel přívěsem přes...
07.06.2023 - 07:56
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Komentáře