Reklama
reklama

Cena za odpad se v Brně nezvýší

Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný na skládky, zvedne z 500 Kč na 800 Kč za tunu a postupně během deseti let dosáhne hodnoty 1 850 korun za tunu odpadu.

Právě nyní se ukazuje obrovská výhoda města Brna, které provozuje Zařízení na energetické využívání odpadu (ZEVO). Odpad dokážeme energeticky využít, nekončí tedy na skládkách, čímž nehrozí postupné zvyšování poplatků za jeho skládkování, které by se jinak dříve či později muselo promítnout do skladby místního poplatku za komunální odpad “ zdůrazňuje Filip Leder, předseda představenstva společnosti SAKO Brno. Odpad z Brna a okolí zpracovává SAKO Brno v Zařízení na energetické využití odpadu, což znamená, že je z něho vyráběna tepelná a elektrická energie.

Díky provozu vlastního zařízení můžeme občanům města Brna pro letošní rok garantovat stejnou výši poplatku za komunální odpad. Firmy a společností, které budou u nás odpad energeticky využívat, nebudou zatíženi navýšením plateb za uložení na skládky,“ dodává Filip Leder.

Společnosti či obce v České republice, nemající dostupné ZEVO, skládkují 50 až 60 % komunálních odpadů, oproti tomu Brno propracovaným systémem sběrných středisek odpadů, třídících kontejnerů a ZEVO jen necelá 3 %.

Brněnské Zařízení na energetické využívání odpadu je jedním ze čtyř podobných zařízení v republice. Provozem ZEVO pokrývá SAKO Brno jednu třetinu spotřeby tepelné energie a teplé vody v Brně. V roce 2019 vyrobilo ZEVO z 233 tisíc tun odpadu 2,4 milionu gigajoulů tepla a téměř 70 tisíc megawatthodin elektrické energie, předběžné údaje za rok 2020 předpokládají nárůst zpracovaného odpadu i vyrobeného tepla.

Zdroj: TZ SAKO Brno

Autor: 
redakce
Aktuálně
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Hejtman Jan Grolich včera představil centra v ostrém provozu. Konkrétně v Hodoníně v kulturním domě ještě včera dostalo vakcínu 52 lidí.
02.03.2021 - 09:29
Blížící se zpřísnění mimořádných opatření přivedlo včera před sedmou hodinou ráno do Úrazové nemocnice pacienta, který se tam domáhal ošetření.
01.03.2021 - 08:38
Komentáře