Reklama
reklama

Budova pošty u nádraží změní majitele

Okolí hlavního vlakového nádraží dlouhodobě budí u místních i u vedení města emoce, řeší se především jeho neutěšený stav. Pomyslnou kaňkou na mapě brněnských míst je i zdejší budova České pošty. Přestože jde o funkcionalistickou památku, její současný zbědovaný stav bývalému věhlasu neodpovídá. Situace by se však měla změnit.

Měsíčně sem vyřizovat své listovní potřeby chodí desítky tisíc Brňanů. Historická budova pošty umístěná v bezprostřední blízkosti hlavního vlakového nádraží je totiž především pro ty, kdo využívají tento dopravní uzel nebo pracují v centru, nejbližší pobočkou. Brzy se však budou muset se svými dopisy či složenkami vydávat jinam, objekt půjde do elektronické aukce a změní majitele. Státní podnik sice plánuje svůj provoz ve frekventované lokalitě zachovat a v okolí hlavního nádraží chce zřídit novou pobočku, navíc mají zákazníci k dispozici poštu v docházkové vzdálenosti v ulici Orlí, přesto se však pro mnoho obyvatel města pod Špilberkem jedná po mnoha desetiletých o nevítanou změnu. „Vždycky jsem chodila sem, za ty roky jsem na poštu zvyklá, mám to kousek od MHD. Posílám tady často i třeba křížovky do soutěží,“ svěřila se důchodkyně Helena Kubátová.

Důvodem novinky je především neekonomický provoz budovy, která je podle vyjádření státního podniku pro jeho potřeby i prostorově naddimenzovaná. Svou roli hraje i současný nevyhovující stav. Přestože je stavba památkově chráněná, její podobu navrhl slavný funkcionalistický architekt Bohuslav Fuchs, jako památka však rozhodně nevypadá. „Je to smutný pohled, člověk vnímá jen tu šedou barvu a vůbec si neuvědomuje, že to není jen špinavá krychle, ale světoznámá architektura,“ uvedl Daniel Mela. Fasáda opadává a zvenku chátrá a ve zanedbaném stavu jsou i některá nevyužívaná patra. Nový majitel proto bude muset počítat nejen s náklady spojenými s koupí objektu, ale i s následnými úpravami. Budovu je totiž podle posudku možné bez závad využívat, vhodná je však její celková rekonstrukce. Česká pošta funkcionalistický skvost prodá v elektronické aukci, která bude spuštěna druhou říjnovou středu letošního roku. Minimální nabídková cena je stanovena na 117 milionů korun.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) se už počtvrté spojilo s nadačním fondem Muži proti rakovině, který je organizátorem akce Movember v České republice. Tramvaje, trolejbusy a autobusy v...
27.10.2021 - 08:01
Ve čtvrtek 28. října 2021 je nejen Den vzniku samostatného československého státu, ale také svátek pro sportovní fandy. Od 15:20 se totiž v hale Vodova odehraje brněnské futsalové derby.
26.10.2021 - 13:49
Železniční nehoda včera večer zastavila provoz na trati v Rájci-Jestřebí na Blanensku.
26.10.2021 - 08:18
Zlato bylo vždy ozdobou a znamením elit. Zlato symbolizuje vznešenost, bohatství a moc, dává pocit hojnosti, lesku a bohatství.
25.10.2021 - 14:09
Na muže postávajícího v houští nedaleko školy upozornila strážníky v pátek odpoledne žena procházející jednou z komárovských ulic.
25.10.2021 - 08:18
Bagry, ale i stavební stroje a technika. Brňané se mohou v následujících měsících těšit v ulicích svého města na čilý ruch. Proměňovat se bude neustále Mendlovo náměstí, novinky čekají Staré Brno i...
24.10.2021 - 14:01
Komentáře