Reklama
reklama

Bude dotyk méně rizikový? Přenosu bakterií a virů zabrání nová fólie

V moderním světě používáme dotykové displeje denně. Setkáváme se s nimi například na poštách, objednáváme si přes ně jídlo v restauracích, obsluhujeme s jejich pomocí výrobní stroje. Nová samočisticí fólie ochrání jejich uživatele proti přenosu bakterií, virů a dalších škodlivých mikroorganismů.

„Hlavním cílem naší práce je, aby byl dotyk, kterému se v životě nevyhneme, mnohem méně rizikový,“ vysvětluje základní motiv výzkumu Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTES interactive, v jejíchž laboratořích technologie vzniká.

Díky svým unikátním vlastnostem udržuje nová fólie svůj povrch čistý a zabraňuje bakteriím, virům, ale i plísním, na které lidé mohou dotykem na interaktivní zařízení narazit, aby se množily a dále šířily.

„Našim cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek, které se v současné době uplatňují napříč segmenty,“ dodává Vošický. Své využití však najde fólie třeba i na dveřních klikách nebo nákupních košících v obchodech.

K největším benefitům fólie patří jednoduchost její aplikace, prakticky neomezená použitelnost a nenáročnost, jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla. Folie navíc drží svůj povrch čistý neustále a je velmi spolehlivá.

Novinka začala vznikat loni v březnu. Na ryze českém výzkumu tým z FORTES interactive spolupracuje s experty ze společnosti Synpo, která se zabývá výzkumem a výrobou speciálních lepidel. Tým oslovil také odborníky z Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně a z Centra polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.

„V tuto chvíli se výzkumníkům podařilo vytvořit tzv. nultou generaci, tedy folii fungující v laboratorních podmínkách a můžeme s radostí říct, že výsledky jsou nad očekávání dobré. Další fází je její testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách,“ popsal vývoj Libor Vošický.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Hejtman Jan Grolich včera představil centra v ostrém provozu. Konkrétně v Hodoníně v kulturním domě ještě včera dostalo vakcínu 52 lidí.
02.03.2021 - 09:29
Blížící se zpřísnění mimořádných opatření přivedlo včera před sedmou hodinou ráno do Úrazové nemocnice pacienta, který se tam domáhal ošetření.
01.03.2021 - 08:38
Komentáře