Bude dotyk méně rizikový? Přenosu bakterií a virů zabrání nová fólie
„Hlavním cílem naší práce je, aby byl dotyk, kterému se v životě nevyhneme, mnohem méně rizikový,“ vysvětluje základní motiv výzkumu Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTES interactive, v jejíchž laboratořích technologie vzniká.
Díky svým unikátním vlastnostem udržuje nová fólie svůj povrch čistý a zabraňuje bakteriím, virům, ale i plísním, na které lidé mohou dotykem na interaktivní zařízení narazit, aby se množily a dále šířily.
„Našim cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek, které se v současné době uplatňují napříč segmenty,“ dodává Vošický. Své využití však najde fólie třeba i na dveřních klikách nebo nákupních košících v obchodech.
K největším benefitům fólie patří jednoduchost její aplikace, prakticky neomezená použitelnost a nenáročnost, jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla. Folie navíc drží svůj povrch čistý neustále a je velmi spolehlivá.
Novinka začala vznikat loni v březnu. Na ryze českém výzkumu tým z FORTES interactive spolupracuje s experty ze společnosti Synpo, která se zabývá výzkumem a výrobou speciálních lepidel. Tým oslovil také odborníky z Fakulty chemické Vysokého učení technického v Brně a z Centra polymerních systémů při Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně.
„V tuto chvíli se výzkumníkům podařilo vytvořit tzv. nultou generaci, tedy folii fungující v laboratorních podmínkách a můžeme s radostí říct, že výsledky jsou nad očekávání dobré. Další fází je její testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách,“ popsal vývoj Libor Vošický.