Reklama
reklama

Brno zdražuje, v Praze se bydlí levněji

Zatímco ceny bytů v hlavním městě zastavily svůj růst a bytové jednotky zde mírně zlevňují, částky, které musí lidé investovat do pořízení nemovitostí v regionech, se stále zvyšují. Obdobná je situace i na trhu s pronájmy. Vyplývá to z údajů Monitoru přímého prodeje a pronájmu nemovitostí, které vychází z dat realitní služby Bezrealitky.

Jaké je porovnání trhu s nemovitostmi v Praze a v jihomoravské metropoli? Zatímco ceny bytových jednotek ve stověžaté matičce mírně klesají a začínají se přibližovat těm, které museli zájemci o nové bydlení vynaložit na konci roku 2019 (metr čtvereční pražského bytu tak vyjde na 92 tisíc korun), v regionech se stále zdražuje. V Jihomoravském kraji například o 8 % kvartálně a 19 % meziročně na 65 797 korun za metr čtvereční. Důvod k radosti nemají ve městě pod Špilberkem ani ti, kteří se rozhodnou pro nájemní bydlení. Pronájmy s cenou 231 korun za metr čtvereční jsou tu totiž nejvyšší v historii. Průměrný nájem v Praze naopak klesl na cenu 237 korun za metr čtvereční, což je nejméně za poslední roky. „Nastává tak paradoxní situace –
zatímco ceny v Praze se propadají nebo stagnují, v Brně naopak rostou.

Ceny v Praze dlouhodobě určuje globální poptávka – turisté, manažeři nebo investoři – a ta nyní stagnuje. Oproti tomu zájem o bydlení v Brně mají především Češi a Slováci, a ten neutuchá,“ vysvětluje Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. „Brno se navíc stále častěji stává útočištěm i pro Čechy odcházející z Prahy kvůli drahému bydlení, a to je trend, který bude spíše sílit.“ Jak se na realitním trhu projevily dopady koronaviru? „První vlna přinesla návrat nájemního bydlení ve velkých městech a po dlouhé době také zastavení růstu cen pražských nemovitostí. Oproti tomu jasně ukázala, že krajská města včetně například Brna její dopad nezasáhl tolik a ceny bydlení zde i nadále rostou. Druhá vlna, která bude mít ještě zásadnější dopad, tyto trendy dále prohloubí,“ popisuje Meyer.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Trasa kolem lesíka poblíž medlánecké chatové oblasti se v úterý odpoledne mohla stát osudnou pro čtyřiačtyřicetiletého muže.
14.01.2021 - 12:51
Ke kostelu svatého Tomáše na Moravské náměstí vyjížděli v neděli dopoledne brněnští strážníci kvůli muži, který tam údajně dorážel na kolemjdoucí a choval se velmi hlučně.
13.01.2021 - 09:35
Vysoké školy pošlou dobrovolníky, poskytnou zázemí a pomůžou s přípravou a organizací.
12.01.2021 - 10:09
Komentáře