Reklama
reklama

Brno se zbavuje historických staveb

Město přichází o své historické budovy. A o jednu další s největší pravděpodobností přijde. Developerská firma chce zbourat neorenesanční stavbu na Lidické ulici v Brně, která v minulosti sloužila například rodině Tugendhatovým, jejichž nejznámější vilou se město chlubí dodnes.

Místo historické budovy má vzniknout moderní dům s deseti patry. Lidé se bouří. Podle úředníků má však developerská firma všechna potřebná povolení. Brněnská rodina Tugendhatových se proslavila zejména díky slavné funkcionalistické vile. Brunno Tugedhat však také založil tovární provoz přádelny vlny, která sídlila právě v domě na Lidické ulici. Plán firmy Impera je stavbu palácového typu spolu se sousedícím domem na čísle 59 zbourat a postavit místo obou staveb nový bytový dům. To se však setkalo s velkou kritikou od obyvatel města. Město si podle nich neváží historických budov, místo toho podporuje jejich bourání a nahrazování za moderní stavby. „Chápu developery, chtějí podnikat a napakovat se. Ovšem pokud se bude postupovat takto, tak za chvíli bude město hnusné a jednotvárné, samá bílá, sklo a téměř umělá zeleň,“ zní jeden z hlasů na internetové diskuzi. Jiní se zase ptají, jak je možné, že se zbourání povolilo: „Krásný dům, Brno se takovými může chlubit. Než ho opravit, tak raději zbourat a postavit desetipatrový hnus, který se do těchto míst naprosto nehodí. Jak je možné, že se toto děje? Kdo vydává povolení?“ Proti bourání je také bývalý zastupitel městské části Brno-střed Michal Doležel. Vadí mu, že plánovaná nová stavba nedosahuje takových kvalit jako dům z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Nelíbí se mu ani výška budovy, která převyšuje současnou zástavbu. Desetipatrová budova se prý mezi budovy v ulici nebude hodit.

O demolici však už úředníci Brna-středu rozhodli. Navíc budova není památkově chráněna. Podle developerské firmy má každá stavba své odpůrce i příznivce. Kritika je běžná. Nový bytový dům má být prý moderní a ukázněný. Poskytnout má 85 bytů, 5 ateliérů a 3 komerční jednotky. Jestli obě stavby půjdou doopravdy k zemi, není ještě jasné. Vše je ve fázi příprav, a pokud se nerozhodne jinak, ke zbourání by mělo dojít do dvou až tří let. Pomoct zabránit demolicím může památková zóna. Tu však může vyhlásit pouze ministerstvo kultury. Co mohou zastupitelé městské části udělat? Mohou se proti nové stavbě odvolat. Již v minulosti se stalo, že stavba budovy byla zakázaná kvůli její výšce, a radní požadovali její zmenšení.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře