Reklama
reklama

Brno a nezaměstnanost? Nestojí si nejlépe

Nezaměstnanost v České republice klesla v květnu v porovnání s předchozím měsícem o desetinu procentního bodu na 3,2 %. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Jak je na tom trh práce na jižní Moravě?

Ze všech krajů se jihomoravský nachází na 12 místě a je tak z pohledu nezaměstnanosti čtvrtým nejhorším před kraji Karlovarským, Moravskoslezským a Ústeckým. V porovnání s loňským rokem panuje i na jižní Moravě celorepublikový trend a nezaměstnanost klesla z 4,2 % na 3,7 %.

Na zdejších úřadech práce bylo na konci května evidováno 27 301 uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let. Proti konci předešlého měsíce to bylo o téměř 1 200 osob méně.

Poměrně vysokou krátkodobou i dlouhodobou nezaměstnanost má v porovnán nejen s tuzemským průměrem ale i v rámci Jihomoravského kraje jeho metropole.  V letošním dubnu se v ní pohybovala na úrovni 4,6 %.

Poptávka versus nabídka

Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech, dlouhodobá je rovněž poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

„Pracovní trh nadále ovlivňují sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Roční období se projevuje i v dalším směru. „S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci ÚP ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ doplnil Viktor Najmon.

Jeho slova potvrzuje i zkušenost brněnské studentky Mariany Ergerové. „Chtěla jsem brigádu někde mezi lidmi a našla jsem ji téměř hned, kamarád rodičů pracuje v gastronomii a domluvil mi, že budu u nich točit zmrzlinu,“ popsala.

Nároky jsou v současné době kladeny nejen na zaměstnance, platí to však i naopak. V případě všech profesí je základem především kvalitním zázemí společnosti a její postavení na stabilním trhu jako je tomu například u společnosti Carclo Technical Products, která se zabývá výrobou plastových komponentů a součástek.

Ze studie TOP Zaměstnavatelé, kterou realizuje Asociace studentů a absolventů, vyplývá, že v oslovení talentovaných studentů, budoucích absolventů, bodují ty subjekty, které představují a naplňují atributy atraktivních zaměstnavatelů. „To jsou například důraz na work-life balance, přátelské a příjemné pracovní prostředí, a hlavně ochota představit se, zpřístupnit a otevřít v komunikaci již k uchazečům o práci,“ vysvětlil Jakub Hořický, ředitel studie TOP Zaměstnavatelé.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře