Reklama
reklama

Brno a nezaměstnanost? Nestojí si nejlépe

Nezaměstnanost v České republice klesla v květnu v porovnání s předchozím měsícem o desetinu procentního bodu na 3,2 %. Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Jak je na tom trh práce na jižní Moravě?

Ze všech krajů se jihomoravský nachází na 12 místě a je tak z pohledu nezaměstnanosti čtvrtým nejhorším před kraji Karlovarským, Moravskoslezským a Ústeckým. V porovnání s loňským rokem panuje i na jižní Moravě celorepublikový trend a nezaměstnanost klesla z 4,2 % na 3,7 %.

Na zdejších úřadech práce bylo na konci května evidováno 27 301 uchazečů o zaměstnání ve věku 15 až 64 let. Proti konci předešlého měsíce to bylo o téměř 1 200 osob méně.

Poměrně vysokou krátkodobou i dlouhodobou nezaměstnanost má v porovnán nejen s tuzemským průměrem ale i v rámci Jihomoravského kraje jeho metropole.  V letošním dubnu se v ní pohybovala na úrovni 4,6 %.

Poptávka versus nabídka

Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o nové zaměstnance převážně v technických a dělnických oborech, dlouhodobá je rovněž poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících.

„Pracovní trh nadále ovlivňují sezónní práce, které jsou v plném proudu. Především ve stavebnictví, v gastronomii, cestovním ruchu, zemědělství a zahradnictví, ale také v lesnictví, rybářství, lázeňství či těžbě,“ uvedl generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon.

Roční období se projevuje i v dalším směru. „S příchodem letního počasí se v menší míře objevují v evidenci ÚP ČR nabídky letních brigád. Zaměstnavatelé ale většinou hledají krátkodobé pracovníky prostřednictvím inzerce, pracovních portálů, sociálních sítí nebo přes své stálé zaměstnance,“ doplnil Viktor Najmon.

Jeho slova potvrzuje i zkušenost brněnské studentky Mariany Ergerové. „Chtěla jsem brigádu někde mezi lidmi a našla jsem ji téměř hned, kamarád rodičů pracuje v gastronomii a domluvil mi, že budu u nich točit zmrzlinu,“ popsala.

Nároky jsou v současné době kladeny nejen na zaměstnance, platí to však i naopak. V případě všech profesí je základem především kvalitním zázemí společnosti a její postavení na stabilním trhu jako je tomu například u společnosti Carclo Technical Products, která se zabývá výrobou plastových komponentů a součástek.

Ze studie TOP Zaměstnavatelé, kterou realizuje Asociace studentů a absolventů, vyplývá, že v oslovení talentovaných studentů, budoucích absolventů, bodují ty subjekty, které představují a naplňují atributy atraktivních zaměstnavatelů. „To jsou například důraz na work-life balance, přátelské a příjemné pracovní prostředí, a hlavně ochota představit se, zpřístupnit a otevřít v komunikaci již k uchazečům o práci,“ vysvětlil Jakub Hořický, ředitel studie TOP Zaměstnavatelé.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chystáte se letos víc věnovat svému osobnímu rozvoji? Investovat nejen do duševní, ale i fyzické odolnosti? Naučit se „správně spát“? Správně běhat, vyzkoušet triatlon? Nebo si třeba rozšířit obzory...
29.03.2023 - 18:11
Od ČKD v Blansku souběžně s motoristy frekventovanou silnicí II tř. 379 až po odbočku pod Novým hradem u Adamova vznikne nová cyklostezka. Zadávací řízení na příslušnou projektovou dokumentaci pro...
29.03.2023 - 11:40
Existuje jen málo lidí, kteří by neznali nebo alespoň neslyšeli o online počítačové hře s názvem League of Legends (LoL). Není se také čemu divit, jelikož má na svém kontu více než 150 miliónů...
28.03.2023 - 10:58
Večerní cesta z Kohoutovic do Žebětína a naopak, bude možná v budoucnu snadnější a rychlejší. Nyní pro cestující znamená dlouhou cestu s přestupem, přestože jsou zastávky Kohoutovice, hájenka a...
27.03.2023 - 13:06
Lužánky se bortí. Řeč však není jen o špatném technickém stavu chátrajícího stadionu, nýbrž i o snech na jeho záchranu. Přestože projekt na vznik tréninkového centra mládeže Dejme Lužánkám Švanci...
26.03.2023 - 18:50
Brněnský realitní trh s nemovitostmi zamrzl. Potvrdil to i čtvrtý kvartál loňského roku. „Ačkoliv byl z tohoto pohledu o trochu úspěšnější než ten předchozí, návrat k číslům před vypuknutím konfliktu...
26.03.2023 - 06:00
Komentáře