Reklama
reklama

Brno má nejnebezpečnější silnice

Vodkou posilněný cizinec za volantem kamionu, jehož nebezpečné kličkování brněnskými ulicemi ukončil až nástupní ostrůvek v Králově Poli nebo děvče sražené na přechodu pro chodce ve Vejrostově ulici. To je jen malý výčet dopravních nehod z Brna posledních dní. Místní silnice jsou těmi nejnebezpečnějšími v zemi. Proč tomu tak je a jaké komplikace čekají Brňany za volantem letos?

Podle Indexu bezpečnosti silnic pro krajská města, který pro Generali Českou Pojišťovnu zpracovalo Centrum dopravního výzkumu, se v Brně stalo nejvíce smrtelných nehod a nehod s těžkým zraněním na počet obyvatel jednotlivých měst a vede tak nelichotivou statistiku před Plzní a Zlínem. V roce 2020 na brněnských silnicích zemřelo při dopravních nehodách 12 lidí a 60 utrpělo vážná zranění. Jedním z důvodů je nedodržování rychlosti, ale také absence páteřní silnice a pode samotných řidičů mnohdy špatný stav vozovek i množství uzavírek a objížděk. „Zácpy jsou u nás na denním chlebu, taky kvůli různým opravám. Když někde dlouho stojím, tak mám pak samozřejmě nervy na pochodu a člověk spíš udělá chybu,“ myslí si Karel Čejka z Brna. „Třeba z Tuřan do Slatiny je to spíš tankodrom,“ postěžoval si Jiří Hájek.

To, že se motoristé v jihomoravské metropoli musí obrnit trpělivostí, potvrzují i výsledky dopravního indexu společnosti TomTom. Ten zmapoval 416 měst z 57 zemí světa. V Brně, kter obsadilo 167 příčku například před Torontem či San Franciskem, stráví lidé v kolonách o 22 % času více než by bylo nutné. „Vím, že v Brně musím počítat v časovém rozvrhu se zdržením. Kvůli kolonám i kvůli objížďkám. Tím, že nejsem místní, je pro mě mnohdy překvapením, kam v rámci města dojedu,“ popsal s nadsázkou své zkušenosti Jaromír Pešava, který do města pod Špilberkem jezdí dvakrát měsíčně se zásobováním.

Co se ve městě chystá?

Ani v letošním roce se však Brňané uzavírkám a objízdným trasám nevyhnou. Město plánuje odstartovat nové stavební projekty, pokračovat se bude i v těch, které řidičům znepříjemnily pohyb po silnicích již v minulých letech. „Z důležitých investičních akcí lze jmenovat například práce na vodovodu a kanalizaci v ulici Křížkovského, kde se pracuje na 348,3 metrech kanalizace a 419,5 metrech vodovodu. Rekonstrukce vyjdou odhadem na více než 49 milionů korun. Už od ledna se také rekonstruuje ulice Lesnická. Kromě velkých dopravních projektů je nutné jmenovat také výměnu parovodů za horkovody, která v režii Tepláren Brno pokračuje i tento rok. Mezi nejdůležitější stavby letošní etapy patří především ty v oblasti ulic Bratislavská a Soudní a v lokalitě Rybářská a Křížkovského. Ačkoli jsou s podobnými pracemi spojena nepříjemná omezení pro dopravu i pěší, věřím, že užitek z fungujících sítí a další infrastruktury dočasný diskomfort vyváží,“ popsal radní pro oblast investic David Grund. Během jara by měla být podle plánů dokončena první etapa VMO Žabovřeská. V lokalitě souběžně pokračují i práce na druhé etapě, které město zahájilo koncem loňského roku. „Plánujeme i další posuny na budování VMO Tomkovo náměstí, Rokytova. Očekáváme, že se letos dokončí projekt tramvaje Plotní, který by měl ulevit dopravě v lokalitě Dornychu a Zvonařky. Pokračovat budou práce na Bělohorské,“ doplnil radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. Opravovat se bude také například silnice ve Šlapanické ulici, kde se počítá i s umístěním semaforů v křížení s ulicí Krejčího, rekonstrukce čeká křižovatku Jedovnické a Žarošické i most v Rakovecké ulici.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře