Reklama
reklama

Brno čekají nové modré zóny i parkoviště

Nedostatek parkovacích míst, modré čáry v oblastech rezidentního parkovaní a mnohdy nejistota v tom, jak systém vlastně funguje. To jsou jen některé z nástrah, které musí řešit řidiči ve městě pod Špilberkem. Jak jde čas s rezidentním parkováním a jaké novinky včetně nových parkovacích ploch na místní čekají?

Kam s ním? To je nejen známá nerudovská otázka, ale také jeden z palčivých problémů motoristů v jihomoravské metropoli. Ta se stejně jako většina velkých měst potýká s problémy s parkováním. S jeho rezidentní formou se museli Brňané začít sžívat na podzim před třemi lety. Za tu dobu se v mírně pozměněné verzi modré čáry objevily převážně v městských částech Brno střed, Královo Pole a Žabovřesky. Právě ve dvou posledně jmenovaných částech přibyly shodně čtyři oblasti spadající do zóny C v letošním roce, doplnila je ještě jedna v Černovicích.

Známé jsou již i plány na rozšíření rezidentního parkování v roce příštím. Od května do listopadu se na novinky musí připravit řidiči z brněnského severu, kde se bude modře značit například v oblastech Francouzská, Jugoslávská, Dukelská třída či náměstí SNP. Přidají se i královopolské oblasti Dalimilova a Herčíkova. „Zajímá mě, jak to bude fungovat kolem Dukelské po označení parkování. Teď je tady situace s dopravou postavená na hlavu kvůli stavbě na Tomkově náměstí, tak jestli se to podaří propojit nebo jak to vlastně bude,“ myslí si pan David Jarolínek, který v místě bydlí. 

Zavedení rezidentního parkování si přejí například obyvatelé Medlánek, kteří si jej v anketě v 60 % odhlasovali zároveň se sněmovními volbami, či na Červeném kopci. Zde se podle místních mimo jiné projevuje to, že po zavedení modrých čar v sousedství, se přesunou komplikace s parkováním o pár ulic dále. Stejný problém řeší na sociální síti například i pan Čáp. „Můžu vědět, dle jakého strategického plánu jste, bez žádné další infastruktury, nahnali všechny přespolní do budoucí zóny 3-09 (Herčíkova pozn. red.)? Uvědomil si někdo z těch pomazaných hlav u vás, že oblast 3-09 je sama o sobě exponovaná díky studentským kolejím, blízkému Technologickému parku a velkou koncentrací lidí na poměrně malém místě? Pokud už tohle všechno jste nezvládli, tak proč bude zóna 3-09 až za více než rok?“ ptá se.

Finance a kam poputují?

„Peníze, které vybírá město za rezidentní parkování, za přestupky související s tímto režimem a s neoprávněnými vjezdy do centra, jdou do Fondu mobility. Ten byl městem založen s cílem finančně podporovat zlepšení bezpečnosti silniční dopravy, opatření pro cyklistickou dopravu či výstavbu nových parkovacích kapacit,“ vysvětlil radní pro dopravu Petr Kratochvíl. 

Téměř 88 milionů by mělo nyní podle rozhodnutí vedení města putovat prostřednictvím fondu, který byl zřízen v roce 2019, na realizaci 9 projektů. Radní mezi ně zahrnuli především přípravu a výstavbu nových parkovacích kapacit, úpravu cyklostezky při ulici Veslařská, úpravu vnitrobloku v ulici Bakalovo nábřeží či vybudování dětského dopravního hřiště v Černovicích. „Považuji za důležité zdůraznit, že peníze nejsou určeny na přípravu, ale přímo na realizaci projektů. Pokud tedy nenastanou nějaké nepředvídatelné komplikace, tak by mělo být vše hotovo v příštím roce,“ doplnil radní Petr Kratochvíl.

Nové parkovací možnosti pro Brňany?

Alespoň částečně oddechnout by si v budoucnu mohli obyvatele Starého Lískovce. Problém s nedostatkem parkovací míst tu totiž není žádnou novinkou. „Zátěž lokality je způsobena i odstavováním vozidel, jejichž pasažéři zde přestupují na městskou hromadnou dopravu, poptávka bude navíc také stoupat obecně s rozšiřováním rezidentního parkování na území města,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Pomoci by mělo vybudování dvou parkovišť, které umožnila změna brněnského územního plánu. Tu schválilo Zastupitelstvo města Brna v září letošního roku.

Budovat se tu bude jen pár set metrů od sebe, v ulici Labská, kde navržené parkoviště s kapacitou 126 parkovacích stání včetně 6 míst pro ZTP nahradí současný výběh pro psy, a v ulici Kyjevská, v níž bude na nové ploše moci nechat svá vozidla 133 řidičů. „Povrch parkovišť, obslužných komunikací i chodníků má být dlážděný. Parkovací stání jsou navržena jako kolmá a budou oddělena od komunikace odlišným odstínem dlažby, chodníky budou vyvýšeny. Součástí investice je i vybudování veřejného osvětlení a napojení parkoviště na stávající přístupové chodníky ve směru zastávek MHD a zároveň k přilehlé bytové výstavbě,“ doplnil Petr Kratochvíl. Po ukončení prací je tu v plánu například i výsada zeleně.

Pracovat by se mělo i u hotelu Voroněž a také v Žabovřeskách v ulicích Gabriely Preissové a Sabinova. V blízkosti zdejší mateřské školy přibude celkem 23 parkovacích ploch. Více míst budou mít k dispozici například i řidiči v Králově Poli na ulici Purkyňova, při ulici Veslařská v Jundrově či v Komíně v ulici Řezáčova. Zdejší parkoviště přiléhající k původní trolejbusové smyčce zvýší svou kapacitu z původních zhruba 34 parkovacích míst na 62 včetně 4 parkovacích míst pro imobilní občany. 

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře