Reklama
reklama

Brněnský střed bojuje s agresivní reklamou

Jihomoravskou metropoli začátkem letošního června pobavila kuriozní situace, v níž hrál hlavní roli z počátku neznámý muž a cirkusové poutače. Protože jich nešťastník z ulic odstranil stovky, pátrala po něm nejdříve policie, posléze však vyšlo najevo, že jde o pracovníka tamní městské části, který dostal za úkol zlikvidovat nepovolenou reklamu. Jak brněnský střed bojuje s černým výlepem a vizuálním smogem?

Nepovolená reklama sužuje srdce města dlouhodobě, s příchodem letních měsíců je však problém ještě palčivější. Cílem vylepovačů jsou nejen sloupy veřejného osvětlení, různá zábradlí na zastávkách a u silnice, svou reklamu však mnohdy přidělávají velmi hrubým způsobem třeba i na stromy. Proti černému výlepu se proto snaží aktivně bojovat nejen městská část Brno-střed, ale i další veřejné subjekty. „Za tímto účelem bylo mimo jiné vydáno nařízení statutárního města Brna č. 7/2019, kterým se zakazuje reklama šířená na veřejně přístupných místech mimo provozovnu. V případě černého výlepu se může při splnění zákonných podmínek jednat o přestupek proti veřejnému pořádku, konkrétně o přestupek znečištění veřejného prostranství,“ vysvětlila Kateřina Dobešová, tisková mluvčí městské části Brno-střed.

Podle ní je potřeba se na černý výlep dívat nejen jako na něco nepovoleného a často i ošklivého, ale také s ohledem například na bezpečnost účastníků provozu na pozemních komunikacích. „Reklamní poutače navíc často jeví známky poškození, často bývají bariérou na chodnících a jsou překážkou třeba pro maminky s dětmi, občany s omezením pohybu nebo na vozíčku,“ doplnila Kateřina Dobešová.

V těchto případech městská část Brno-střed černý výlep odstraňuje. „Náklady na úklid nemáme vyčísleny, je to v podstatě denní rutina, protože centrum města je samozřejmě co do množství pohybujících se občanů pro černý výlep nejzajímavější lokalitou,“ vysvětlila Kateřina Doběšová.

Kromě černého výlepu trápí historické centrum Brna také vizuální smog. Křiklavá a agresivní vadí nejen památkářům, ale i samotným Brňanům. „Určitě se mi nelíbí, když reklama hyzdí krásnou starou budovu,“ myslí si důchodkyně Marie Bartošová.

Vizuální smog v minulosti zaplavil podle Kateřiny Dobešové především Masarykovu ulici, ale například i náměstí Svobody a ulice Jánská či Orlí. Kvůli neutěšenému stavu výloh obchodů a provozoven proto připravila městská část v roce 2018 Manuál dobré praxe reklamy a označování provozoven. „Dalším důvodem bylo i to, že nebylo nikde písemně a komplexně podchyceno, jaká pravidla by se měla v městské památkové rezervaci dodržovat, kdo co povoluje, schvaluje nebo naopak postihuje,“ popsala Dobešová.

Dokument je souhrnem pravidel designu pro označování provozoven nebo venkovní reklamu, do praxe však nezavedl žádné nové zákazy ani regulace. „Jedna věc je, pokud provozovna nemá na něco povolení nebo porušuje konkrétní pravidlo, vyhlášku nebo nařízení. Pak je na řadě buď stavební úřad, nebo odbor památkové péče města Brna, kteří mohou vyzvat k nápravě, případně udělit nějaký postih. Druhá věc je pak nevkus, který ale nic neporušuje. Tam postih bohužel nelze aplikovat,“ sdělila tisková mluvčí brněnského středu. „Například pokud městská část Brno-střed pronajímá nebytový prostor, nájemník dostane manuál k ruce a je povinen se ho držet. Po soukromých vlastnících to ale vyžadovat nemůžeme,“ doplnila.

I přesto se však podle Dobešové situace v centru pomalu ale jistě zlepšuje. „Máme zpětnou vazbu i od grafiků a lidí z oboru, že se na ně po vydání manuálu obraceli a obracejí nájemci prostor nebo majitelé, že by chtěli poradit, pomoci s designem prodejny, vývěsního štítu a výlohy tak, aby odpovídal doporučením z manuálu. Nikdy to však nebude dokonalé a u všech provozoven, s tím se musíme smířit,“ uzavřela Kateřina Dobešová.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
První nákladní automobil pro svoz odpadu plně na elektrický pohon má Brno. Jde o Volvo FE Electric, patří městské společnosti SAKO Brno a do brněnských ulic vyjede v druhé polovině srpna.
17.08.2022 - 14:08
Závěrečná srpnová šňůra unikátních open-air divadelních představení na nádvořích moravských a českých zámků a hradů Strašidlo cantervillské se rozjede v úterý 16. srpna na Slezskoostravském hradě,...
16.08.2022 - 14:47
Čerstvě rozbitou lavičku míjeli o víkendu návštěvníci Schreberových zahrádek.
15.08.2022 - 05:25
Místo horníků a dělníků v automobilkách se „nejrizikovějším“ zaměstnáním za loňský rok stala práce ve zdravotnictví a sociální péči, alespoň podle počtu uznaných nemocí z povolání. Skladbu osob...
14.08.2022 - 11:23
Jeden ze tří brněnských eko domečků představuje návštěvníkům, jak by mohlo vypadat bydlení budoucnosti a zároveň slouží jako zábavná vzdělávací pomůcka. Střecha dřevěného domku je osazena zeleným...
13.08.2022 - 13:41
Batch, největší dávka klubové hudby v brněnské historii, propojí ve dnech 30. 9. - 1. 10. třináct klubů pestrým nadžánrovým hudebním programem za jednotné vstupné. Akci pořádá BACH - Brněnská...
12.08.2022 - 13:46
Komentáře