Reklama
reklama

Brněnský matematik ukázal vědě nový pohled na Slunce. Jeho příběh zachytil dokument Helios

Pro laika jsou jeho fotografie tajemné a krásné, pro odborníky vědecky nesmírně cenné. Ať už k vám snímky sluneční koróny promlouvají tím či oním způsobem, jedno je jisté: profesor Miloslav Druckmüller změnil náš pohled na Slunce.
Foto: Miloslav Druckmüller
Foto: Miloslav Druckmüller

Díky svému koníčku a odborným znalostem vytvořil Miloslav Druckmüller unikátní metodu fotografování sluneční koróny a znovu tak rozpoutal zájem vědců o studium Slunce prostřednictvím úplných zatmění. 

„Slunce je živoucí hvězda, která se mění a dějí se na ní zajímavé věci,“ říká brněnský rodák Miloslav Druckmüller, který nejprve pomýšlel na studium fyziky, nakonec ale vystudoval matematiku, kterou i vyučuje na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. K zájmu o fotografii a astronomii ho vedl otec. „Studium fyziky jsem si sice na poslední chvíli rozmyslel, ale matematika je natolik univerzální, že jsem se k tomu nakonec dostal z druhé strany, právě skrze matematiku,“ vzpomíná Druckmüller.

Ještě nedávno mnoho vědců předpokládalo, že prostřednictvím zatmění Slunce už se o naší nejbližší hvězdě mnoho nového nedozvíme. Neexistoval totiž způsob, jak zachytit sluneční korónu v dostatečném detailu. A to do doby, než Druckmüllerovy fotografie uvedly v úžas mezinárodní vědeckou obec a uchvátily veřejnost. „V datech je skryto velké množství věcí, které bez matematického zpracování nelze očima vůbec vidět. Já chci vidět, co se na Slunci děje, a matematika mi to umožňuje,“ vysvětluje Druckmüller. Jeho nádherné, detailní snímky ukázaly v koróně jevy, o jejichž existenci neměli vědci ani tušení. Několikrát se dostaly do výběru NASA jako Astronomický snímek dne, objevily se na stránkách prestižních vědeckých časopisů jako Nature a The Astronomical Journal a staly se podkladem pro více než 50 vědeckých prací.

V dokumentu Helios se tvůrci s profesorem Druckmüllerem vydali v létě 2017 na mezinárodní expedici do Oregonu za úplným zatměním Slunce. Mluvili s vědci, ale i s obyčejnými lidmi, kteří si chtěli užít neobyčejnou nebeskou podívanou. „Naším cílem je seznámit veřejnost s inspirativním zaujetím profesora Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o využití zatmění Slunce k výzkumu sluneční koróny. Chceme zároveň ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí,“ říká producent filmu Milan Kýr ze společnosti cine4net, s.r.o.

Dokument Helios vznikl v koprodukci České televize, která jej v televizní premiéře uvede v úterý 23. února ve 20:55 na ČT2.

TZ: VUT 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře