Reklama
reklama

Brněnský matematik ukázal vědě nový pohled na Slunce. Jeho příběh zachytil dokument Helios

Pro laika jsou jeho fotografie tajemné a krásné, pro odborníky vědecky nesmírně cenné. Ať už k vám snímky sluneční koróny promlouvají tím či oním způsobem, jedno je jisté: profesor Miloslav Druckmüller změnil náš pohled na Slunce.
Foto: Miloslav Druckmüller
Foto: Miloslav Druckmüller

Díky svému koníčku a odborným znalostem vytvořil Miloslav Druckmüller unikátní metodu fotografování sluneční koróny a znovu tak rozpoutal zájem vědců o studium Slunce prostřednictvím úplných zatmění. 

„Slunce je živoucí hvězda, která se mění a dějí se na ní zajímavé věci,“ říká brněnský rodák Miloslav Druckmüller, který nejprve pomýšlel na studium fyziky, nakonec ale vystudoval matematiku, kterou i vyučuje na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně. K zájmu o fotografii a astronomii ho vedl otec. „Studium fyziky jsem si sice na poslední chvíli rozmyslel, ale matematika je natolik univerzální, že jsem se k tomu nakonec dostal z druhé strany, právě skrze matematiku,“ vzpomíná Druckmüller.

Ještě nedávno mnoho vědců předpokládalo, že prostřednictvím zatmění Slunce už se o naší nejbližší hvězdě mnoho nového nedozvíme. Neexistoval totiž způsob, jak zachytit sluneční korónu v dostatečném detailu. A to do doby, než Druckmüllerovy fotografie uvedly v úžas mezinárodní vědeckou obec a uchvátily veřejnost. „V datech je skryto velké množství věcí, které bez matematického zpracování nelze očima vůbec vidět. Já chci vidět, co se na Slunci děje, a matematika mi to umožňuje,“ vysvětluje Druckmüller. Jeho nádherné, detailní snímky ukázaly v koróně jevy, o jejichž existenci neměli vědci ani tušení. Několikrát se dostaly do výběru NASA jako Astronomický snímek dne, objevily se na stránkách prestižních vědeckých časopisů jako Nature a The Astronomical Journal a staly se podkladem pro více než 50 vědeckých prací.

V dokumentu Helios se tvůrci s profesorem Druckmüllerem vydali v létě 2017 na mezinárodní expedici do Oregonu za úplným zatměním Slunce. Mluvili s vědci, ale i s obyčejnými lidmi, kteří si chtěli užít neobyčejnou nebeskou podívanou. „Naším cílem je seznámit veřejnost s inspirativním zaujetím profesora Druckmüllera, který zásadním způsobem přispěl k obnově mezinárodního vědeckého zájmu o využití zatmění Slunce k výzkumu sluneční koróny. Chceme zároveň ukázat, že česká věda má světovou úroveň a právem můžeme být na její představitele hrdí,“ říká producent filmu Milan Kýr ze společnosti cine4net, s.r.o.

Dokument Helios vznikl v koprodukci České televize, která jej v televizní premiéře uvede v úterý 23. února ve 20:55 na ČT2.

TZ: VUT 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Povinné nošení respirátorů a hlavně začátek povinného testování zaměstnanců ve firmách s sebou nese zvýšené množství tohoto odpadu a manipulace s ním. Ve snaze přispět k minimalizaci rizika nákazy a...
05.03.2021 - 11:12
Zaměstnanci Dopravního podniku města Brna se budou testovat na covid-19 přímo v areálech podniku. Testovací místo dopravce zvolil netradičně, ale stylově, využije pro něj i pivní tramvaj ŠalinaPub,...
04.03.2021 - 13:02
Brněnské Ústřední autobusové nádraží Zvonařka prošlo zásadní rekonstrukcí. Stojí za ní ateliér CHYBIK+KRISTOF, který opravu sám spoluinicioval. Provoz nádraží se už plně obnovil, pracovat se ale...
03.03.2021 - 09:35
Na vlastní porušení vládních nařízení v sobotu nezvyklým způsobem upozornil osmatřicetiletý muž.
02.03.2021 - 14:00
Hejtman Jan Grolich včera představil centra v ostrém provozu. Konkrétně v Hodoníně v kulturním domě ještě včera dostalo vakcínu 52 lidí.
02.03.2021 - 09:29
Blížící se zpřísnění mimořádných opatření přivedlo včera před sedmou hodinou ráno do Úrazové nemocnice pacienta, který se tam domáhal ošetření.
01.03.2021 - 08:38
Komentáře