Reklama
reklama

Brněnská firma Respilon vymyslela masky na záchyt i záhubu koronaviru

Firma Respilon, sídlící v Brně, začne do dvou týdnů vyrábět ve spolupráci s izraelskou firmou masky na ústa, které budou schopné nejen zachytit koronavirus, ale dokonce ho i zahubit. To je možné díky nanočásticím oxidu mědi. K dostání bude za pár desítek korun. Klasické roušky totiž před virem neochrání.

Lidé po vypuknutí koronaviru objednávají sto tisíc kusů ústenek denně. Na mnoha místech jsou už vyprodané. Podle ředitele Respolinu Romana Zimy je důležitý nejen materiál a filtr masky, ale také tvar, aby nevznikal prostor pro proniknutí viru.

Podle firmy roušky z bavlny, papíru, s karbonem ani chirurgické nebo respirátory nejsou účinné. Podle Zimy je pro účinnou ochranu nutné použít ústenku nebo respirátor s nanovlákny, která dokážou zachytit i drobnější viry. Tato speciálně vyvinutá rouška bude stát podobně jako běžné roušky.

Pochybnosti o běžných rouškách nemá pouze firma Respilon. V minulých dnech pochybnosti vyslovil například i Rastislav Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava.

Respilon chce výrobu roušek ve spolupráci s izraelskou firmou zahájit do dvou týdnů. "Ústenky by reálně měly být k dostání za šest až osm týdnů," řekl Zima.

Firma také zaznamenala vysokou poptávku po jejich ústenkách. "Zatímco loni jsme za celý loňský rok prodali 700.000 masek, nyní za čtyři dny máme poptávku na 8,5 milionu, což ale nejsme schopní vykrýt," dodal Zima.

Respilon vyrábí nanovlákna, která dodává do Číny a ve spolupráci se třemi dalšími firmami vznikají ústenky a respirátory. Jejich distribuce následně míří do Ameriky, Asie i Evropy. Kvůli situaci s koronavirem v Číně se ale zatím firma nedostane ke svým zásobám. Situace by se prý měla vyřešit do několika dnů nebo týdne.

Zdroj: ČTK

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Nestandardní jízda řidiče nákladního automobilu mobilizovala v neděli večer kolemjdoucí, kteří tak upozornili na tísňovou linku brněnské policisty.
21.04.2021 - 09:46
Potřebu výtvarně se vyjádřit měli v noci na pondělí dva muži, kteří stříbrnou barvou posprejovali skleněnou výplň a obklad schodiště v podchodu u hlavního nádraží.
20.04.2021 - 08:23
Novou alej jabloní, hrušní a švestek včera vysadili energetici k podpoře zdravého životního prostředí v těsné blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Samotné výsadby se ujal spolek JARO pro Dukovany...
18.04.2021 - 14:52
V zajetí městského ruchu se ve čtvrtek odpoledne ocitla kachna s několika mláďaty.
17.04.2021 - 14:52
Od včerejšího dne startuje proces vracení peněz za nevyužité vstupenky, které byly prodány na loňský ročník závodu série MotoGP v Brně na Masarykově okruhu. TIC BRNO zahájil přípravu vracení ihned po...
17.04.2021 - 12:50
Dvě poškozená auta našli ve středu odpoledne brněnští strážníci v Černých Polích po telefonátu svědků na linku 156.
16.04.2021 - 09:56
Komentáře