Brněnská firma Respilon vymyslela masky na záchyt i záhubu koronaviru
Lidé po vypuknutí koronaviru objednávají sto tisíc kusů ústenek denně. Na mnoha místech jsou už vyprodané. Podle ředitele Respolinu Romana Zimy je důležitý nejen materiál a filtr masky, ale také tvar, aby nevznikal prostor pro proniknutí viru.
Podle firmy roušky z bavlny, papíru, s karbonem ani chirurgické nebo respirátory nejsou účinné. Podle Zimy je pro účinnou ochranu nutné použít ústenku nebo respirátor s nanovlákny, která dokážou zachytit i drobnější viry. Tato speciálně vyvinutá rouška bude stát podobně jako běžné roušky.
Pochybnosti o běžných rouškách nemá pouze firma Respilon. V minulých dnech pochybnosti vyslovil například i Rastislav Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava.
Respilon chce výrobu roušek ve spolupráci s izraelskou firmou zahájit do dvou týdnů. "Ústenky by reálně měly být k dostání za šest až osm týdnů," řekl Zima.
Firma také zaznamenala vysokou poptávku po jejich ústenkách. "Zatímco loni jsme za celý loňský rok prodali 700.000 masek, nyní za čtyři dny máme poptávku na 8,5 milionu, což ale nejsme schopní vykrýt," dodal Zima.
Respilon vyrábí nanovlákna, která dodává do Číny a ve spolupráci se třemi dalšími firmami vznikají ústenky a respirátory. Jejich distribuce následně míří do Ameriky, Asie i Evropy. Kvůli situaci s koronavirem v Číně se ale zatím firma nedostane ke svým zásobám. Situace by se prý měla vyřešit do několika dnů nebo týdne.
Zdroj: ČTK