Reklama
reklama

Brněnská firma Respilon vymyslela masky na záchyt i záhubu koronaviru

Firma Respilon, sídlící v Brně, začne do dvou týdnů vyrábět ve spolupráci s izraelskou firmou masky na ústa, které budou schopné nejen zachytit koronavirus, ale dokonce ho i zahubit. To je možné díky nanočásticím oxidu mědi. K dostání bude za pár desítek korun. Klasické roušky totiž před virem neochrání.

Lidé po vypuknutí koronaviru objednávají sto tisíc kusů ústenek denně. Na mnoha místech jsou už vyprodané. Podle ředitele Respolinu Romana Zimy je důležitý nejen materiál a filtr masky, ale také tvar, aby nevznikal prostor pro proniknutí viru.

Podle firmy roušky z bavlny, papíru, s karbonem ani chirurgické nebo respirátory nejsou účinné. Podle Zimy je pro účinnou ochranu nutné použít ústenku nebo respirátor s nanovlákny, která dokážou zachytit i drobnější viry. Tato speciálně vyvinutá rouška bude stát podobně jako běžné roušky.

Pochybnosti o běžných rouškách nemá pouze firma Respilon. V minulých dnech pochybnosti vyslovil například i Rastislav Maďara z Lékařské fakulty Univerzity Ostrava.

Respilon chce výrobu roušek ve spolupráci s izraelskou firmou zahájit do dvou týdnů. "Ústenky by reálně měly být k dostání za šest až osm týdnů," řekl Zima.

Firma také zaznamenala vysokou poptávku po jejich ústenkách. "Zatímco loni jsme za celý loňský rok prodali 700.000 masek, nyní za čtyři dny máme poptávku na 8,5 milionu, což ale nejsme schopní vykrýt," dodal Zima.

Respilon vyrábí nanovlákna, která dodává do Číny a ve spolupráci se třemi dalšími firmami vznikají ústenky a respirátory. Jejich distribuce následně míří do Ameriky, Asie i Evropy. Kvůli situaci s koronavirem v Číně se ale zatím firma nedostane ke svým zásobám. Situace by se prý měla vyřešit do několika dnů nebo týdne.

Zdroj: ČTK

Autor: 
návštěvník
Aktuálně
Ženu s pořezaným a krvácejícím lýtkem ošetřovali dnes o půl páté ráno strážníci z pořádkové jednotky městské policie.
05.02.2023 - 14:29
Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic...
03.02.2023 - 17:43
Se svým záměrem pochlubit se vlastním tělem příliš neuspěla žena, která včera v centru města zastavovala návštěvníky luxusní restaurace.
03.02.2023 - 09:52
Dopravní podnik města Brna za loňský rok eviduje celkem 413 stížností cestujících na své služby. Jedná se o nejnižší číslo za dobu, kdy připomínky eviduje. Pouhá čtvrtina stížností je po jejich...
02.02.2023 - 17:24
Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie, inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem, tentokrát rozhodl zopakovat a také rozšířit první putování H + Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním...
02.02.2023 - 07:37
Záchrannou akci v bohunickém panelovém domě spustil v sobotu odpoledne naléhavý telefonát na tísňovou linku 156.
31.01.2023 - 13:10
Komentáře