Reklama
reklama

Brněnští vědci vyvinuli přístroj, který testuje křupavost brambůrků a sušenek

Hodnotíte kvalitu brambůrků podle toho, zda dostatečně křupou? Křupavost potravin, například zmíněných chipsů, ale také sušenek, oplatků nebo čokolády, nově změří přístroj. Vyvinuli jej vědci z Mendelovy univerzity v Brně. K jakému účelu bude sloužit?

Přístroj, který si chtějí nechat vědci patentovat, sleduje míru akustické odezvy na mechanické narušení určitých typů potravin. „Míru křupavosti testujeme nejen na úrovni běžně slyšitelné, ale i na výrazně vyšších frekvencích, které lidské smysly dokáží stěží rozeznat,“ popsal Petr Dostál z Ústavy techniky a automobilové dopravy Agronomické fakulty MENDELU.

Přístroj umožní srovnávat jednotlivé potraviny mezi sebou a poslouží jako doplněk ke standardním metodám hodnocení jakosti potravin. „Je to něco nového, neobvyklého a standardně se tento parametr nehodnotí. Přístroj může být přínosný zejména pro výrobce potravin, kteří potřebují křupavost sledovat. To se týká samozřejmě těch potravin, kde je křupavost důležitá  jako jsou chipsy, oplatky, sušenky, čokoláda, nachos, ale také masných výrobků, například párků a klobás,“ uvedl Dostál. 

Křupavost přitom závisí nejen na využité receptuře, ovlivňuje ji i čas. „S časem se křupavost mění a výrobce potřebuje znát rychlost změny a také ovlivnění křupavosti změnou receptury,“ dodal Dostál.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Na travnatém středovém pásu v ulici Petra Křivky uvízla v sobotu dopoledne dodávka rozvážkové služby.
25.01.2021 - 07:30
Velkokapacitní očkovací místo ve Znojmě bude jen jedno a bude ve sportovní hale na Dvořákově ulici. Shodl se na tom Jihomoravský kraj jako zřizovatel očkovacího centra, Nemocnice Znojmo jako jeho...
22.01.2021 - 15:41
V únoru proběhne již devátý ročník tradiční kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Loňského ročníku se podle průzkumů zúčastnilo až 9 %...
22.01.2021 - 10:49
Ani série chladnějších dnů příliš nevylepšila situaci na zamrzajících vodních plochách v Brně.
21.01.2021 - 07:49
Ve spolupráci s praktickými lékaři začalo očkování seniorů 80+.
20.01.2021 - 14:49
Křikem a sprškou nadávek na sebe v pátek navečer upozornila pětice dívek na Mendlově náměstí po vystoupení z tramvaje číslo jedna.
19.01.2021 - 09:16
Komentáře