Reklama
reklama

Bezdomovcem v brněnských ulicích. Jak přestát zimu?

Teploty mnohdy hluboko pod bodem mrazu, sníh a silný vítr. Během zimních měsíců se lidé bez domova dostávají často do ohrožení života. „Na některé noci asi nikdy nezapomenu, na jiné vzpomínat nechci,“ říká pan Robert, který na ulici žil 5 let. Jaké možnosti mají aktuálně lidé bez střechy nad hlavou a kam se mohou v Brně obrátit?

„Na ulici jsem byl kvůli různým událostem, které se během dvou let staly, částečně z vlastní vůle. Kdybych se hodně snažil, měl jsem se zřejmě kam vrátit, rodina by mi asi pomohla, ale já jsem o to tehdy nestál. Neviděl jsem jiné východisko,“ svěřil se pan Robert. Právě díky rodinným příslušníkům a jejich podpoře se nakonec vrátil do běžného života a nyní pracuje jako dělník. „Hodně lidí, které jsem znal, ale na tom bylo hůř, neměli, kdo by jim pomohl, a na ulici ani třeba být nechtěli, ale nevěděli, jak to změnit. Čím déle tam jsou, tak je to větší kolotoč,“ dodává. Počet lidí bez domova v České republice každoročně narůstá. Podle Armády spásy se jejich počet pohybuje mezi 30 a 70 tisíci. Na vzrůstajících číslech se projevila i první vlna koronavirové pandemie. Někteří lidé totiž z důvodu krize přišli o práci, bydleli ale na ubytovnách zaměstnavatele, a tím pádem už tuto možnost nemají.

Kromě brněnských ulic se pan Robert pohyboval i po jiných městech jižní Moravy. Nejnáročnější byly pochopitelně zimní měsíce. „Kolikrát jsme spali pod různými kartony, člověk si pak už najde svoje místa,“ popisuje. „Pamatuji si, jak za námi do přístřešku přišli na kontrolu policisté. Byla zima a ptali se nás, jestli něco nepotřebujeme. Řekli jsme jim, ještě s jedním kamarádem, že máme hlad. Později nám někdo z města nebo nějaké organizace přinesl cukroví a rukavice, to bylo milé,“ vzpomíná.

Zima v brněnských ulicích, Diecézní charita Brno je připravena

Ve městě pod Špilberkem funguje centrum pro lidi bez domova na ulici Bratislavská 58, které provozuje Diecézní charita Brno. Kromě ní se mohou potřební obrátit na Armádu spásy či Centrum sociálních služeb MMB. „Centrum sociálních služeb poskytuje tuto krizovou pomoc s kapacitou 53 míst v Městském středisku krizové sociální pomoci Masná 3b,“ popsala primátorka města Brna Markéta Vaňková. Diecézní charita Brno nabízí dlouhodobé ubytování v Azylovém domě pro lidi bez domova. Zdejší kapacita je 30 lůžek. Krátkodobé ubytování je lidem v nepříznivé životní situaci k dispozici v Noclehárně pro lidi bez domova. „Kromě přespání zde nabízíme příchozím i možnost ohřevu vlastního jídla, čaj nebo kávu a zázemí sociálního zařízení a sprch. Celková kapacita noclehárny je 34 lůžek, 24 lůžek pro muže, 10 pro ženy,“ popsal Petr Šimon, vedoucí služeb pro lidi bez domova v Diecézní charitě Brno.

Stravu, poradenství, možnost sprchy či výměny šatstva nabízí v rámci svých obvyklých služeb i Nízkoprahové denní centrum pro lidi bez domova. „Klienti Nízkoprahového denního centra mohou v určených hodinách stále získat teplé šatstvo,“ doplnil Petr Šimon. Po jeho uzavření, každý den od 16:00 do 20:00 hodin a během víkendů, je zájemcům k dispozici odpolední denní místnost pro klienty. Tu zprovoznila Diecézní charita Brno v listopadu. „Od 1. prosince jsme otevřeli noční krizové centrum, lidově nazývané teplá židle. Je v provozu do konce února 2021, případně dále dle počasí. Jedná se o bezplatnou možnost přečkat noc v teple a bezpečí. Slouží lidem, kteří nemohou či nechtějí využít sociálních služeb. Nabízí pouze základní službu v podobě tzv. teplé židle a čaje,“ dodává Petr Šimon. Službu podle něj každoročně využije zhruba 150 až 200 osob.

Terénní služba sv. Františka

Na ty, kteří přespávají v místech, kde je vysoké riziko ohrožení života či zdraví, se v současné době primárně zaměřuje Terénní služba sv. Františka. Ta působí na celém území jihomoravské metropole. „Snaha je tyto osoby přesvědčit, aby využívaly sociálních služeb, případně začaly vyžívat dostupného komerčního bydlení a aby lidé nezůstali dlouhodobě bez řešení své nepříznivé situace. Už od počátku pandemie covid-19 právě Terénní služba sv. Františka poskytovala potřebným potravinovou pomoc, roušky a důležité informace přímo v ulicích, ale i zprostředkovávala potravinový či materiální servis,“ vysvětlil Petr Šimon z Diecézní charity Brno.

Zájem roste

„Naše služby klienti využívají pravidelně. Na denním centru máme zhruba 70–130 návštěv denně, v závislosti na ročním období. V zimě počet návštěv pochopitelně narůstá,“ uvádí Petr Šimon. Podle něj je rovnice prostá, čím větší je zima, tím více lidí pomoc vyhledá. „Nicméně letošní rok je díky covidové pandemii atypický. V roce 2019 služeb denního centra využilo 1039 klientů, kteří učinili celkem 18654 návštěv. V roce 2020 očekáváme výrazný nárůst, jelikož již začátkem listopadu služeb využilo 1570 osob, kteří učinili zatím 17751 návštěv, a to i za situace, kdy musela být zavedena protiepidemická opatření, která dočasně snížila okamžitou kapacitu denního centra. Rovněž o zbývající služby uživatelé projevují zvýšený zájem. Zhruba v rozmezí 5–15 %, oproti situaci v předchozích letech,“ doplňuje.

Jak pomoci lidem bez domova?

Na začátku listopadu již popáté spustila Armáda spásy projekt Nocleženka. Jde o poukaz v ceně 100 korun, který jednomu člověku umožní strávit noc v teple. „Nocleženka nezahrnuje pouze nocleh samotný, ale i možnost osobní hygieny, polévku s pečivem, teplý nápoj, možnost získat čisté a teplé oblečení, základní ošetření, zdravotní prohlídku a v neposlední řadě podporu sociálního pracovníka, se kterým si klienti mohou promluvit o své tíživé situaci,“ popsal Jan František Krupa, národní ředitel sociálních služeb Armády spásy. Možné je také podpořit činnost Diecézní charity Brno. „Máme také vyhlášenou průběžnou sbírku oblečení pro lidi bez domova, protože je velmi těžké získat vhodné teplé oblečení,“ dodal Petr Šimon.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Očkovací centra začnou fungovat od března a denně v každém z nich naočkují až tisícovku lidí.
18.01.2021 - 05:19
Počasí s teplotami kolem bodu mrazu mohou lákat návštěvníky k pozvolna zamrzajícím vodním plochám.
17.01.2021 - 10:51
Navýšení skládkovacích poplatků, k němuž došlo od ledna tohoto roku v souvislosti s novým zákonem o odpadech, se Brňanů týkat nebude. Podle nové legislativy se poplatek za komunální odpad, ukládaný...
15.01.2021 - 10:14
Trasa kolem lesíka poblíž medlánecké chatové oblasti se v úterý odpoledne mohla stát osudnou pro čtyřiačtyřicetiletého muže.
14.01.2021 - 12:51
Ke kostelu svatého Tomáše na Moravské náměstí vyjížděli v neděli dopoledne brněnští strážníci kvůli muži, který tam údajně dorážel na kolemjdoucí a choval se velmi hlučně.
13.01.2021 - 09:35
Vysoké školy pošlou dobrovolníky, poskytnou zázemí a pomůžou s přípravou a organizací.
12.01.2021 - 10:09
Komentáře