Reklama
reklama

Balkánská hudba na jihu Moravy? Začíná předzvěst Lednicko-valtického hudebního festivalu

Tři kapely hrající energickou hudbu z Balkánu. Český HarMálek Orchestr, srbský Bojan Ristic Brass Band a kapela Divanhana z Bosny a Hercegoviny představí v pátek 26. v Hlohovci a v sobotu 27. srpna 2022 v Charvátské Nové Vsi na jihu Moravy hudbu známou nejen z filmů Emira Kusturici. Společně vystoupí na Jugoprologu, předzvěsti 7. ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu (LVHF).

Volba balkánské hudby není náhodná. Letošní 7. ročník LVHF se zaměřuje na historii a příběhy moravských Charvátů, kteří na jih Moravy přišli díky pozvání rodu Lichtenštejnů. “Je to návrat nejen k určité etapě naší historie, ale i návrat k mé rodině. Prababička z matčiny strany pocházela z chorvatského roku Mauričů,” vysvětluje zakladatel a ředitel festivalu Jiří Partyka. Festivalu ale předchází tzv. Jugoprolog, přehlídka balkánské dechové hudby. “Jsem rád, že návštěvníci těchto koncertů poznají dechovou hudbu i v jiné podobě, než ji známe nyní ze zdejších slavností a hodů. Balkánská muzika je jiná, více živelná! Hudba může být také nástrojem porozumění a jazykem, skrze který lze tyto národy bývalé Jugoslávie stále pojit,” doplňuje Partyka.

Na dvoudenním minifestivalu v Hlohovci a v Charvátské Nové Vsi vystoupí tři kapely. Výběr přitom není náhodný. Český HarMálek Orchestr vystoupil opakovaně na největším festivalu dechové hudby na světě, a to na srbském Guča Trumpet Festivalu. Srbský Bojan Ristic Brass Band je pojmenovaný po stejnojmenném trumpetistovi, který se roku 2016 dokonce zapsal do historie Guča Trumpet Festivalu, když obdržel cenu ve všech hlavních kategoriích. Z Bosny a Hercegoviny k nám dorazí i kapela Divanhana, které se letos podařilo se svým novým albem zazářit v hudebním žebříčku World Music Charts Europe, když se dlouhodobě drželi na předních místech hitparády.

Balkánská stopa pokračuje i do podzimu. Hlavní větví festivalu LVHF, od 24. září do 8. října 2022, provedou skladby Dory Pejačević, chorvatské skladatelky z přelomu 19. a 20. století. S naší zemí byla propojená přátelskými vztahy s mecenáškou umění Sidonií Nádhernou a literáty jako Karl Kraus či Rainer Maria Rilke.

Lístky na Jugoprolog i hlavní část LVHF lze zakoupit online na www.lvhf.cz nebo v síti GoOut a v prodejních místech LVHF v Brně, Břeclavi, Lednici, Mikulově, Valticích, Plzni, Praze a Ostravě. Rezervovat je lze také e-mailem na adrese prodej@lvhf.cz.

Zdroj: LVHF

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ženu s pořezaným a krvácejícím lýtkem ošetřovali dnes o půl páté ráno strážníci z pořádkové jednotky městské policie.
05.02.2023 - 14:29
Mnoho lidí má zdravotní potíže, za které může jejich profese a pracovní náplň. Mezi nejčastější nemoci z povolání patří syndrom karpálního tunelu, který postihuje zaměstnance od kancelářských pozic...
03.02.2023 - 17:43
Se svým záměrem pochlubit se vlastním tělem příliš neuspěla žena, která včera v centru města zastavovala návštěvníky luxusní restaurace.
03.02.2023 - 09:52
Dopravní podnik města Brna za loňský rok eviduje celkem 413 stížností cestujících na své služby. Jedná se o nejnižší číslo za dobu, kdy připomínky eviduje. Pouhá čtvrtina stížností je po jejich...
02.02.2023 - 17:24
Cestovatel Tomáš Vaňourek se po své výpravě do Asie, inspirované pány Hanzelkou a Zikmundem, tentokrát rozhodl zopakovat a také rozšířit první putování H + Z napříč Afrikou a Amerikou. S ročním...
02.02.2023 - 07:37
Záchrannou akci v bohunickém panelovém domě spustil v sobotu odpoledne naléhavý telefonát na tísňovou linku 156.
31.01.2023 - 13:10
Komentáře