Reklama
reklama

Žabovřesky mají první Literární lavičku. Projektoval ji Radko Květ

Žabovřesky mají svou první literární lavičku. Díky autorskému návrhu jednoho z nejuznávanějších architektů současnosti, Ing. arch. Radko Květa, mohou občané využívat zcela originálního posezení i možnosti vzájemného sdílení již použitých knih. Myšlenka re-use knih, časopisů, ale i možnost strávit příjemnou chvíli pod korunami stromů, dává této instalaci osobitý charakter.

 Žabovřeská literární lavička je věnována již zesnulé malířce, národopisné sběratelce a publicistce Olze Vlasákové, autorce prozatím jediné ucelené knihy o Žabovřeskách. „Výběr architekta byl zcela jednoznačnou volbou. Radko Květ je totiž autorem projektu budovy naší radnice, jako součásti nikdy nezrealizovaného původního návrhu administrativně-společenského centra obce. Byli jsme velice rádi, že tuto „malou“ výzvu přijal a vnesl do ní svůj jedinečný autorský rukopis,“ říká Filip Leder, starosta MČ Brno-Žabovřesky (KDU-ČSL).

Literární lavičku Olgy Vlasákové navrhl Radko Květ tak, aby „pracovala“ s volným prostorem i korunami stromů, které vytvoří příjemný stín, ale současně i pocit soukromí a uzavření do jakéhosi „literárního salonku“ v zeleni. V rámci autorské instalace jsou využity i repasované litinové nožky laviček i stolku, takže myšlenka znovu použitých věcí, se objevuje už v samotné instalaci. „Počítáme s instalacemi dalších literárních laviček, které budeme věnovat významným literátům, kteří jsou s naší městskou částí spjatí,“ upřesňuje starosta městské části Brno-Žabovřesky Filip Leder.

Projekt byl realizován za finanční podpory Jihomoravského kraje a ve spolupráci s pobočkou Knihovny Jiřího Mahena. Slavnostní zprovoznění Literární lavičky Olgy Vlasákové je spolu s doprovodným programem naplánováno na čtvrtek 18. května od 16h před objektem radnice MČ Brno-Žabovřesky. Tohoto slavnostního setkání se zúčastní jak zástupci rodiny Olgy Vlasákové, tak architekt Radko Květ.

Zdroj: ÚMČ Brno-Žabovřesky

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od 5.června se do systému rezidentního parkování připojila oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.
06.06.2023 - 08:53
V sobotu nad ránem byl přistižen řidič motorového vozidla při řízení pod vlivem alkoholu. Hlídka řidiče zajistila v Kohoutovicích.
05.06.2023 - 08:36
Brněnský big band Cotatcha Orchestra oslaví 100 let od narození amerického trumpetisty Thada Jonese a 110 let od narození amerického jazzového klarinetisty Woodyho Hermana speciálním koncertem 5....
03.06.2023 - 10:38
Kardiologové z elektrofyziologické skupiny I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a LF MU provedli první přímý přenos ablačního výkonu pomocí technologie PFA se...
03.06.2023 - 09:15
Kolemjdoucí, strážníci, záchranáři i lékaři postupně pomohli téměř devadesátileté ženě, která ve středu upadla v severní části Brna na ulici. Ochotná svědkyně ženu zvedla, z blízkého rodinného domu...
02.06.2023 - 14:56
Anytime carsharing aktuálně rozšiřuje své působení a přichází s 50 sdílenými vozy Toyota do Brna. Brňané tak získávají novou možnost využívat sdílené hybridní Toyoty Anytime kdykoliv je potřebují....
01.06.2023 - 13:56
Komentáře