Reklama
reklama

Špilberk se může pochlubit dalším pozoruhodným nálezem

Během výkopových prací pro drenáž na západní kurtině hradu a pevnosti Špilberk byl v hloubce přibližně 1 m pod současným povrchem objeven doposud neznámý kus kamenné zdi.
Objevený kus kamenné zdi patří k nejstarším nálezům, které můžeme na Špilberku najít.

Nález je pozoruhodný z několika důvodů. Díky použitému stavebnímu materiálu a způsobu provedení víme, že zeď byla postavena spolu s celým středověkým hradem - tedy někdy po polovině 13. století. Řadí se tak tedy k nejstarším nálezům, které můžeme na Špilberku najít. Samotné místo nálezu je taktéž velkým překvapením. Nenachází se totiž v areálu hradu, ale je vzdáleno asi 25 metrů od jeho obvodové hradby. Nález tak dokazuje, že Špilberk měl již v době svého vzniku mohutné předsunuté opevnění.

Původní podobu stavby, jejíž kus se podařilo odkrýt, neznáme. Neznáme ani původní šířku zdi, neboť část byla zcela zničena mladšími přestavbami. Dochovaná šířka měřící 2 m však nenechává na pochybách, že se jednalo o masivní stavbu obranného charakteru. Dosavadní výzkumy naznačují, že právě zde, v těsné blízkosti dnešní brány z ulice Úvoz, se nacházela vnější brána středověkého Špilberku. Touto bránou musel návštěvník nejprve projít, aby se dostal k mostu přes příkop a následně vnitřní branou do samotného hradu. Je proto pravděpodobné, že objevený kus zdi může být právě pozůstatek vnější Špilberské brány.  

TZ: MMB

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Edvard Křenek a Jaroslav Hanych vozí ulicemi Brna cestující dlouhých 50 let. Vedení Dopravního podniku města Brna jim včera za jejich práci poděkovalo a předalo ocenění. Oba řidiči se shodují, že...
12.05.2021 - 08:46
Brněnští skauti a skautky dnes vyrazili hromadně darovat krev. Bylo jich dokonce tolik, že na dopoledne obsadili transfuzní stanici ve FN Brno. Na odběr jich dorazilo 46 a ti, kteří byli připuštění k...
11.05.2021 - 17:19
A je to tu! Po nucené pauze jsme pro vás znovu otevřeli náš autosalon, a navíc jsme k této příležitosti připravili i něco navíc.
11.05.2021 - 14:34
Brněnská zoologická zahrada spustila na svých webových stránkách rezervaci na prázdninové lesní kluby určené pro děti od 7 do 13 let.
11.05.2021 - 07:57
Snaha využít každý metr zemědělské půdy vedla k rozorání cest, vykácení remízů, vysušení mokřadů. Krajina ztrácí schopnost zadržet vodu a postrádá rozmanitost. Obec Sivice vrací do krajiny přírodní...
10.05.2021 - 15:38
Na muže sedícího přímo uprostřed vozovky na náměstí 28. října v pátek večer upozornil náhodný kolemjdoucí prostřednictvím linky 156.
10.05.2021 - 08:12
Komentáře