Reklama
reklama

Šestá dukovanská chladicí věž dostala nový kabát

Čistotou a hladkostí září do světle šeda zbarvený povrch pláště chladicí věže číslo šest. Jeho detailní obnovu, kterou energetici ukončili jen před pár dny, prováděli v rámci plánované komplexní obnovy. Energetici tak po 14 měsících dokončili obnovu stavebních částí věže, která slouží k odvodu nevyužitelného zbytkového tepla třetího výrobního bloku při bezemisní výrobě elektřiny a plynule přešli na obnovu sousední věže číslo 5.

Dominanty Jaderné elektrárny Dukovany, kterými je osmice chladicích věží, jsou vidět z desítek kilometrů vzdáleného okolí a staly se tak významný orientačním bodem regionu. Voda v bazénech nikdy nezamrzá a čistá vodní pára, která z věží stoupá, vnitřní plášť věží nijak nenarušuje. K nejčastějšímu provoznímu opotřebení však dochází na vnějších části věží, a to zejména v zimě, při tvorbě ledových námraz. „Během svého 36letého provozu prochází věže druhou konstrukční a povrchovou úpravou, která by díky novým moderním technologiím, které používáme, měla zajistit jejich bezpečný a spolehlivý provoz až do konce výroby,“ řekl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Na obnově plášťů chladicí věže pracovalo od května 2020 zhruba 60 pracovníků společnosti specializované na opravy železobetonových konstrukcí ve výškách. Při opravě technici museli nejprve provést odstranění nesoudržných betonových částí, ošetřit ocelové konstrukce armatur pláště a betonových vestaveb protikorozní vrstvou, poté nanést novou vrstvu speciální správkové směsi a na závěr opatřit nátěrem šedé barvy s ochranou proti UV záření, která dala věži hladký a čistý vzhled. Práce na opravě vnitřních částí probíhaly v červnu v době odstávky třetího výrobního bloku, kdy byla věz vypuštěna a zajištěna.

Práce dělníci provádí z lávky zavěšené na ocelových lanech. Postup prací a celkovou délku opravy proto výrazně ovlivňuje počasí, zejména rychlost větru, která nesmí překročit 8 m/s. Při vyšších hodnotách rychlosti větru musely být práce na lávce přerušeny.

Nyní až do konce příští roku probíhá obnova věže číslo 5. Současně se energetici připravují na obnovu plášťů chladicích věží číslo 4 a 8, které by měly být ukončeny do konce roku 2024. Náklady na celkovou opravu jedné chladící věže dosahují několika desítek miliónů korun.

TZ: JED

Autor: 
redakce
Aktuálně
V noci na pondělí přemohla únava osmadvacetiletého mladíka v brněnském parku nad ulicí Bašty.
21.09.2021 - 13:39
21. září si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci. Tohle degenerativní onemocnění mozku se obvykle začíná projevovat po pětašedesátém roku života, postihuje ale i mladší ročníky. Centrum...
20.09.2021 - 19:25
Fembot   Foto: Michal Večeřa
Nový průzkum zahrnující 1200 účastníků odhaluje některé zajímavé myšlenky o robotech včetně toho, jak by mohla vypadat budoucnost lidského sexu.
20.09.2021 - 13:00
S nožem v ruce prý v pátek odpoledne před obličeji několika dětí šermoval neznámý muž nedaleko Kovářské ulice.
20.09.2021 - 10:36
Divadlo Radost otevírá svou divadelní loď těm nejmenším divákům – a to dětem do tří let a jejich pra/rodičům. V bývalém Muzeu loutek se tak hraje po dlouhé odmlce první představení pro nejmenší, a to...
18.09.2021 - 08:20
Opilého řidiče zadržel ve středu odpoledne kolemjdoucí na Konečného náměstí.
17.09.2021 - 18:47
Komentáře