Úroda meruněk je letos v ohrožení
V tuzemsku aktuálně letí vzhůru ceny u téměř všech základních potravin, které meziročně podražily o 7,7 %, a podle ekonomů se české domácnosti na úlevu pro své rozpočty zatím těšit nemohou. Nejvíce se podle statistik růst cen projevil u rajských jablíček, a to o více než 58 %, v závěsu za nimi podražila i pšeničná mouka či rostlinný olej. Zdražování se nevyhne ani ovoci. Jeho loňská tuzemská úroda byla podprůměrná, meziročně klesla o 5 % na 133,867 tun. Vyplývá to z výsledků roční sumarizace sklizně ovoce, kterou provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Podle odborníků se na stavu podepsalo především chladné jaro, značné škody na plůdcích napáchalo ale i krupobití.
Vliv má kromě počasí také to, že ubývá sadů, jejich celkové plochy loni jen velice mírně přesáhly 13 tisíc hektarů. „Z peckovin si nejlépe vedly meruňky s výnosem 1856 tun, což činí 155 % pětiletého průměru u tohoto ovoce,“ uvedla Ivana Kršková, tisková mluvčí ÚKZÚZ. Nejhůře v peckovinách dopadly třešně, těsně je následovaly již tradičně broskvoně a podle Krškové překvapivě i slivoně. V případě jabloní činil odhad skutečné sklizně za rok 2021 přibližně 93 % pětiletého průměru, přičemž sklizeným plodům vévodí skupina GoldenDelicious před skupinou Jonagold. „Oproti roku 2020 se dařilo hrušním,“ doplnila Ivana Kršková. V důsledku až extrémního průběhu počasí je v ohrožení úroda i letos. Důvodem je výjimečně rychlý výstup z období zimního klidu, které podle Tomáše Nečase z Ústavu ovocnictví Zahradnické fakulty v Lednici u některých druhů meruněk skončilo už v průběhu prosince, u dalších pak v průběhu ledna, negativní vliv má však i aktuální počasí zahrnující mimo jiné nezvyklé sucho. „Dalším faktorem je nezvyklá intenzita slunečního svitu, který stimuluje rašení pupenů. Počet hodin slunečního svitu za poslední tři roky dosahoval průměrně 114,9 hodin v období leden-únor, letos to bylo ale 210,7 hodin,“ vysvětlil Nečas.
Podle vědců z Mendelovy univerzity v Brně představují kritický faktor rovněž teplotní rozdíly mezi denními a nočními teplotami. „Podle našich výsledků dochází v současné době k poškození u skupiny odrůd příbuzných odrůdě Velkopavlovická až na úroveň více než 80 % poškození květů,“ popsal Tomáš Nečas. Poškození se týká například i mandloní. „Průběh počasí je při současném vlivu klimatických změn nevyzpytatelný, proto se lze domnívat, že úroda oblíbených meruněk, broskvoní či mandloní je stejně jako naposledy v roce 2020 v ohrožení,“ uzavřel Nečas.