Reklama
reklama

Ztráta a žaloba, to je výsledek Velké ceny

Stále se snižující zájem návštěvníků a finanční problémy na straně jedné, na té druhé touha a snaha vrcholných představitelů města ji v Brně téměř za každou cenu udržet. Velká cena. Co přinesl letošní ročník? Mimo jiného i žalobu, kterou pořadatelé směřovali na ministerstvo školství.

Tři srpnové dny, během kterých jihomoravskou metropoli ovládnou silné mašiny a centrum města zaplaví návštěvníci ze všech koutů republiky i ze zahraničí. V posledních letech je jich však stále méně. Ani v letošním ročníku totiž návštěvnost brněnské Velké ceny České republiky silničních motocyklů nepřesáhla 200 tisíc. Na okruh letos celkově zavítalo 187 348 diváků, a to i přes přízeň počasí. Ani z finančního hlediska nepatřil letošní ročník k těm nejzdařilejším, celková ztráta se vyšplhala na 31 milionů korun. Nedostatek peněz se pořadatelé rozhodli vyřešit žalobou. A to mířenou přímo na ministerstvo školství.

Důvodem je dotace a v ní oproti minulosti rozdíl 61 milionů korun. Spolek pro GP, který tvoří město a kraj, totiž žádal 100 milionů, kterými chtěl uhradit zalistovací poplatek promotérské společnosti Dorna, obdržel jich však pouze 39. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové především kvůli nesrovnalostem v žádosti. A právě způsob, jakým ministerstvo dotaci seškrtalo, se nyní Brnu nelíbí. I přes ztrátovost si přeje nové vedení města motocyklový podnik v jihomoravské metropoli zachovat. Potvrdila to nová primátorka Markéta Vaňková i hejtman Bohumil Šimek. „Bylo to první setkání, kde jsem byl paní primátorkou ubezpečen, že naše společné projekty nastavené v minulém volebním období budou i nadále pokračovat v plném rozsahu. Pro kraj je nyní nejdůležitějším a nejaktuálnějším zájmem společný postup ve snaze zachovat MotoGP v Brně. Jsem rád, že i nové vedení města má ve svých prioritách tento významný sportovní podnik na jižní Moravě udržet. A já tedy budu moci na schůzce, kterou budu mít příští týden s ministrem Robertem Plagou, tlumočit tento společný zájem a apelovat, abychom hledali systémové řešení financování Velké ceny ze strany státu nejen pro letošní rok, ale i do budoucna,“ dodal hejtman Bohumil Šimek. Podle Vaňkové je jednou z variant i zpětvzetí žaloby, která nyní leží u Městského soudu v Praze. Spolek pro GP ji totiž podal ještě v době, kdy v čele radnice stál bývalý primátor Petr Vokřál.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře