Reklama
reklama

Znojmo zpřístupní hranolovou věž v příkopu lidem. Poprvé v historii

Nejen turisté, ale i Znojmáci se mohou těšit na to, až vystoupají na hranolovou věž v hradebním příkopu. Díky plánovaným rekonstrukcím, které by měly skončit v listopadu, se památka stane přístupná i veřejnosti.

Dlouho zanedbávaná znojemská památka, hranolová věž, která je součástí znojemského městského opevnění, se v následujících měsících dočká nejen nutných oprav, ale díky této investici se památka stane přístupná i veřejnosti.

 

„V současné době je přístup do hranolové věže velice komplikovaný, je totiž možný pouze přes soukromou nemovitost. Vybudováním venkovního i vnitřního schodiště se věž zpřístupní nejen pro nás jako pro správce věže, kdy budeme moci lépe kontrolovat její stav a udržovat ji, ale zejména se otevírá možnost ukázat památku veřejnosti, za což jsem velice rád,“ vysvětluje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Návštěvníci budou mít přístup do výhledů stávajících střílen až pod vrchol klenby stávajícího zastřešení. V plánu je i stavba ochozů, nicméně zatím chybí souhlas ze strany vlastníků přilehlých pozemků, na které bude ochoz upevněn.

 

Zastřešení věže bylo ze strany orgánů památkové péče zamítnuto, proto bude provedena oprava stávajícího střešního pláště s aplikací izolace proti vodě, oprava rozvolněných části vrcholu věže a odvodnění.

 

Celková investice do oprav hranolové věže se vyšplhá zhruba na 888 tisíc korun. Zhruba čtvrtina nákladů by měla být financována z dotace ministerstva kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře