Reklama
reklama

Znojmo zpřístupní hranolovou věž v příkopu lidem. Poprvé v historii

Nejen turisté, ale i Znojmáci se mohou těšit na to, až vystoupají na hranolovou věž v hradebním příkopu. Díky plánovaným rekonstrukcím, které by měly skončit v listopadu, se památka stane přístupná i veřejnosti.

Dlouho zanedbávaná znojemská památka, hranolová věž, která je součástí znojemského městského opevnění, se v následujících měsících dočká nejen nutných oprav, ale díky této investici se památka stane přístupná i veřejnosti.

 

„V současné době je přístup do hranolové věže velice komplikovaný, je totiž možný pouze přes soukromou nemovitost. Vybudováním venkovního i vnitřního schodiště se věž zpřístupní nejen pro nás jako pro správce věže, kdy budeme moci lépe kontrolovat její stav a udržovat ji, ale zejména se otevírá možnost ukázat památku veřejnosti, za což jsem velice rád,“ vysvětluje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Návštěvníci budou mít přístup do výhledů stávajících střílen až pod vrchol klenby stávajícího zastřešení. V plánu je i stavba ochozů, nicméně zatím chybí souhlas ze strany vlastníků přilehlých pozemků, na které bude ochoz upevněn.

 

Zastřešení věže bylo ze strany orgánů památkové péče zamítnuto, proto bude provedena oprava stávajícího střešního pláště s aplikací izolace proti vodě, oprava rozvolněných části vrcholu věže a odvodnění.

 

Celková investice do oprav hranolové věže se vyšplhá zhruba na 888 tisíc korun. Zhruba čtvrtina nákladů by měla být financována z dotace ministerstva kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře