Reklama
reklama

Znojmo zpřístupní hranolovou věž v příkopu lidem. Poprvé v historii

Nejen turisté, ale i Znojmáci se mohou těšit na to, až vystoupají na hranolovou věž v hradebním příkopu. Díky plánovaným rekonstrukcím, které by měly skončit v listopadu, se památka stane přístupná i veřejnosti.

Dlouho zanedbávaná znojemská památka, hranolová věž, která je součástí znojemského městského opevnění, se v následujících měsících dočká nejen nutných oprav, ale díky této investici se památka stane přístupná i veřejnosti.

 

„V současné době je přístup do hranolové věže velice komplikovaný, je totiž možný pouze přes soukromou nemovitost. Vybudováním venkovního i vnitřního schodiště se věž zpřístupní nejen pro nás jako pro správce věže, kdy budeme moci lépe kontrolovat její stav a udržovat ji, ale zejména se otevírá možnost ukázat památku veřejnosti, za což jsem velice rád,“ vysvětluje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Návštěvníci budou mít přístup do výhledů stávajících střílen až pod vrchol klenby stávajícího zastřešení. V plánu je i stavba ochozů, nicméně zatím chybí souhlas ze strany vlastníků přilehlých pozemků, na které bude ochoz upevněn.

 

Zastřešení věže bylo ze strany orgánů památkové péče zamítnuto, proto bude provedena oprava stávajícího střešního pláště s aplikací izolace proti vodě, oprava rozvolněných části vrcholu věže a odvodnění.

 

Celková investice do oprav hranolové věže se vyšplhá zhruba na 888 tisíc korun. Zhruba čtvrtina nákladů by měla být financována z dotace ministerstva kultury.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře