Reklama
reklama

Znojmo má transparentní účet. Jako druhé město na jižní Moravě

Znojmo se rozhodlo zpřístupnit široké veřejnosti investiční účet. Každý si tedy bude moci online zkontrolovat, kolik finančních prostředků město hradí které firmě. Jedná se o další krok ke ztransparentnění hospodaření města s veřejnými prostředky. „V současné době se nás lidé ptají, kam putují peníze z prodaných bytů. Díky transparentnímu účtu se mohou jednoduše podívat, do čeho jsme dané peníze investovali a která firma práce provedla,“ uvádí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

"Chceme tím také ukázat, že s penězi hospodaříme šetrně a s rozmyslem. A hlavně transparentně,“ dodává starosta. Každý tak bude moci sledovat, zda jsou například firmě zadávány vícepráce a podobně. Každý finanční tok, který se týká investic, tak bude dostupný online.

Odkaz na transparentní účet Znojma bude umístěn na webu města v sekci Otevřená radnice pod záložkou Hospodaření pod lupou. K nalezení je také přímo na stránkách Komerční banky.

"Investiční účet je jedním z nejdůležitějších účtů, které město má. Ne na všechny účty lze nahlížet, neboť musíme ctít daňový řád a zákon o ochraně osobních údajů. Nelze tak například zveřejnit účty, kam chodí vybrané pokuty od hříšníků, protože nelze skrýt jejich osobní údaje. O daňových poměrech dlužníka se navíc nesmí veřejně informovat,“ vysvětluje starosta, proč se Znojmo rozhodlo odkrýt právě tento účet.

Na transparentním účtu budou vidět veškeré pohyby, které se uskuteční po 1. únoru 2014. „Inspirovali jsme se zde Libereckým krajem, který taktéž odkryl účet k okamžiku zřízení této služby. Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak transparentní účet otevřít,“ dodává starosta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře