Reklama
reklama

Znojmo má transparentní účet. Jako druhé město na jižní Moravě

Znojmo se rozhodlo zpřístupnit široké veřejnosti investiční účet. Každý si tedy bude moci online zkontrolovat, kolik finančních prostředků město hradí které firmě. Jedná se o další krok ke ztransparentnění hospodaření města s veřejnými prostředky. „V současné době se nás lidé ptají, kam putují peníze z prodaných bytů. Díky transparentnímu účtu se mohou jednoduše podívat, do čeho jsme dané peníze investovali a která firma práce provedla,“ uvádí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

"Chceme tím také ukázat, že s penězi hospodaříme šetrně a s rozmyslem. A hlavně transparentně,“ dodává starosta. Každý tak bude moci sledovat, zda jsou například firmě zadávány vícepráce a podobně. Každý finanční tok, který se týká investic, tak bude dostupný online.

Odkaz na transparentní účet Znojma bude umístěn na webu města v sekci Otevřená radnice pod záložkou Hospodaření pod lupou. K nalezení je také přímo na stránkách Komerční banky.

"Investiční účet je jedním z nejdůležitějších účtů, které město má. Ne na všechny účty lze nahlížet, neboť musíme ctít daňový řád a zákon o ochraně osobních údajů. Nelze tak například zveřejnit účty, kam chodí vybrané pokuty od hříšníků, protože nelze skrýt jejich osobní údaje. O daňových poměrech dlužníka se navíc nesmí veřejně informovat,“ vysvětluje starosta, proč se Znojmo rozhodlo odkrýt právě tento účet.

Na transparentním účtu budou vidět veškeré pohyby, které se uskuteční po 1. únoru 2014. „Inspirovali jsme se zde Libereckým krajem, který taktéž odkryl účet k okamžiku zřízení této služby. Je to nejjednodušší a nejrychlejší způsob, jak transparentní účet otevřít,“ dodává starosta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře