Reklama
reklama

Znojmo má speciální výslechovou místnost pro děti a mladistvé

Jako jedno z mála měst má Znojmo nově k dispozici výslechovou a monitorovací místnost, která bude primárně sloužit pro děti a mladistvé. V prostorách Policie ČR ji vybudovalo město Znojmo ve spolupráci s Policií ČR a zdejší městskou policií. Speciální výslechová místnost má nejen usnadnit práci policii nebo pracovníkům sociálního odboru při výsleších, ale hlavně má za cíl vytvořit pro děti a mladistvé přirozené prostředí, ve kterém se budou ostýchat co nejméně, pokud hovoří o choulostivých věcech.

Impulz k tomu, aby se zřídily speciálně zařízené prostory, ve kterých by se osoby nižších věkových kategorií cítily přirozeně, vyšel již dříve od Komise pro prevenci kriminality. Nejbližší takové zařízení totiž dosud fungovalo až v Brně. 

„V dětech i mladistvých vyvolává už samotný přesun do vzdálenějšího místa stres a nejistotu. Přitom je potřeba, aby právě v takto citlivých otázkách nebyly děti a mladiství zablokováni a nebáli se odpovídat na otázky. Proto jsem rád, že tato místnost ve Znojmě vznikla. Ačkoliv bych si spíše přál, aby taková místnost vlastně vůbec nebyla potřeba,“ komentuje novou výslechovou a monitorovací místnost místostarosta Jan Grois. 

Speciální výslechová místnost připomíná spíše dětský pokoj, a to z toho důvodu, aby se dítě cítilo při výslechu bezpečně a co nejvíce domácky. „Interiérové vybavení místnosti, které jsem průběžně konzultovala s kriminalisty, je řešeno v pestrých, optimistických barvách. Hned na první pohled příchozí upoutá sedací nábytek s barevnými  geometrickými vzory. Součástí vybavení je i pracovní stůl, dětský stoleček s barevnými židličkami, komody a regály na hračky. Pro zútulnění prostoru nechybí ani nástěnné dekorace a květiny,“ přibližuje speciální výslechovou místnost městská architekta a autorka projektu Iveta Ludvíková. 

Jednou z velkých výhod speciální výslechové místnosti je, že se skládá ze dvou od sebe oddělených místností, které spojuje dvoucestné zrcadlo a zvuková technika. V jedné místnosti může být pouze vyšetřovatel s dítětem a v druhé, monitorovací místnosti, mohou výslech přímo pozorovat a díky zvukové technice zároveň poslouchat všechny další oprávněné osoby. Výslech je tak šetrnější k psychice dítěte. 

Dalším důležitým atributem výslechové a monitorovací místnosti je technika umožňující videodokumentaci celého výslechu. Místnost je vybavena dvěma videokamerami. Záznam z nich se stává součástí spisového materiálu, který je následně přehráván před soudcem při hlavním líčení. 

Na vybudování speciální místnosti využilo město dotační prostředky. „Využili jsme možnosti požádat o účelovou dotaci na vybavení výslechové a monitorovací místnosti, kterou nabízí Ministerstvo vnitra ČR. Naše žádost byla vyslyšena a my jsme se tak mohli pustit do rekonstrukce místností,“ konstatuje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Dotace činila 225 tisíc korun, dalších dvacet pět tisíc šlo z rozpočtu města. Městská policie financovala z vlastních prostředků nákup plyšáků, hraček a dalších her, které mají dětem vytvořit přirozené prostředí a zbavit je ostychu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře