Reklama
reklama

Znojmo má speciální výslechovou místnost pro děti a mladistvé

Jako jedno z mála měst má Znojmo nově k dispozici výslechovou a monitorovací místnost, která bude primárně sloužit pro děti a mladistvé. V prostorách Policie ČR ji vybudovalo město Znojmo ve spolupráci s Policií ČR a zdejší městskou policií. Speciální výslechová místnost má nejen usnadnit práci policii nebo pracovníkům sociálního odboru při výsleších, ale hlavně má za cíl vytvořit pro děti a mladistvé přirozené prostředí, ve kterém se budou ostýchat co nejméně, pokud hovoří o choulostivých věcech.

Impulz k tomu, aby se zřídily speciálně zařízené prostory, ve kterých by se osoby nižších věkových kategorií cítily přirozeně, vyšel již dříve od Komise pro prevenci kriminality. Nejbližší takové zařízení totiž dosud fungovalo až v Brně. 

„V dětech i mladistvých vyvolává už samotný přesun do vzdálenějšího místa stres a nejistotu. Přitom je potřeba, aby právě v takto citlivých otázkách nebyly děti a mladiství zablokováni a nebáli se odpovídat na otázky. Proto jsem rád, že tato místnost ve Znojmě vznikla. Ačkoliv bych si spíše přál, aby taková místnost vlastně vůbec nebyla potřeba,“ komentuje novou výslechovou a monitorovací místnost místostarosta Jan Grois. 

Speciální výslechová místnost připomíná spíše dětský pokoj, a to z toho důvodu, aby se dítě cítilo při výslechu bezpečně a co nejvíce domácky. „Interiérové vybavení místnosti, které jsem průběžně konzultovala s kriminalisty, je řešeno v pestrých, optimistických barvách. Hned na první pohled příchozí upoutá sedací nábytek s barevnými  geometrickými vzory. Součástí vybavení je i pracovní stůl, dětský stoleček s barevnými židličkami, komody a regály na hračky. Pro zútulnění prostoru nechybí ani nástěnné dekorace a květiny,“ přibližuje speciální výslechovou místnost městská architekta a autorka projektu Iveta Ludvíková. 

Jednou z velkých výhod speciální výslechové místnosti je, že se skládá ze dvou od sebe oddělených místností, které spojuje dvoucestné zrcadlo a zvuková technika. V jedné místnosti může být pouze vyšetřovatel s dítětem a v druhé, monitorovací místnosti, mohou výslech přímo pozorovat a díky zvukové technice zároveň poslouchat všechny další oprávněné osoby. Výslech je tak šetrnější k psychice dítěte. 

Dalším důležitým atributem výslechové a monitorovací místnosti je technika umožňující videodokumentaci celého výslechu. Místnost je vybavena dvěma videokamerami. Záznam z nich se stává součástí spisového materiálu, který je následně přehráván před soudcem při hlavním líčení. 

Na vybudování speciální místnosti využilo město dotační prostředky. „Využili jsme možnosti požádat o účelovou dotaci na vybavení výslechové a monitorovací místnosti, kterou nabízí Ministerstvo vnitra ČR. Naše žádost byla vyslyšena a my jsme se tak mohli pustit do rekonstrukce místností,“ konstatuje starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Dotace činila 225 tisíc korun, dalších dvacet pět tisíc šlo z rozpočtu města. Městská policie financovala z vlastních prostředků nákup plyšáků, hraček a dalších her, které mají dětem vytvořit přirozené prostředí a zbavit je ostychu.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Již zítra zaparkuje na Zelném trhu speciální autobus s kavárnou, který nabídne návštěvníkům nevšední prožitek naprosté tmy. Hosté si tak mohou na chvíli zakusit, co to znamená být slepý.
22.08.2017 - 12:00
Řidič sportovního auta značky Dodge ujížděl policistům rychlostí o polovinu přesahující předpisy. Jejich honička skončila na polní cestě, kde se sportovní vůz zaseknul. Nyní čeká řidiče správní...
22.08.2017 - 07:37
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Komentáře