Reklama
reklama

ZNOJMO JINaK: Znojmo má nově zcela originální propagační fotografie

V listopadu byl představen zajímavý fotografický projekt ZNOJMO JINaK, který vznikl spoluprací Znojemské Besedy a umělců Jakuba Skokana a Martina Tůmy pracujících pod značkou BoysPlayNice. Jedná se o soubor dvanácti originálních, nekonvenčních fotografií, které byly vytvořeny v srpnu a září 2013. Fotografie byly veřejnosti představeny v pátek 8. listopadu vernisáží na Horním náměstí. Tato výstava na náměstí zůstane až do 18. listopadu.

Koncept souboru pracuje s fotografií jako s nástrojem ilustrace, využívá kreativní podstatu fotografického média a reaguje na požadavek zadavatele – Znojemské Besedy – vytvořit netradiční fotografický materiál, který by se měl výrazně odlišit od zažitých stereotypů vizuálních prezentací měst a obcí v České republice Hlavní náplní fotografií měli zůstat turisticky atraktivní lokace, historicky zajímavá místa, přírodní dominanty i cíle spojené s aktivním odpočinkem.

„Jako autoři konceptu i fotografií jsme se soustředili na možnost využití kreativního potenciálu fotografického média, resp. fotografického obrazu. Více jak jeden měsíc jsme se pohybovali ve Znojmě a přilehlém okolí a fotografovali témata, která jsme spolu s Besedou předdefinovali jako oblast našeho zájmu. Cílem bylo vytvořit ideální obrazový materiál, který se dále stane podkladem pro kreativní zpracování v ateliéru,“ popisuje tvůrčí proces Martin Tůma, jeden z autorů fotografií.

Po měsíci stráveném na lokacích Znojemska vybrali autoři z více jak 4000 pořízených záběrů 28 obrazů, které posloužily jako podklad pro tvorbu finálních záběrů. Vytvořili 28 velkoformátových tisků, s kterými se přesunuli do pražského studia a dále s nimi pracovali na předem připravených a předkreslených instalacích.  Vytištěné fotografie byly manuálně zpracovány – instalovány v nových souvislostech, roztrženy, destruovány, složeny, staly se pozadím pro instalaci předmětů či byly znovu svíceny. Tyto zásahy vnesly do fotografií nový význam, vložily do zobrazených lokací příběh (stávající i nový) a zároveň se staly vizuálním i narativním mostem mezi slovy Znojmo a jinak.

Transformace obrazu a jeho kreativní využití se pro nás stalo řešením, jak netradičně prezentovat tradiční část kulturního i přírodního odkazu Znojemska,“ dodává druhý z autorů, Jakub Skokan.

Spokojený s výsledkem je i Dušan Varga, ředitel Znojemské Besedy: „Spolupráci s Jakubem Skokanem a Martinem Tůmou považuji za velmi zdařilou. Autoři vtipně i trefně vystihli jak tradičně známá místa Znojemska, tak hodnoty, které naše krásné město má. Na mnohé se zadívali novým pohledem. Nejedná se o klasické prezentační fotky, ale o novátorské umělecké dílo,“ dodává.

Z patnácti připravených témat a z osmadvaceti velkoformátových tisků nakonec vzniklo dvanáct finálních obrazů. Ty byly Znojmu poprvé představeny 8. listopadu ve venkovní expozici na Horním náměstí. Výstava na náměstí potrvá až do 18. listopadu.

Interpretace některých obrazů nemusí být na první pohled zjevná, proto kdo by měl zájem tyto obsahy rozklíčit, doporučujeme navštívit tentýž den od 20:20 hod. PechaKucha Night v kině Svět, kde autorské duo BoysPlayNice osobně odprezentují koncepci i zákulisní pozadí vzniku fotografií.               

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře