Reklama
reklama

Ze Znojma do Břeclavi po kolejích o polovinu rychleji

Rozsáhlou modernizaci železniční trati mezi Znojmem a Břeclaví za téměř miliardu korun začala připravovat Správa železniční dopravní cesty. Opravy přinesou na této neelektrizované jednokolejce významné zrychlení cestování.

Drncání a hlemýždí tempo musí přežít cestující ve vlacích. Na rozpadajících se železničních přejezdech přes trať se zase řidiči aut bojí o své podvozky. Takový je stav na železnici ze Znojma do Břeclavi. To by se alespoň částečně mělo v příštím roce změnit.  Správa železniční dopravní cesty a Jihomoravský kraj se dohodli, že se opraví trať mezi Bořím lesem a Valticemi z jedné strany a úsek ze Znojma do Hodonic z druhé strany. Výsledkem modernizace celé trati by mělo být významné zrychlení. Traťová rychlost by mohla vzrůst ze stávajících 80 až na 120 kilometrů v hodině, dráha by potom byla lépe využitelná i při cestování ze Znojma do Brna.

Díky projektu zhruba za miliardu korun se v některých úsecích nejen zvýší rychlost, ale opraví se i přejezdy a provoz se bude řídit pomocí nového zabezpečovacího a sdělovacího zařízení.

Před několika lety se mluvilo o rekonstrukci celé tratě, která by stála až 4,5 miliardy. Správa železniční dopravní cesty však prosadila úspornější variantu. Pouze na 14 kilometrech z celkové délky tratě 69 kilometrů, ve dvou zmíněných úsecích: Dyje - Hodonice a Boří les – Valtice. Pro Valtice to ale znamená, že se přes město bude jezdit čtyřicítkou, tedy dvakrát rychleji.
Ke zrychlení dopravy přispěje i rekonstrukce přejezdů a revitalizace dalších 25 kilometrů trati mezi Břeclaví a Mikulovem a Znojmem a Božicemi. Cestující ve stanici Valtice město a Hodonice budou mít k dispozici nové nástupiště včetně bezbariérového přístupu.

V současnosti jezdí mezi okresními městy pouze osobní vlaky, které trasu ujedou za osmdesát  minut. Kdyby se rekonstruovala celá trať, mohly se vlaky stát konkurenceschopné i na trase Brno – Znojmo, kde lidí častěji využívají autobusy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře