Reklama
reklama

Vostrý z harvardských fondů přišel při dražbě ve Znojmě o byt

Boris Vostrý, kolega bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého, přijde ve Znojmě, odkud pochází, o dům. První byt v domě ve Slovenské ulici se už vydražil za 1,28 milionu korun. A v dubnu se bude dražit i druhý byt v tomto domě.

Stometrový byt v prvním patře spolu se zahradou o rozloze 253 metrů Borise Vostrého ve Znojmě šel do dražby na konci února. Vostrý totiž čelí exekuci. Ve Znojmě přitom šlo o první dražbu majetku zakladatelů harvardských investičních fondů. Vostrý byl odsouzen za tunelování fondů k mnohaletému vězení, nyní se skrývá v Belize ve Střední Americe.

Z vyvolávací ceny 897 866 korun se při dražbě výsledná výrazně přiblížila odhadované ceně bytu 3+1 se sklepem a garáží ve druhém patře zděného domu, kterou znalec určil na 1,3 milionu korun.   Dražbu vyhlásil kladenský soudní exekutor Petr Kučera, který řídí exekuce Vostrého majetku v České republice. Výnos ale očekával vyšší, Vostrý totiž z Ameriky vzkázal, že si tu nemovitost ujít nenechá. Vostrý k nařízené dražbě poskytl rozhovor pro týdeník Euro. Prohlásil, že se stále považuje za nevinně odsouzeného v politické kauze a že se plánuje obrátit na Evropský soud pro lidská práva. „Vilu nechal postavit můj dědeček, za Masaryka byl radním ve Znojmě. Až budu v důchodu, budu v ní bydlet. Rozhodně se nevzdávám,“ uvedl Vostrý.

 Dražbu umožnil pravomocný rozsudek nad Vostrým a zakladatelem harvardských fondů Viktorem Koženým z října 2012. Dražba druhé části domu, kterou tvoří druhý samostatný byt, je naplánovaná na 17. duben. Vyvolávací cena je nižší, necelého půl milionu korun. Této dražbě bude předcházet ještě dražba domu Vostrého manželky ve Velké Dobré na Kladensku s vyvolávací cenou 4,67 milionu korun. Ta se uskuteční 25. března. V červnu se pak bude dražit Vostrého podíl v bytovém domě v Sartoriově ulici v Praze 6. Peníze by měla získat nástupnická společnost - Harvardský průmyslový holding, a.s. v likvidaci, respektive jeho akcionáři.

Kožený s Vostrým v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili HPH, který následně skončil v likvidaci. Soud za to Koženému uložil deset let vězení, Vostrému devět. Kožený má zaplatit zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, Kožený žije na Bahamách, Vostrý v Belize. Oba dva také svoji vinu odmítají. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

Ve Znojmě je jméno spoluzakladatele Harvardských fondů Borise Vostrého nyní často námětem k rozhovoru. „Lidé si na něj pamatují, znali ho a možná i kvůli tomu mu věřili a vložili svoje peníze do fondu. Kdo bude v domě bydlet, nevím, ale dům je velice zanedbaný a potřebuje řádnou rekonstrukci,“ uvedl pro noviny CENTRUM news obyvatel jednoho ze sousedních domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K neobvyklému obyvateli řeky Svitavy vyrazili v pátek dopoledne strážníci do Tkalcovské ulice.
23.09.2018 - 08:54
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Komentáře