Reklama
reklama

Vostrý z harvardských fondů přišel při dražbě ve Znojmě o byt

Boris Vostrý, kolega bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého, přijde ve Znojmě, odkud pochází, o dům. První byt v domě ve Slovenské ulici se už vydražil za 1,28 milionu korun. A v dubnu se bude dražit i druhý byt v tomto domě.

Stometrový byt v prvním patře spolu se zahradou o rozloze 253 metrů Borise Vostrého ve Znojmě šel do dražby na konci února. Vostrý totiž čelí exekuci. Ve Znojmě přitom šlo o první dražbu majetku zakladatelů harvardských investičních fondů. Vostrý byl odsouzen za tunelování fondů k mnohaletému vězení, nyní se skrývá v Belize ve Střední Americe.

Z vyvolávací ceny 897 866 korun se při dražbě výsledná výrazně přiblížila odhadované ceně bytu 3+1 se sklepem a garáží ve druhém patře zděného domu, kterou znalec určil na 1,3 milionu korun.   Dražbu vyhlásil kladenský soudní exekutor Petr Kučera, který řídí exekuce Vostrého majetku v České republice. Výnos ale očekával vyšší, Vostrý totiž z Ameriky vzkázal, že si tu nemovitost ujít nenechá. Vostrý k nařízené dražbě poskytl rozhovor pro týdeník Euro. Prohlásil, že se stále považuje za nevinně odsouzeného v politické kauze a že se plánuje obrátit na Evropský soud pro lidská práva. „Vilu nechal postavit můj dědeček, za Masaryka byl radním ve Znojmě. Až budu v důchodu, budu v ní bydlet. Rozhodně se nevzdávám,“ uvedl Vostrý.

 Dražbu umožnil pravomocný rozsudek nad Vostrým a zakladatelem harvardských fondů Viktorem Koženým z října 2012. Dražba druhé části domu, kterou tvoří druhý samostatný byt, je naplánovaná na 17. duben. Vyvolávací cena je nižší, necelého půl milionu korun. Této dražbě bude předcházet ještě dražba domu Vostrého manželky ve Velké Dobré na Kladensku s vyvolávací cenou 4,67 milionu korun. Ta se uskuteční 25. března. V červnu se pak bude dražit Vostrého podíl v bytovém domě v Sartoriově ulici v Praze 6. Peníze by měla získat nástupnická společnost - Harvardský průmyslový holding, a.s. v likvidaci, respektive jeho akcionáři.

Kožený s Vostrým v letech 1995 a 1996 převáděli majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili HPH, který následně skončil v likvidaci. Soud za to Koženému uložil deset let vězení, Vostrému devět. Kožený má zaplatit zhruba 8,3 miliardy a úroky, Vostrý přes 2,2 miliardy a úroky. Oba jsou stíhaní jako uprchlí, Kožený žije na Bahamách, Vostrý v Belize. Oba dva také svoji vinu odmítají. Snahy českých úřadů o jejich vydání zatím končily bezvýsledně.

Ve Znojmě je jméno spoluzakladatele Harvardských fondů Borise Vostrého nyní často námětem k rozhovoru. „Lidé si na něj pamatují, znali ho a možná i kvůli tomu mu věřili a vložili svoje peníze do fondu. Kdo bude v domě bydlet, nevím, ale dům je velice zanedbaný a potřebuje řádnou rekonstrukci,“ uvedl pro noviny CENTRUM news obyvatel jednoho ze sousedních domů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Komentáře