Reklama
reklama

Vinobraní ve Znojmě ozdobí čtyři nové brány

Vinobraní se letos oblékne do nového kabátu. Alespoň zvenku. Vstupy do historického centra města ohraničí čtyři nové brány, a to na tradičních místech: v ulicích Kollárova, Pontassievská, Kovářská a Velká Michalská. Stavba bran probíhá již od minulého týdne.

„Staré brány byly nejen nevzhledné a ve špatném technickém stavu, ale hlavně finančně a časové náročné na stavbu. Vzhledem ke komplikované konstrukci je musela stavět externí firma a každoročně se tím zvedly náklady na vinobraní téměř o půl milionu korun. Nové brány, které jsme nechali vyhotovit, sice přijdou na jeden a půl milionu korun, ale tato investice se nám vrátí zhruba za tři roky. Stavět by je měli naši zaměstnanci za pomoci drobné techniky, tudíž náklady na jejich stavbu budou ve srovnání s předešlými lety minimální,“ vysvětluje starosta Vlastimil Gabrhel. Stavění těchto bran má být navíc i mnohem rychlejší.

Nové brány budou mít však i další pozitivní efekt. Svým realistickým vzhledem krásně zapadnou do zástavby města a doplní panorama znojemské historické architektury. Vzhled bran odsouhlasili i památkáři. Imitace řádkového kamenného zdiva odpovídá typově hradebnímu opevnění Znojma a historické podobě odpovídají také válcové věže. Na věžích budou pověšené praporky v  barvách vinobraní, tedy žlutočervené. Bránami povedou dva vstupy pro pěší a jeden vjezd pro auta.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Komentáře