Reklama
reklama

Velkomoravské stezky přivítají cyklisty. Projedou po stopách Cyrila a Metoděje

V pátek se pro cykloturisty z celé republiky poprvé slavnostně otevřou Velkomoravské stezky. Pořadatelé připravili trasu dlouhou 52 km, která je v nenáročném rovinatém terénu provede územím Velké Moravy. Akce se koná při příležitosti oslav 1150. výročí oslav příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu.

Start bude od 9 do 10.30 hodin buď z Břeclavi - Velopavilon v parku u nádraží, nebo v TIC Mikulčice - u kostela - pro cyklisty z Podluží a Hodonínska. Je možné jet oběma směry, trasa má 52 km a míří k nejvýznamnějším sídlům historicky významné Velkomoravské říše, jako je Slovanské hradisko v Mikulčicích a Pohansko na Břeclavsku.

 

Po trase čeká na cyklisty bohatý doprovodný program – u zámečku Pohansko je až do 18 hodin připraven Cyrilometodějský den s ukázkami historického šermu, středověkou hudbou Bakchus, dobovým táborem Slovanů, ukázkami řemesel, soutěžemi pro děti. Bude zde také poprvé vystavena kolekce 20 originálních Velkomoravských šperků a výsledky 55letého archeologického bádání na Pohansku.

 

V Mikulčicích nabídne Slovanské hradiště speciální Slovanský program. A kdo bude mít historie dost, může se občerstvit ve Vinařství Bartoníkovi v Mikulčicích, které kromě lahodného vína nabídne posezení s cimbálovou muzikou, ochutnávku pravých slováckých koláčků, uzenářských specialit. Odpolední káva se bude podávat s domácími vinnými pralinkami a vinařským dortem. V 16 hodin je možnost zúčastnit se výletu s průvodcem s názvem Putováním vinařství od historie po současnost.

 
Na jednou z uvedených startovacích míst si můžete zakoupit Cyklopas s podrobnou mapou trasy za symbolických 20 Kč. Na Pohansku a v Mikulčicích pak je možnost na základě tohoto Cyklopasu získat snížené vstupné ve výši 50 % ze základního vstupného do expozic. Nejede se na čas, ale smyslem  je užít si celou trasu, dozvědět se něco zajímavého o Velké Moravě, pobavit se a společně oslavit začátek prázdnin na kole.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře