Reklama
reklama

Ve Znojmě budou lidé od příštího roku platit za odpad méně. O sto korun

Podle novelizované vyhlášky o odpadech by Znojemáci měli platit v příštím roce o sto korun méně za svoz odpadu. Tedy čtyři sta korun za osobu a rok. „Celostátní politici dělají bohužel všechno pro to, aby z kapes občanů vytáhli co nejvíce peněz. My jsme díky zvýšení efektivity v nakládání s odpady mohli snížit poplatek za odpady o sto korun. Pro rodiny s dětmi to znamená úsporu v řádech stovek korun, a to určitě není málo,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Vyhlášku ještě musí schválit zastupitelstvo.

Již v loňském roce, kdy většina měst přistoupila díky novelizaci zákona ke zvyšování poplatku za odpady, avizovalo vedení města, že v žádném případě nehodlá domácnosti zatěžovat dalšími výdaji, ale úspory bude hledat uvnitř systému. „Již v letošním roce se nám díky změně parametrů v nájmu nádob podařilo ušetřit 1,5 milionů korun. Další úspory předpokládáme zavedením svozu bioodpadu, kdy uložení odpadu na kompostárně je mnohem levnější než klasické skládkování. A připravují se i další opatření,“ dodává starosta. Jak vyplývá ze slov starosty, třídění odpadu je ekonomicky výhodnější. „Rád bych zdůraznil, že snížení poplatku za svoz odpadu má hlavně motivační charakter. Čím víc budou Znojmáci třídit, tím je systém levnější a my tak můžeme poplatek snižovat,“ vysvětluje starosta.

Od příštího roku by mohl navíc začít fungovat systém čipování popelnic. Tím by se platil opravdu jen reálně vyvozený odpad. Navíc by do systému mohli přistoupit i ti, kteří dosud neplatí nic – lidé s trvalým bydlištěm mimo Znojmo a drobní podnikatelé, což by přineslo do městské kasy další příjmy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře