Reklama
reklama

Ve Znojmě budou lidé od příštího roku platit za odpad méně. O sto korun

Podle novelizované vyhlášky o odpadech by Znojemáci měli platit v příštím roce o sto korun méně za svoz odpadu. Tedy čtyři sta korun za osobu a rok. „Celostátní politici dělají bohužel všechno pro to, aby z kapes občanů vytáhli co nejvíce peněz. My jsme díky zvýšení efektivity v nakládání s odpady mohli snížit poplatek za odpady o sto korun. Pro rodiny s dětmi to znamená úsporu v řádech stovek korun, a to určitě není málo,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. Vyhlášku ještě musí schválit zastupitelstvo.

Již v loňském roce, kdy většina měst přistoupila díky novelizaci zákona ke zvyšování poplatku za odpady, avizovalo vedení města, že v žádném případě nehodlá domácnosti zatěžovat dalšími výdaji, ale úspory bude hledat uvnitř systému. „Již v letošním roce se nám díky změně parametrů v nájmu nádob podařilo ušetřit 1,5 milionů korun. Další úspory předpokládáme zavedením svozu bioodpadu, kdy uložení odpadu na kompostárně je mnohem levnější než klasické skládkování. A připravují se i další opatření,“ dodává starosta. Jak vyplývá ze slov starosty, třídění odpadu je ekonomicky výhodnější. „Rád bych zdůraznil, že snížení poplatku za svoz odpadu má hlavně motivační charakter. Čím víc budou Znojmáci třídit, tím je systém levnější a my tak můžeme poplatek snižovat,“ vysvětluje starosta.

Od příštího roku by mohl navíc začít fungovat systém čipování popelnic. Tím by se platil opravdu jen reálně vyvozený odpad. Navíc by do systému mohli přistoupit i ti, kteří dosud neplatí nic – lidé s trvalým bydlištěm mimo Znojmo a drobní podnikatelé, což by přineslo do městské kasy další příjmy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Komentáře