Reklama
reklama

Ve znojemské nemocnici připravuje kraj pilotní projekt přeshraniční péče

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček absolvoval pracovní návštěvu v Jihomoravském kraji. Seznámil se s celou krajskou koncepcí zdravotnictví. „Představil jsem panu ministrovi koncept společného jednání všech veřejných zřizovatelů, jak vůči ministerstvu, tak vůči pojišťovnám,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Jihomoravský kraj provedl redukci akutních lůžek, a to nikoliv na úkor péče nebo kvality. Hospodářské výsledky nemocnic na jižní Moravě zřizovaných krajem nedopadly tak úplně špatně jako v jiných částech země. Celkově u krajských nemocnic dosahuje hospodářský výsledek všech ztráty pouze jednoho milionu korun.

Ve Znojmě ocenil ministr Němeček fungování jak krajské nemocnice, tak celého zdravotnického systému v kraji. „Jihomoravský kraj by v oblasti zdravotnictví mohl být příkladem pro ostatní regiony,“ uvedl ministr Němeček.

Hejtman Hašek připomenul, že Jihomoravský kraj je v oblasti zdravotnictví před dokončením již třetí etapy memoranda všech veřejných zřizovatelů v kraji – tentokrát na téma následné péče. „Jsem přesvědčen, že tak do měsíce a půl bude příprava memoranda v takové formě, abych ho mohl předložit ministerstvu zdravotnictví a zdravotním pojišťovnám. A věřím, že ještě v prvním pololetí by mohlo být memorandum společně podepsáno. Bude to znamenat, že náš kraj jako jediný v zemi bude mít v takovéto podobě stabilizovánu jak akutní lůžkovou část, tak i lůžka následné péče,“ řekl hejtman Michal Hašek, který též uvedl, že Jihomoravský kraj bude pokračovat v investicích do znojemské nemocnice v souladu se schváleným generelem. „V současnosti řešíme především prodej areálu takzvané staré nemocnice – zde mohu ubezpečit, že každá koruna z tohoto prodeje bude investována zpět do znojemské nemocnice,“ řekl následně ve Znojmě hejtman Michal Hašek.

Ve vztahu k pilotnímu projektu přeshraniční péče, který připravuje právě znojemská nemocnice, bude jihomoravský hejtman v nejbližší době jednat mimo jiné také s dolnorakouským hejtmanem Erwinem Pröllem - při jednání v této věci ho bude doprovázet také ředitel Nemocnice Znojmo Miroslav Kavka. Projekt, který umožní otevřít kapacity léčebné péče také pacientům z příhraničního dolnorakouského regionu, též čeká podpis společného memoranda všech zúčastněných stran.

Ministr Svatopluk Němeček také hovořil o dalších tématech, která projednal na jihu Moravy. Zmínil problematiku financování zdravotnické záchranné služby. Ministerstvo podle jeho vyjádření hodlá pracovat na takových změnách, aby financování těchto služeb „neleželo jen na bedrech krajů“. Stejně tak chce ministr Němeček prosadit takovou právní úpravu, která by ve zrychleném legislativním režimu řešila absenci poplatků od pacientů. Podle vyjádření Michala Haška má stabilizační balíček ministerstva zdravotnictví plnou podporu krajů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře