Reklama
reklama

Smuteční síň čeká velká rekonstrukce. Změní se v moderní pietní místo

Smuteční síň ve Znojmě se konečně dočká oprav. Několik měsíců se tak nebudou konat smuteční obřady v kapli, která je součástí komplexu centrálního hřbitova v Průmyslové ulici ve Znojmě. Rodiny a přátelé se se zesnulými budou do srpna letošního roku loučit v kostele sv. Michala na Jezuitském náměstí. Tak se dohodla znojemská radnice s příslušnou římsko-katolickou farností, když hledala na nezbytně nutnou dobu náhradní důstojné prostory pro smuteční obřady. Dlouhá desetiletí používaná smuteční síň u hřbitova se totiž konečně dočká důkladné rekonstrukce.

S úpravami, které přijdou na více než osm milionů korun, se začalo v těchto dnech. Opravovat se rozhodně nebude jenom fasáda. Na té se sice na první pohled nic nezmění, v každém případě se ale zdivo odvlhčí. K velkým změnám ovšem dojde v interiéru smuteční síně. Rekonstrukce bude zahrnovat nové podlahy, nábytek, dřevěné obložení stěn, příhodné osvětlení i nové okenní vitráže.

Aby se z kaple stalo moderní pietní místo, chystá se také částečná vnitřní přestavba. V prostorech, které jsou orientovány ke hřbitovní bráně, se vybuduje nová místnost pro výstav rakve. Pozůstalí se budou moci se svými blízkými důstojně v soukromí rozloučit. Rakev bude umístěna na pojezdových kolejnicích, takže s ní nebude nutné manipulovat ručně. Toho se bude využívat i v závěru smutečního obřadu.

Rekonstrukce smuteční obřadní síně na městském hřbitově ve Znojmě nic nezmění na dosavadní praxi pohřebnictví na Znojemsku. Se stavbou krematoria se v dohledné době nepočítá. „Na druhé straně se nadále na úrovni vedení města diskutuje o potřebném rozšíření centrálního hřbitova. Na misce vah jsou nejen finance, ale především prostorové možnosti, neboť část pozemků je v soukromém vlastnictví. Dosud existuje pouze velmi rámcová architektonická studie případného budoucího uspořádání nových pietních míst,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Znojemská radnice se podle mluvčí v následujících letech rozhodně dalšímu rozšíření městského hřbitova na Průmyslové ulici ve směru na ulici Dobšickou a Suchohrdelskou nebrání.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře