Reklama
reklama

Smuteční síň čeká velká rekonstrukce. Změní se v moderní pietní místo

Smuteční síň ve Znojmě se konečně dočká oprav. Několik měsíců se tak nebudou konat smuteční obřady v kapli, která je součástí komplexu centrálního hřbitova v Průmyslové ulici ve Znojmě. Rodiny a přátelé se se zesnulými budou do srpna letošního roku loučit v kostele sv. Michala na Jezuitském náměstí. Tak se dohodla znojemská radnice s příslušnou římsko-katolickou farností, když hledala na nezbytně nutnou dobu náhradní důstojné prostory pro smuteční obřady. Dlouhá desetiletí používaná smuteční síň u hřbitova se totiž konečně dočká důkladné rekonstrukce.

S úpravami, které přijdou na více než osm milionů korun, se začalo v těchto dnech. Opravovat se rozhodně nebude jenom fasáda. Na té se sice na první pohled nic nezmění, v každém případě se ale zdivo odvlhčí. K velkým změnám ovšem dojde v interiéru smuteční síně. Rekonstrukce bude zahrnovat nové podlahy, nábytek, dřevěné obložení stěn, příhodné osvětlení i nové okenní vitráže.

Aby se z kaple stalo moderní pietní místo, chystá se také částečná vnitřní přestavba. V prostorech, které jsou orientovány ke hřbitovní bráně, se vybuduje nová místnost pro výstav rakve. Pozůstalí se budou moci se svými blízkými důstojně v soukromí rozloučit. Rakev bude umístěna na pojezdových kolejnicích, takže s ní nebude nutné manipulovat ručně. Toho se bude využívat i v závěru smutečního obřadu.

Rekonstrukce smuteční obřadní síně na městském hřbitově ve Znojmě nic nezmění na dosavadní praxi pohřebnictví na Znojemsku. Se stavbou krematoria se v dohledné době nepočítá. „Na druhé straně se nadále na úrovni vedení města diskutuje o potřebném rozšíření centrálního hřbitova. Na misce vah jsou nejen finance, ale především prostorové možnosti, neboť část pozemků je v soukromém vlastnictví. Dosud existuje pouze velmi rámcová architektonická studie případného budoucího uspořádání nových pietních míst,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková. Znojemská radnice se podle mluvčí v následujících letech rozhodně dalšímu rozšíření městského hřbitova na Průmyslové ulici ve směru na ulici Dobšickou a Suchohrdelskou nebrání.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře