Reklama
reklama

Sedm set podvodů udělali otec a dva synové. Specializovali se na půjčky a úvěry

Dva roky shromažďovali policisté důkazy proti třem mužům a nyní je obvinili z podvodů a úvěrových podvodů. Za pět let – od září 2008 do května 2013 - zvládli podvádět v celkem sedmi stovkách případů. Hrozí jim dva roky až osm let za mřížemi.  

To, co skupina mužů dělala, vyšlo najevo po dvou a půl letech. „V dubnu 2011 podal podnět k prošetření muž ze Znojemska. Uvedl, že jej kontaktovali z jedné finanční společnosti s dotazem, zda platí jeho žádost o úvěr. On si však nic takového nevyřizoval a ani nikoho jiného tím nepověřil. Obrátil se proto na policii,“ popsala případ mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Policie požádala o informace uvedenou finanční společnost. Na základě kontaktních údajů kriminalisté oslovili další a další banky a poskytovatele půjček a úvěrů. Postupně začala vycházet najevo spousta nových, dosud neoznámených podvodů.

Trojice mužů měla založeno dvě stě sedmdesát jedna bankovních účtů, dvě stě pětadvacet emailových schránek a pět set padesát tři telefonních čísel. Při zřizování účtů uváděli svá jména, jiných osob bez jejich vědomí a také zcela vymyšlená. Většinu bankovních účtů, emailových schránek i telefonních čísel založili za jednorázovým účelem vyčerpání půjčky. Sjednávali nebo zažádali o velké množství nebankovních půjček nebo úvěrů. Převážně se jednalo o částky do pěti tisíc korun.

„Ze získaných materiálů vyplynulo šest set devadesát čtyři případů. Z doložených dokladů také vyplývá, že měli způsobit škodu šedesáti osobám ve výši jednoho milionu tří set pětadevadesáti tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Na každou akci se snažili předem připravit tak, aby k jednotlivým žádostem poskytli různé a dosud nepředložené kontaktní údaje. Vytvářeli různorodé kombinace a tvary tak, aby nevznikala shoda. Ve svých jménech vynechávali nebo naopak přidávali nějaké písmeno. Rodná čísla též mírně upravovali.

Ne vždy byli se žádostí o peníze úspěšní. Účty měli založené u dvaceti bank. Maximálně využívali elektronickou komunikaci, kterou poskytovatelé půjček a úvěrů nabízí. Fyzicky získali šest set čtrnáct tisíc korun.

„Trojice mužů ze Znojemska ve věku od dvaadvaceti do šestapadesáti let nyní čelí trestnímu stíhání. Jedná se o otce se dvěma syny. Nejaktivnější z nich, který pravděpodobně vše organizoval, skončil ve vazbě. Hrozí jim dva roky až osm let odnětí svobody,“ dodala Drahokoupilová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Tramvaj Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Každý má občas "den blbec" a dělá chyby. Ať už je to zapříčiněné osobními důvody nebo se jen ráno vzbudil s bolestí hlavy. Co se ale stane, když takový den má zrovna řidič tramvaje a v...
22.02.2018 - 06:51
Pavel Navrátil vynikal vztahem k přírodě, citlivostí a smyslovostí malby a odvahou k technologickým experimentům, díky čemuž je řazen k důležitým osobnostem české malby 2. poloviny 20. století....
21.02.2018 - 20:11
Olympijský festival Brno Foto: MMB/ M. Schmerková
Dnes do Brna zavítají čeští olympijští reprezentanti, kteří se vrátili z Koreje. Návštěvníci olympijského festivalu tak budou mít šanci pozdravit bronzovou medailistku Evu Samkovou s jejími trenéry a...
21.02.2018 - 11:34
Komentáře