Reklama
reklama

Sedm set podvodů udělali otec a dva synové. Specializovali se na půjčky a úvěry

Dva roky shromažďovali policisté důkazy proti třem mužům a nyní je obvinili z podvodů a úvěrových podvodů. Za pět let – od září 2008 do května 2013 - zvládli podvádět v celkem sedmi stovkách případů. Hrozí jim dva roky až osm let za mřížemi.  

To, co skupina mužů dělala, vyšlo najevo po dvou a půl letech. „V dubnu 2011 podal podnět k prošetření muž ze Znojemska. Uvedl, že jej kontaktovali z jedné finanční společnosti s dotazem, zda platí jeho žádost o úvěr. On si však nic takového nevyřizoval a ani nikoho jiného tím nepověřil. Obrátil se proto na policii,“ popsala případ mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Policie požádala o informace uvedenou finanční společnost. Na základě kontaktních údajů kriminalisté oslovili další a další banky a poskytovatele půjček a úvěrů. Postupně začala vycházet najevo spousta nových, dosud neoznámených podvodů.

Trojice mužů měla založeno dvě stě sedmdesát jedna bankovních účtů, dvě stě pětadvacet emailových schránek a pět set padesát tři telefonních čísel. Při zřizování účtů uváděli svá jména, jiných osob bez jejich vědomí a také zcela vymyšlená. Většinu bankovních účtů, emailových schránek i telefonních čísel založili za jednorázovým účelem vyčerpání půjčky. Sjednávali nebo zažádali o velké množství nebankovních půjček nebo úvěrů. Převážně se jednalo o částky do pěti tisíc korun.

„Ze získaných materiálů vyplynulo šest set devadesát čtyři případů. Z doložených dokladů také vyplývá, že měli způsobit škodu šedesáti osobám ve výši jednoho milionu tří set pětadevadesáti tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Na každou akci se snažili předem připravit tak, aby k jednotlivým žádostem poskytli různé a dosud nepředložené kontaktní údaje. Vytvářeli různorodé kombinace a tvary tak, aby nevznikala shoda. Ve svých jménech vynechávali nebo naopak přidávali nějaké písmeno. Rodná čísla též mírně upravovali.

Ne vždy byli se žádostí o peníze úspěšní. Účty měli založené u dvaceti bank. Maximálně využívali elektronickou komunikaci, kterou poskytovatelé půjček a úvěrů nabízí. Fyzicky získali šest set čtrnáct tisíc korun.

„Trojice mužů ze Znojemska ve věku od dvaadvaceti do šestapadesáti let nyní čelí trestnímu stíhání. Jedná se o otce se dvěma syny. Nejaktivnější z nich, který pravděpodobně vše organizoval, skončil ve vazbě. Hrozí jim dva roky až osm let odnětí svobody,“ dodala Drahokoupilová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Komentáře