Reklama
reklama

Sedm set podvodů udělali otec a dva synové. Specializovali se na půjčky a úvěry

Dva roky shromažďovali policisté důkazy proti třem mužům a nyní je obvinili z podvodů a úvěrových podvodů. Za pět let – od září 2008 do května 2013 - zvládli podvádět v celkem sedmi stovkách případů. Hrozí jim dva roky až osm let za mřížemi.  

To, co skupina mužů dělala, vyšlo najevo po dvou a půl letech. „V dubnu 2011 podal podnět k prošetření muž ze Znojemska. Uvedl, že jej kontaktovali z jedné finanční společnosti s dotazem, zda platí jeho žádost o úvěr. On si však nic takového nevyřizoval a ani nikoho jiného tím nepověřil. Obrátil se proto na policii,“ popsala případ mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Policie požádala o informace uvedenou finanční společnost. Na základě kontaktních údajů kriminalisté oslovili další a další banky a poskytovatele půjček a úvěrů. Postupně začala vycházet najevo spousta nových, dosud neoznámených podvodů.

Trojice mužů měla založeno dvě stě sedmdesát jedna bankovních účtů, dvě stě pětadvacet emailových schránek a pět set padesát tři telefonních čísel. Při zřizování účtů uváděli svá jména, jiných osob bez jejich vědomí a také zcela vymyšlená. Většinu bankovních účtů, emailových schránek i telefonních čísel založili za jednorázovým účelem vyčerpání půjčky. Sjednávali nebo zažádali o velké množství nebankovních půjček nebo úvěrů. Převážně se jednalo o částky do pěti tisíc korun.

„Ze získaných materiálů vyplynulo šest set devadesát čtyři případů. Z doložených dokladů také vyplývá, že měli způsobit škodu šedesáti osobám ve výši jednoho milionu tří set pětadevadesáti tisíc korun,“ doplnila mluvčí.

Na každou akci se snažili předem připravit tak, aby k jednotlivým žádostem poskytli různé a dosud nepředložené kontaktní údaje. Vytvářeli různorodé kombinace a tvary tak, aby nevznikala shoda. Ve svých jménech vynechávali nebo naopak přidávali nějaké písmeno. Rodná čísla též mírně upravovali.

Ne vždy byli se žádostí o peníze úspěšní. Účty měli založené u dvaceti bank. Maximálně využívali elektronickou komunikaci, kterou poskytovatelé půjček a úvěrů nabízí. Fyzicky získali šest set čtrnáct tisíc korun.

„Trojice mužů ze Znojemska ve věku od dvaadvaceti do šestapadesáti let nyní čelí trestnímu stíhání. Jedná se o otce se dvěma syny. Nejaktivnější z nich, který pravděpodobně vše organizoval, skončil ve vazbě. Hrozí jim dva roky až osm let odnětí svobody,“ dodala Drahokoupilová.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře