Reklama
reklama

Rotunda bude pro návštěvníky otevřena do konce srpna. Pak začnou opravy

Znojemskou rotundu čekají rozsáhlé opravy. Vítězná firma se do oprav pustí přibližně koncem srpna. Návštěvníkům tak bude nejznámější znojemská památka přístupná po celé prázdniny, pokud to umožní počasí.

Poté, co město muselo první výběrové zřízení z důvodu nedostatečného počtu přihlášených firem zrušit, vypsalo výběrové řízení nové. Vítěznou firmu, schválila na zasedání rada města. Její nabídka těsně pod hranicí tří milionů korun bez DPH byla nejlevnější a oproti předpokládaným nákladům znamená úsporu půl milionu korun. Smlouvu o dílu na stavbu ještě musí schválit zastupitelstvo. Práce by tak měly být zahájeny ve druhé polovině srpna.
Otevření rotundy návštěvníkům do doby zahájení oprav závisí na režimu, který kvůli teplotám nastavuje provozovatel Jihomoravské muzeum. Předpokladem jsou příznivé klimatické podmínky. V takovém případě bude památka otevřena vždy po hodině ve dnech úterý až neděle (9.15 - první prohlídka, 16.15 - poslední prohlídka), pro maximálně deset návštěvníků v jedné prohlídce.

V rámci úprav rotundy dojde k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od areálu kolem rotundy. Část ohradní zídky, která bude zachována, bude výškově upravena, omítnuta a osazena kamennou hlavou. Stávající opěrná zeď svahu kolem rotundy bude odstraněna a bude vystavěna nová kamenná, část bude provedena se železobetonovým jádrem. Stávající betonové plochy okapového chodníku kolem rotundy budou odstraněny a budou vybudovány nové kamenné. Bude opraveno a přebudováno stávající kamenné schodiště do rotundy a stávající nasvětlení rotundy bude upraveno a rozšířeno. Ulice Hradní bude rozšířena zadlážděním šatovskou dlažbou až k nově vybudované opěrné zdi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
K dalšímu neštěstí na jihomoravských železničních tratích došlo dnes ráno v Brně.
25.09.2017 - 13:54
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Komentáře