Reklama
reklama

Rotunda bude pro návštěvníky otevřena do konce srpna. Pak začnou opravy

Znojemskou rotundu čekají rozsáhlé opravy. Vítězná firma se do oprav pustí přibližně koncem srpna. Návštěvníkům tak bude nejznámější znojemská památka přístupná po celé prázdniny, pokud to umožní počasí.

Poté, co město muselo první výběrové zřízení z důvodu nedostatečného počtu přihlášených firem zrušit, vypsalo výběrové řízení nové. Vítěznou firmu, schválila na zasedání rada města. Její nabídka těsně pod hranicí tří milionů korun bez DPH byla nejlevnější a oproti předpokládaným nákladům znamená úsporu půl milionu korun. Smlouvu o dílu na stavbu ještě musí schválit zastupitelstvo. Práce by tak měly být zahájeny ve druhé polovině srpna.
Otevření rotundy návštěvníkům do doby zahájení oprav závisí na režimu, který kvůli teplotám nastavuje provozovatel Jihomoravské muzeum. Předpokladem jsou příznivé klimatické podmínky. V takovém případě bude památka otevřena vždy po hodině ve dnech úterý až neděle (9.15 - první prohlídka, 16.15 - poslední prohlídka), pro maximálně deset návštěvníků v jedné prohlídce.

V rámci úprav rotundy dojde k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od areálu kolem rotundy. Část ohradní zídky, která bude zachována, bude výškově upravena, omítnuta a osazena kamennou hlavou. Stávající opěrná zeď svahu kolem rotundy bude odstraněna a bude vystavěna nová kamenná, část bude provedena se železobetonovým jádrem. Stávající betonové plochy okapového chodníku kolem rotundy budou odstraněny a budou vybudovány nové kamenné. Bude opraveno a přebudováno stávající kamenné schodiště do rotundy a stávající nasvětlení rotundy bude upraveno a rozšířeno. Ulice Hradní bude rozšířena zadlážděním šatovskou dlažbou až k nově vybudované opěrné zdi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře