Reklama
reklama

Rotunda bude pro návštěvníky otevřena do konce srpna. Pak začnou opravy

Znojemskou rotundu čekají rozsáhlé opravy. Vítězná firma se do oprav pustí přibližně koncem srpna. Návštěvníkům tak bude nejznámější znojemská památka přístupná po celé prázdniny, pokud to umožní počasí.

Poté, co město muselo první výběrové zřízení z důvodu nedostatečného počtu přihlášených firem zrušit, vypsalo výběrové řízení nové. Vítěznou firmu, schválila na zasedání rada města. Její nabídka těsně pod hranicí tří milionů korun bez DPH byla nejlevnější a oproti předpokládaným nákladům znamená úsporu půl milionu korun. Smlouvu o dílu na stavbu ještě musí schválit zastupitelstvo. Práce by tak měly být zahájeny ve druhé polovině srpna.
Otevření rotundy návštěvníkům do doby zahájení oprav závisí na režimu, který kvůli teplotám nastavuje provozovatel Jihomoravské muzeum. Předpokladem jsou příznivé klimatické podmínky. V takovém případě bude památka otevřena vždy po hodině ve dnech úterý až neděle (9.15 - první prohlídka, 16.15 - poslední prohlídka), pro maximálně deset návštěvníků v jedné prohlídce.

V rámci úprav rotundy dojde k demolici a úpravě části ohradní zdi včetně brány, která oddělovala areál původně soukromého pivovaru od areálu kolem rotundy. Část ohradní zídky, která bude zachována, bude výškově upravena, omítnuta a osazena kamennou hlavou. Stávající opěrná zeď svahu kolem rotundy bude odstraněna a bude vystavěna nová kamenná, část bude provedena se železobetonovým jádrem. Stávající betonové plochy okapového chodníku kolem rotundy budou odstraněny a budou vybudovány nové kamenné. Bude opraveno a přebudováno stávající kamenné schodiště do rotundy a stávající nasvětlení rotundy bude upraveno a rozšířeno. Ulice Hradní bude rozšířena zadlážděním šatovskou dlažbou až k nově vybudované opěrné zdi.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Chodíme po městě každý den, ale málokdy se zastavíme a rozhlédneme se kolem sebe. Brněnské budovy přitom nabízí úžasnou architekturu, která je často opěvována pouze turisty, kteří se na rozdíl od nás...
18.03.2018 - 08:40
Pořídili jste si nové bydlení a nyní přemýšlíte jak vybavit interiéry tak, aby byly nadčasové i funkční? Nebo přemýšlíte nad renovací a zkvalitněním svého domova současného? Ústředním bodem, který...
17.03.2018 - 11:57
Zájem o nemovitosti v jihomoravské metropoli stále roste a na stoupající poptávku reagují i ceny. Ty dosahují svého maxima. Zdá se, že se ale bytu chtivým Brňanům blýská na lepší časy.
17.03.2018 - 09:34
Záběr z videa Foto: Městská policie Brno
Čtyřiadvacetiletý cizinec se vloupal do domu v městské části Brno-střed. Policii zavolali obyvatelé domu, kteří slyšeli rány a báli se o svou bezpečnost. Lupič opustil byt až po hrozbou namířené...
16.03.2018 - 15:10
Komentáře