Reklama
reklama

Ropná skvrna se objevila na hladině Vranovské přehradě. Zatím není jisté z čeho

Obrovská ropná skvrna se ve čtvrtek dopoledne objevila na hladině Vranovské přehrady na Znojemsku. Hasiči proto postavili okolo několika kotvících lodí pontony s nornými stěnami. Odkud nafta unikla, ale hasiči ani policisté nezjistili.

Co do přehrady uniklo, zjistí hasiči z výsledků testů odebraných vzorků. Situaci na místě sledovali také policisté, pracovníci Povodí Moravy, odboru životního prostředí znojemské radnice i starosta Vranova. Na místě byl i majitel lodí, podnikatel Martin Balík.

„Zjistili jsme únik nafty z doposud nezjištěného zdroje. Na hladině se vytvořila poměrně velká skvrna o rozměrech bezmála 50 x 300 metrů,“ popsal Petr Příkaský z jihomoravského hasičského sboru.

Hasičům se podařilo zamezit dalšímu šíření po vodní hladině instalací dvou norných stěn.  K odstranění ropné látky hasiči použili člun, ze kterého pokryli vodní plochu sorbentem.

Hasiči pak společně s policií a za přítomnosti majitele lodi provedli prohlídku plavidla, nepotvrdil se však žádný únik. „Průzkum lodí provedla i potápěčská skupina policie, byl vyloučen únik nafty z lodí,“ dodal Příkaský.

Povodí Moravy zatím situaci sleduje. „Únik ropných látek naši pracovníci monitorovali přímo na místě. Zdroj a příčinu úniku látky budou zjišťovat pracovníci odboru životního prostředí znojemského městského úřadu a Státní plavební správy.V tuto chvíli nelze říct, jaké škody může únik ropné látky v tomto případě způsobit, vše záleží na výsledku šetření," řekla mluvčí Povodí Gabriela Tomíčková.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře