Reklama
reklama

Nepoctivé vinaře budou příští víkend máčet ve Znojmě v kašně

Největší svátek vína v České republice nabídne ve Znojmě 12. – 13. září nejen nejlepší vína a burčáky z produkce více než třiceti moravských vinařství, ale také originální historický program, který svým rozsahem nemá obdoby. Znojemské historické vinobraní zakončí jedinečný ohňostroj.

Atmosféru, která co nejvíc připomene atmosféru vrcholného středověku, chystají letos pro návštěvníky pořadatelé 31. ročníku Znojemského historického vinobraní, které se uskuteční v pátek a v sobotu 12. a 13. září. Do města vejdou replikami historických bran a otevřou se jim městské mázhauzy, tedy uzavřená nádvoří domů ze středověké a novověké zástavby. Městských mázhauzů je dvanáct, ale otevřou se i ty, které nepatří městu. „Vinobraní je jedinečnou příležitostí, jak tyto historické prostory, obvykle veřejnosti nepřístupné, navštívit,“ říká starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Snažíme se, aby znojemské mázhauzy měly neopakovatelnou atmosféru s nádechem středověku. Proto provoz mázhauzů podporujeme soutěží. Cílem je motivovat všechny provozovatele, aby návštěvníkům nabídli autentický zážitek. Motivační finanční odměnu nabízíme všem, kteří splní kritéria vytvoření atmosféry tradičních historických mázhauzů. Hodnotit se bude dobový vzhled mázhauzu, dobová hudba, oblečení obsluhy a sortiment prodávaného zboží. Chceme, aby všechny aktivity v rámci vinobraní vytvořily atraktivní celek. A právě mázhauzy tradiční atmosféru Znojemského historického vinobraní skvěle dotvářejí,“ dodává starosta.

Centrem královského města Znojma projde v pátek i v sobotu velkolepý průvod krále Jana Lucemburského a královny Elišky Přemyslovny s doprovodem 460 kostýmovaných historických postav. Průvod je další zcela unikátní a neopakovatelnou podívanou, kterou lze vidět a prožít pouze v rámci Znojemského historického vinobraní. Je to pouliční divadelní show, která svým rozsahem nemá v republice obdobu. Ztvárnění role krále se po loňském úspěšném debutu ujme opět znojemský rodák Miroslav Hrabě, známý především z rolí v televizních seriálech Ordinace v růžové zahradě, Gympl s ručením omezeným či z filmové pohádky Nejkrásnější hádanka. Královnou bude znojemská herečka Šárka Drozdová, která se v této roli představí už potřetí.  „Role krále Jana Lucemburského je pro mne velkou výzvou a současně srdcovou záležitostí. Jako znojemský rodák jsem díky účasti na vinobraní už jako dítě získal k postavě krále velký respekt. Je to pro mne velká čest, že tuto roli organizátoři svěřili právě mně, ale znamená to také velkou odpovědnost – herecký výkon musí být více než stoprocentní, nerad bych znojemské fanoušky krále Jana Lucemburského zklamal,“ říká Miroslav Hrabě.

Atmosféru středověku si nově mohou návštěvníci zkusit na vlastní kůži v historické uličce chudiny v Malé Mikulášské, která se naplní herci v rolích historických postav. Nebudou chybět ani rytířské turnaje na koních a vystoupení skupin historického šermu, kejklířů, fakírů, mistrů ohně, kouzelníků, tanečníků a středověkých komediantů, dobová tržiště a vojenská ležení. Atmosféru vinobraní doplní multižánrový hudební program, doprovodný program pro rodiny s dětmi a všudypřítomné degustace těch nejlepších moravských vín a burčáků. Znojemské vinobraní vyvrcholí v sobotu večer, po vystoupení skupiny Olympic, komponovaným ohňostrojem, který speciálně pro tuto příležitost připravuje Theatrum Pyroboli.

Na vinobraní ale vystoupí také slovenská skupina No Name, skupina Mandrage, oblíbená především u mladšího publika, stálice české hudební scény Anna K, neopakovatelný Banjoband Ivana Mládka, originální Jaroslav Uhlíř s kapelou, Petr Bende s cimbálovou muzikou Grajcar, Monkey Business a další. Pro děti je v rámci programu na hlavním pódiu v sobotu dopoledne připraven interaktivní program Michala Nesvadby – To nej s Michalem.

Zajímavým tipem pro návštěvníky vinobraní jsou i koncerty duchovní hudby. V kostele sv. Mikuláše se uskuteční koncert duchovní hudby v podání Znojemského komorního orchestru a sólistů

Doprovodný program vinobraní organizují tradičně jednotlivá vinařství. Zajímavé aktivity připravuje i Cyklo klub Kučera nebo farnosti. Návštěvníky čekají degustace vín, hry, soutěže. Speciální program připravuje také sdružení sedmnácti vinařů VOC Znojmo na nově zrekonstruovaném návrší u rotundy sv. Kateřiny, kde členové VOC formou pochůzkové degustace představí vína originální certifikace, včetně vín oceněných v mezinárodní soutěži San Francisco International Wine Competition.

Vstupenky na Znojemské historické vinobraní budou na místě konání v prodeji u vstupů do historického centra. Zábavu na pátek a sobotu pořídíte za 310 korun.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Stánek na BVV Foto: Magistrát města Brna
Veletrh cestovního ruchu Go a Regiontour dnes začíná na brněnském výstavišti. Brno se představuje stánkem ve stylu prvorepublikové kavárny. Naláká tak na největší akci letošního roku – festival ke...
19.01.2018 - 07:16
Muzeum města Brna chystá na Špilberku výstavu „Rok 1918 – co nám válka vzala a dala…“ Foto: Magistrát města Brna
Technické muzeum v Brně, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna a Muzeum Brněnska se zapojí do výstavního cyklu Republika 100, který oslaví sto let od vzniku samostatného Československa....
18.01.2018 - 15:40
Komplikace na dálnici D1 Foto: HZS JMK
Ani včera se dálnice D1 neobešla bez dlouhých kolon a nehod. Vozovka byla extrémně namrzlá a sypače soli popojížděly pomalu s kolonami, které se vytvářely v obou směrech.
18.01.2018 - 06:58
Malá lvíčata Foto: Zoo Brno
Chovateli mladých lvíčat, která se narodila 29. prosince v brněnské zoo, se podařilo pořídit první snímky těchto dvou roztomilých mláďat.
17.01.2018 - 17:40
Komentáře