Reklama
reklama

Nebezpečná silnice I/53 z Pohořelic do Znojma. Její budoucnost je nejistá

Silnice I/53 z Pohořelic do Znojma bude před podzimními volbami jistě tématem všech regionálních politiků. Stejně tak jako před každými předchozími volbami. Je totiž jednou z nejvytíženějších v kraji, přesto patří k nejvíce zdevastovaným. Na její opravu čekají řidiči marně řadu let.

Přestože je Znojmo druhým největším městem kraje, má s Brnem z okresních měst stále nejhorší spojení. Na silnici I/53 nechvalně proslulé tragickými nehodami jako "silnice smrti" umírají lidé takřka každý měsíc. Silničáři i politici v úseku z Pohořelic do Znojma slibují dostavět v některých místech předjížděcí pruhy a mimoúrovňové křižovatky. Rekonstrukce silnice I/53 Pohořelice – Znojmo je rozdělena do několika staveb. Zahájit ji měla stavba obchvatu Lechovice. Stávající silnice je totiž v současnosti vedena ve své historické trase intravilánem obce Lechovice. Silný podíl nákladní dopravy, směřující na hranici s Rakouskem a v opačném směru na Brno, působí vysoce negativně na životní prostředí v obci. Vybudováním obchvatu Lechovic měl být odstraněn poslední úsek na silnici I/53, který je dosud veden v intravilánu. „Na stavbu „Obchvat Lechovic“ probíhá nyní stavební řízení, které je v současné době do 30. dubna 2014 přerušeno,“ informovala o plánech na rekonstrukci silnice mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Přerušení komentovala i Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic. "Došlo k prodloužení termínu za účelem doplnění připomínek k žádosti o stavební povolení. V současnosti se jedná pouze o doplnění vyjádření správců sítí, které nejsou v majetku ŘSD," uvedla mluvčí.

Na stavbu úseku Znojmo – Lechovice je pak vydáno územní rozhodnutí, úsek Lechovice – Pohořelice stále zůstává na mrtvém bodě i bez územního rozhodnutí.

Přitom politici se vždy před volbami předhánějí, kdo, jak a lépe rekonstrukcí této silnice navrhne. „Silnice je ve stavu všelijakém, jenom ne vynikajícím. Nesouhlasíme, aby v superkoncepci ministerstva dopravy byla rekonstrukce této silnice vynechána. Navrhneme, aby zkapacitnění silnice I/53 dostalo jasné časové obrysy mezi lety 2013 a 2016,“ slíbil hejtman Michal Hašek na začátku roku 2011.

Přestože řidiči jsou denně vystaveni nepříjemné a nebezpečné jízdě po silnici I/53, Ředitelství silnic a dálnic  tvrdí, že v rámci přípravy tahu I/53 Znojmo – Pohořelice neeviduje žádný komplexní problém, který by bránil v rekonstrukci. „Příprava silnice I/53 je rozsáhlá komplexní rekonstrukce, v rámci které je řešena problematika spojená s vysokou nehodovostí. Nevyhovující rozhledové poměry, nevyhovující sklonové poměry, nehomogenní šířkové uspořádání, nežádoucí připojení polností přímo na silnici I/53 a pohyb pomalých zemědělských vozidel.  Samotná příprava takto rozsáhlé rekonstrukce je proces, který musí splnit standardní kroky vyplývající ze stavebního zákona  o pozemních komunikací.  Rozumíme, že z pohledu veřejnosti lze vnímat průběh přípravy tahu silnice I/53 jako dlouho trvající, ale z pohledu investora se jedná o standardně vedenou přípravu bez jakýchkoliv výjimečných skutečností, které by bránili úspěšnému dokončení přípravy a dosáhnutí realizace stavby,“ uvedla mluvčí ŘSD Ledvinová.

Silnice z Pohořelic do Znojma patří k těm, o kterých se říká, že je silnicí smrti. Jedinou změnou, které se silnice v minulých letech dočkala, bylo vodorovné – červené - značení na silnici. Bezpečnost silnice se tím ale nezlepšila. A podle řidičů, kteří silnicí jezdí každý den, i kdyby se začalo s úpravami okamžitě, je to již pět minut po dvanácté. A kvalita spojení Brna s druhým největším městem Jihomoravského kraje Znojmem má samozřejmě vliv i na rozvoj hospodářství a obchodu. Nehledě na další napojení ve směru na Rakousko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Komentáře