Reklama
reklama

Nebezpečná silnice I/53 z Pohořelic do Znojma. Její budoucnost je nejistá

Silnice I/53 z Pohořelic do Znojma bude před podzimními volbami jistě tématem všech regionálních politiků. Stejně tak jako před každými předchozími volbami. Je totiž jednou z nejvytíženějších v kraji, přesto patří k nejvíce zdevastovaným. Na její opravu čekají řidiči marně řadu let.

Přestože je Znojmo druhým největším městem kraje, má s Brnem z okresních měst stále nejhorší spojení. Na silnici I/53 nechvalně proslulé tragickými nehodami jako "silnice smrti" umírají lidé takřka každý měsíc. Silničáři i politici v úseku z Pohořelic do Znojma slibují dostavět v některých místech předjížděcí pruhy a mimoúrovňové křižovatky. Rekonstrukce silnice I/53 Pohořelice – Znojmo je rozdělena do několika staveb. Zahájit ji měla stavba obchvatu Lechovice. Stávající silnice je totiž v současnosti vedena ve své historické trase intravilánem obce Lechovice. Silný podíl nákladní dopravy, směřující na hranici s Rakouskem a v opačném směru na Brno, působí vysoce negativně na životní prostředí v obci. Vybudováním obchvatu Lechovic měl být odstraněn poslední úsek na silnici I/53, který je dosud veden v intravilánu. „Na stavbu „Obchvat Lechovic“ probíhá nyní stavební řízení, které je v současné době do 30. dubna 2014 přerušeno,“ informovala o plánech na rekonstrukci silnice mluvčí Jihomoravského kraje Denisa Kapitančiková. Přerušení komentovala i Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic. "Došlo k prodloužení termínu za účelem doplnění připomínek k žádosti o stavební povolení. V současnosti se jedná pouze o doplnění vyjádření správců sítí, které nejsou v majetku ŘSD," uvedla mluvčí.

Na stavbu úseku Znojmo – Lechovice je pak vydáno územní rozhodnutí, úsek Lechovice – Pohořelice stále zůstává na mrtvém bodě i bez územního rozhodnutí.

Přitom politici se vždy před volbami předhánějí, kdo, jak a lépe rekonstrukcí této silnice navrhne. „Silnice je ve stavu všelijakém, jenom ne vynikajícím. Nesouhlasíme, aby v superkoncepci ministerstva dopravy byla rekonstrukce této silnice vynechána. Navrhneme, aby zkapacitnění silnice I/53 dostalo jasné časové obrysy mezi lety 2013 a 2016,“ slíbil hejtman Michal Hašek na začátku roku 2011.

Přestože řidiči jsou denně vystaveni nepříjemné a nebezpečné jízdě po silnici I/53, Ředitelství silnic a dálnic  tvrdí, že v rámci přípravy tahu I/53 Znojmo – Pohořelice neeviduje žádný komplexní problém, který by bránil v rekonstrukci. „Příprava silnice I/53 je rozsáhlá komplexní rekonstrukce, v rámci které je řešena problematika spojená s vysokou nehodovostí. Nevyhovující rozhledové poměry, nevyhovující sklonové poměry, nehomogenní šířkové uspořádání, nežádoucí připojení polností přímo na silnici I/53 a pohyb pomalých zemědělských vozidel.  Samotná příprava takto rozsáhlé rekonstrukce je proces, který musí splnit standardní kroky vyplývající ze stavebního zákona  o pozemních komunikací.  Rozumíme, že z pohledu veřejnosti lze vnímat průběh přípravy tahu silnice I/53 jako dlouho trvající, ale z pohledu investora se jedná o standardně vedenou přípravu bez jakýchkoliv výjimečných skutečností, které by bránili úspěšnému dokončení přípravy a dosáhnutí realizace stavby,“ uvedla mluvčí ŘSD Ledvinová.

Silnice z Pohořelic do Znojma patří k těm, o kterých se říká, že je silnicí smrti. Jedinou změnou, které se silnice v minulých letech dočkala, bylo vodorovné – červené - značení na silnici. Bezpečnost silnice se tím ale nezlepšila. A podle řidičů, kteří silnicí jezdí každý den, i kdyby se začalo s úpravami okamžitě, je to již pět minut po dvanácté. A kvalita spojení Brna s druhým největším městem Jihomoravského kraje Znojmem má samozřejmě vliv i na rozvoj hospodářství a obchodu. Nehledě na další napojení ve směru na Rakousko.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře