Reklama
reklama

Návrat divokých koní. Exmoorský pony v Podyjí

Exmoorští poníci se již brzy objeví ve volné přírodě v Podyjí. To se stane teprve druhým místem v Česku, kam se vrátí divocí koně. Před rokem se čtrnáctičlenné stádo úspěšně zabydlelo ve středočeských Milovicích, kde se i úspěšně rozmnožují. Na Znojemsku přitom usilovali o dotaci pro umístění poníků již loni, tehdy ještě neúspěšně. Letos je ale o realizaci projektu rozhodnuto.

Poníci se budou pást hned na dvou místech Národního parku Podyjí, na bývalé vojenské střelnici u Mašova a na Havranickém vřesovišti. Budou zde plnit především ochranou funkci přírody. Představují totiž efektivní a levný způsob péče o tamní vzácné rostlinné a živočišné druhy a svojí pastvou pomohou udržet suché trávníky a vřesoviště. Na rozdíl od koz a ovcí, které v této destinaci byli dosud, spásají i vyšší porost či například náletové dřeviny a druhová různorodost s rozmanitými typy pastvy tak bude mít jednoznačně příznivý vliv. Navíc se exmoorský pony podobá polodivokým koním, kteří se na našem území běžně vyskytovali ve středověku.
Výhodu rovněž je, že poníci nejsou agresivní a dobře snáší i přítomnost člověka. Jejich volný pohyb v přírodě tak nebude znamenat žádné ohrožení, naopak se mohou stát pro turisty i místní vítanou atrakcí. Protože jsou otužilí, pást se budou v Podyjí celoročně, aniž by vyžadovali jakoukoliv péči.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře