Reklama
reklama

Na zámku Vranov začínají ve čtvrtek hned tři výstavy

Hned tři vernisáže současně se uskuteční ve čtvrtek 19. června v 15 hodin na Státním zámku Vranově. A na co se můžete těšit? Především na nejucelenější soubor evropské kameniny, dále na květinovou výstavu v interiérech zámku a v neposlední řadě na výtvarnou výstavu v zámecké kapli.

Evropská kamenina ze sbírek Uměleckého průmyslového musea v Praze

Zámek využil příležitosti uzavření vlastních sbírek muzea z důvodu rekonstrukce a nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí jeden z nejucelenějších a nejkvalitnějších souborů kameniny ve střední Evropě. Vranovská výstava nabízí soubor vybraných keramických výrobků rozprostřených na časové ploše od 70. let 18. století do 70. let 19. století. Zastoupena je v ní produkce anglických, francouzských, italských, německých, rakouských, uherských, ruských, lucemburských a belgických manufaktur. Z moravského a českého prostředí se zde uplatní kameninové továrny z Prahy, Týnce, Staré Role, Dalovic, Kravska, Teplic, Děčína a také Vranova nad Dyjí. Právě ve Vranově nad Dyjí působila v 19. století významná manufaktura vyrábějící jemnou kameninu v anglickém stylu. Rozmanité nádoby od jednoduše elegantních ve stylu neoklasicismu, empíru a biedermeieru až po složitější druhorokokové tvary jsou zdobeny plastickými detaily, mřížkovým prořezáváním, zlacením, malbou i tiskem. Nejcennější kolekci představují tzv. wedgwoody, mimořádně hodnotný druh kameniny anglické provenience, který byl inspirací i pro vranovskou produkci. Bohatý soubor exponátů je doplněn dobovými pohledy na keramické manufaktury. Vystaveny jsou i předměty dokumentující technologii výroby keramiky, jako hrnčířský kruh, sádrové formy, špachtle a měděné desky pro tištěný dekor. 

Výstava se bude konat v  bývalé kočárovně zámku před vstupní branou. Potrvá celkem tři sezóny. Kamenina, druh jemné bělavé keramiky, tvoří z technologického hlediska mezičlánek mezi silnostěnnou fajánsí a porcelánem stojícím na vrcholu keramické produkce. Je to hmota tvrdá, lehká, velmi málo průlinčitá, zpravidla pokrytá transparentní glazurou. Její nejkvalitnější projevy vynikají čistotou klasicistně pojatých tvarů, střízlivým dekorem, účelností a elegancí. Kamenina byla vyráběna od poloviny 18. století nejprve v Anglii, krátce nato ve Francii a od přelomu 18. a 19. století po celé Evropě.  

Lilie a růže

Zámecké interiéry vyzdobené významným moravským floristou Slávkem Rabušicem můžete zhlédnout od pátku 20. června do středy 25. června (s výjimkou pondělí). Na jedné straně zdůrazní výstava lilii, jako květinu, kterou měli ve znaku francouzští králové, a to jako symbol čistoty, lásky, míru a nevinnosti a vůbec ženského principu. A pak také růži, tuto pomyslnou květinovou královnu, jako heraldickou figuru anglických králů, ale například i vranovských hrabat Mnizsků. Výstava je součástí cyklu květinových výstav Národního památkového ústavu, jejich letošní podtitul "Válka růží" pomyslně spojí památky, kde výstavy probíhají a současně nás vrací do doby "staré dobré Anglie" a připomíná specifický vojenský konflikt dvou větví královského rodu, které se snažily uchvátit pro sebe královský trůn. Na našich výstavách však květiny nebojují zbraněmi, ale svým půvabem, barevností, vůní a dalšími atributy.

VOX ANGELICUS – již pátý ročník výtvarné výstavy je prezentován v kapli Nejsvětější Trojice a uvidíte ji během prohlídky kaple v prázdninové měsíce denně, kromě pondělí.

Petr Štěpán – významný český grafik a malíř se věnuje výtvarným realizacím převážně v sakrálním prostoru. Jeho tvorbu prostupuje koncentrovaná energie, výsostně religiózní a hluboce lidská.  Specializuje se mimo jiné  na  hudební kresby, v nichž hledá styčné plochy mezi hudebním a výtvarným projevem, věnuje se i krajině. Je členem Umělecké besedy a skupiny Corpora S, s níž pravidelně vystavuje. Žije a pracuje v Českém Brodě, kde je i varhaníkem v kostele sv. Gotharda.  Výstava je instalovaná  v lodi kaple, v sakristii i na oratoři.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Další z brněnských obchodních domů čekají změny. V letošním roce své vlastníky již změnila Olympie a Nákupní centrum Královo Pole, od srpna má nového majitele i Tesco u hlavního nádraží na ulici...
23.09.2017 - 08:37
Komentáře