Reklama
reklama

Na zámku Vranov začínají ve čtvrtek hned tři výstavy

Hned tři vernisáže současně se uskuteční ve čtvrtek 19. června v 15 hodin na Státním zámku Vranově. A na co se můžete těšit? Především na nejucelenější soubor evropské kameniny, dále na květinovou výstavu v interiérech zámku a v neposlední řadě na výtvarnou výstavu v zámecké kapli.

Evropská kamenina ze sbírek Uměleckého průmyslového musea v Praze

Zámek využil příležitosti uzavření vlastních sbírek muzea z důvodu rekonstrukce a nabízí návštěvníkům ke zhlédnutí jeden z nejucelenějších a nejkvalitnějších souborů kameniny ve střední Evropě. Vranovská výstava nabízí soubor vybraných keramických výrobků rozprostřených na časové ploše od 70. let 18. století do 70. let 19. století. Zastoupena je v ní produkce anglických, francouzských, italských, německých, rakouských, uherských, ruských, lucemburských a belgických manufaktur. Z moravského a českého prostředí se zde uplatní kameninové továrny z Prahy, Týnce, Staré Role, Dalovic, Kravska, Teplic, Děčína a také Vranova nad Dyjí. Právě ve Vranově nad Dyjí působila v 19. století významná manufaktura vyrábějící jemnou kameninu v anglickém stylu. Rozmanité nádoby od jednoduše elegantních ve stylu neoklasicismu, empíru a biedermeieru až po složitější druhorokokové tvary jsou zdobeny plastickými detaily, mřížkovým prořezáváním, zlacením, malbou i tiskem. Nejcennější kolekci představují tzv. wedgwoody, mimořádně hodnotný druh kameniny anglické provenience, který byl inspirací i pro vranovskou produkci. Bohatý soubor exponátů je doplněn dobovými pohledy na keramické manufaktury. Vystaveny jsou i předměty dokumentující technologii výroby keramiky, jako hrnčířský kruh, sádrové formy, špachtle a měděné desky pro tištěný dekor. 

Výstava se bude konat v  bývalé kočárovně zámku před vstupní branou. Potrvá celkem tři sezóny. Kamenina, druh jemné bělavé keramiky, tvoří z technologického hlediska mezičlánek mezi silnostěnnou fajánsí a porcelánem stojícím na vrcholu keramické produkce. Je to hmota tvrdá, lehká, velmi málo průlinčitá, zpravidla pokrytá transparentní glazurou. Její nejkvalitnější projevy vynikají čistotou klasicistně pojatých tvarů, střízlivým dekorem, účelností a elegancí. Kamenina byla vyráběna od poloviny 18. století nejprve v Anglii, krátce nato ve Francii a od přelomu 18. a 19. století po celé Evropě.  

Lilie a růže

Zámecké interiéry vyzdobené významným moravským floristou Slávkem Rabušicem můžete zhlédnout od pátku 20. června do středy 25. června (s výjimkou pondělí). Na jedné straně zdůrazní výstava lilii, jako květinu, kterou měli ve znaku francouzští králové, a to jako symbol čistoty, lásky, míru a nevinnosti a vůbec ženského principu. A pak také růži, tuto pomyslnou květinovou královnu, jako heraldickou figuru anglických králů, ale například i vranovských hrabat Mnizsků. Výstava je součástí cyklu květinových výstav Národního památkového ústavu, jejich letošní podtitul "Válka růží" pomyslně spojí památky, kde výstavy probíhají a současně nás vrací do doby "staré dobré Anglie" a připomíná specifický vojenský konflikt dvou větví královského rodu, které se snažily uchvátit pro sebe královský trůn. Na našich výstavách však květiny nebojují zbraněmi, ale svým půvabem, barevností, vůní a dalšími atributy.

VOX ANGELICUS – již pátý ročník výtvarné výstavy je prezentován v kapli Nejsvětější Trojice a uvidíte ji během prohlídky kaple v prázdninové měsíce denně, kromě pondělí.

Petr Štěpán – významný český grafik a malíř se věnuje výtvarným realizacím převážně v sakrálním prostoru. Jeho tvorbu prostupuje koncentrovaná energie, výsostně religiózní a hluboce lidská.  Specializuje se mimo jiné  na  hudební kresby, v nichž hledá styčné plochy mezi hudebním a výtvarným projevem, věnuje se i krajině. Je členem Umělecké besedy a skupiny Corpora S, s níž pravidelně vystavuje. Žije a pracuje v Českém Brodě, kde je i varhaníkem v kostele sv. Gotharda.  Výstava je instalovaná  v lodi kaple, v sakristii i na oratoři.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře