Reklama
reklama

Na rybnících se labutě mohou otrávit. Záchranáři o jejich životy bojují

Časté problémy v létě způsobuje labutím na rybnících botulismus – otrava jedem mikrobů, kteří se vyskytují v bahně rybníka. Také v záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradě nyní pečují o labutě, které by jinak na vodní ploše zahynuly.

Příčinou neschopnosti labutě se pohybovat je otrava jedem botulotoxinem, který produkuje mikroorganismus Clostridium botulinum. Ten se běžně vyskytuje v bahně i v půdě. Právě v létě, kdy horka způsobují špatné okysličování vod, vznikají ideální podmínky pro pomnožení  tohoto mikroba.

Příznaky otravy jsou ochrnutí svalstva, tudíž špatná pohyblivost, což znamená, že ptáci nejsou schopni chůze, letu, ani potápění a mohou se proto ve vodě i utopit.

Otrava botulotoxinem byla příčinou také u labutě nalezené u řeky Želetavky pod hradem Bítov. Labuť byla po zdolání špatně dostupného terénu převezena na stanici, kde o ni nyní pečují.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře