Reklama
reklama

Na rybnících se labutě mohou otrávit. Záchranáři o jejich životy bojují

Časté problémy v létě způsobuje labutím na rybnících botulismus – otrava jedem mikrobů, kteří se vyskytují v bahně rybníka. Také v záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradě nyní pečují o labutě, které by jinak na vodní ploše zahynuly.

Příčinou neschopnosti labutě se pohybovat je otrava jedem botulotoxinem, který produkuje mikroorganismus Clostridium botulinum. Ten se běžně vyskytuje v bahně i v půdě. Právě v létě, kdy horka způsobují špatné okysličování vod, vznikají ideální podmínky pro pomnožení  tohoto mikroba.

Příznaky otravy jsou ochrnutí svalstva, tudíž špatná pohyblivost, což znamená, že ptáci nejsou schopni chůze, letu, ani potápění a mohou se proto ve vodě i utopit.

Otrava botulotoxinem byla příčinou také u labutě nalezené u řeky Želetavky pod hradem Bítov. Labuť byla po zdolání špatně dostupného terénu převezena na stanici, kde o ni nyní pečují.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře