Reklama
reklama

Na Burčákfestu ve Znojmě mohli návštěvníci vypít 200 hektolitrů burčáku

Ve Znojmě uspořádali po vinobraní také Burčákfest, což byla jedna z posledních letošních oslav burčáku v oblasti. Zajímavostí akce bylo šlapání hroznů v kádích. Na festivalu lidé mohli vypít 200 hektolitrů čtyř druhů burčáku, byla to například poslední možnost ochutnat burčák z vinařství Znovín. „V říjnu už burčák prodávat nebudeme, protože ve sklepích je nutné uskladnit hrozny na víno,“ vysvětlil Pavel Vajčner ze Znovínu.

Burčákfest se ve Znojmě letos konal podeváté. Kromě ochutnávky burčáku a vína tu zahrály i hudebníci jako je Ivo Jahelka či skupina Čechomor. Na akci přišlo asi dva tisíce lidí, hlavní atrakcí bylo právě šlapání vína bosýma nohama, kterého se zúčastnili sami návštěvníci v osmi družstvech. "Připravili jsme zhruba 800 kilogramů hroznů a našlapalo se až 400 litrů vína," řekl Vajčner. Šlapání je tradiční metoda zpracování, která je dnes už unikátní.

K dispozici byly čtyři druhy burčáku, jeden z nich v biokvalitě. Znojemský burčák si při své návštěvě města minulý týden pochvaloval i prezident Miloš Zeman, podle jeho vyjádření je burčák právě ve Znojmě nejlepší z celé České republiky.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře