Reklama
reklama

Majáčky pro lepší orientaci nevidomých jsou už i ve Znojmě

Orientaci těžce zrakově postiženým a nevidomým spoluobčanům na autobusovém terminálu ve Znojmě usnadňují od letoška speciální navigační majáčky. Najdete je na nástupišti číslo 5 a číslo 7. Celkové náklady na instalaci činily dvacet tisíc korun, dva majáčky přišli na třiadvacet tisíc korun.

Podle pracovnice TyfloCentra Brno Petry Šeneklové se podobná zařízení už využívají například v Brně, Praze nebo Olomouci. Velkou měrou zvyšují šanci k většímu osamostatnění těžce zrakově postižených.

Orientační majáček se stává jedním z hlavních bodů pro orientaci ve městech. Používá se na označování budov, eskalátorů apod. Většinou se tato zařízení umisťují nad vchodem budovy, pro kterou je majáček určený.

Majáčky jsou pro nevidomé velmi důležitou součástí pro zlepšení jejich pohybu po městě a také pro odstraňování architektonických bariér.

Jak ale takový orientační majáček funguje? "Nevidomý má vysílačku, kterou nosí v kapse, případně ji má zabudovanou v bílé holi. Na vysílačce je sada tlačítek a po stisknutí jednoho z nich majáček zvukově zareaguje.  Majáčky na nádraží ve Znojmě fungují právě na tomto principu. Zařízení po stisknutí tlačítka začne mluvit a navede nevidomého k zastávce, na kterou se potřebuje dostat. Majáček, který je umístěný na zastávce směr Praha například říká: Zastávka číslo sedm směr Praha. Po pravé straně zastávky je tabule s jízdním řádem. Přední dveře autobusu budou přímo před vámi. Stejně to samozřejmě funguje i na zastávce ve směru na Brno," popsala Šeneklová.
 
Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře