Reklama
reklama

Lidem od Dukovan mění jodidové tablety. Staré jsou použitelné jen do srpna

V případě jaderné katastrofy v dukovanské elektrárně by lidé bydlící v okruhu dvaceti kilometrů sáhli do svých lékárniček pro tablety jodidu draselného, který by je měl částečně ochránit před radiací. Tabletám, které dostali před pěti lety, ale končí v srpnu doba použitelnosti. Nové tablety jsou nyní k dispozici na radnicích a po domech je roznáší i brigádníci.

Na moravskokrumlovské radnici je, stejně tak jako na jiných místech v okolí elektrárny, o výměnu tablet velký zájem.  Stará balení vkládají lidé do k tomu určené krabice a výměnou obdrží bílé krabičky se čtyřmi tabletami, které vydrží dalších pět let. Pro šest tisíc obyvatel Krumlova mají k dispozici  devět tisíc šest set balení. Ty, kteří si pro ně nepřijdou na úřad, pak ještě úředníci obejdou. Jodid automaticky obdrží i ti, kteří se do měst v následujících letech přistěhují, dostávají ho místní i školy a podniky.

 

Nová balení léčiva roznášejíi i brigádníci, které zaplatil ČEZ, který také tento lék pro obyvatele zóny kolem jaderných elektráren Dukovany a Temelín nakupuje. „Tablety jodidu draselného zajišťujeme pro stočtyřicet obcí v okolí Dukovan, ve kterých žije zhruba 100 tisíc obyvatel. Je to 180 tisíc balení. Navíc dáváme do volného prodeje dalších deset tisíc dávek, které si může kdokoliv koupit," informoval Petr Velebil z jaderné elektrárny Dukovany.

 

Tablety mají jednoduchý účinek. Nasytí štítnou žlázu jódem, čímž zamezí tomu, aby tento orgán vstřebal i radioaktivní jód.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře