Reklama
reklama

Lidem od Dukovan mění jodidové tablety. Staré jsou použitelné jen do srpna

V případě jaderné katastrofy v dukovanské elektrárně by lidé bydlící v okruhu dvaceti kilometrů sáhli do svých lékárniček pro tablety jodidu draselného, který by je měl částečně ochránit před radiací. Tabletám, které dostali před pěti lety, ale končí v srpnu doba použitelnosti. Nové tablety jsou nyní k dispozici na radnicích a po domech je roznáší i brigádníci.

Na moravskokrumlovské radnici je, stejně tak jako na jiných místech v okolí elektrárny, o výměnu tablet velký zájem.  Stará balení vkládají lidé do k tomu určené krabice a výměnou obdrží bílé krabičky se čtyřmi tabletami, které vydrží dalších pět let. Pro šest tisíc obyvatel Krumlova mají k dispozici  devět tisíc šest set balení. Ty, kteří si pro ně nepřijdou na úřad, pak ještě úředníci obejdou. Jodid automaticky obdrží i ti, kteří se do měst v následujících letech přistěhují, dostávají ho místní i školy a podniky.

 

Nová balení léčiva roznášejíi i brigádníci, které zaplatil ČEZ, který také tento lék pro obyvatele zóny kolem jaderných elektráren Dukovany a Temelín nakupuje. „Tablety jodidu draselného zajišťujeme pro stočtyřicet obcí v okolí Dukovan, ve kterých žije zhruba 100 tisíc obyvatel. Je to 180 tisíc balení. Navíc dáváme do volného prodeje dalších deset tisíc dávek, které si může kdokoliv koupit," informoval Petr Velebil z jaderné elektrárny Dukovany.

 

Tablety mají jednoduchý účinek. Nasytí štítnou žlázu jódem, čímž zamezí tomu, aby tento orgán vstřebal i radioaktivní jód.

 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Komentáře