Reklama
reklama

Lidé z Podyjí nechtějí obří větrnou elektrárnu na dohled

Starostové obcí z mikroregionu Vranovsko a z dalších obcí včetně měst Znojmo a Jemnice podepsali komuniké, v němž odmítají stavbu rakouské větrné elektrárny Windpark Nord v blízkosti Národního parku Podyjí. Podle záměru by tam totiž mohlo vzniknout až jedenatřicet dvousetmetrových větrníků. Komuniké odeslali zemské vládě Dolního Rakouska, českému ministerstvu životního prostředí a Jihomoravskému kraji. Existuje také petice, kterou už podepsalo 2700 lidí.

 Díky komuniké se obce stanou oficiálním účastníkem schvalovacího řízení rozhodujícího o výstavbě. "Nejvíce nám vadí významný zásah do rázu krajiny jedné z nejcennějších přírodních lokalit v Česku, dopady na životní prostředí národního parku a negativní vliv na turistický ruch v regionu, jenž se potýká s vysokou nezaměstnaností," uvedl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Co nejdříve se chce setkat s ministrem životního prostředí a senátorkou za Znojemsko Martou Bayerovou. "Chci se domluvit na dalším postupu a vyvinout co největší tlak na rakouské úřady a zabránit stavbě větrníků," řekl Vedra.

O návrhu projektu bude rozhodovat dolnorakouská vláda v květnu. Proti se staví i některé rakouské organizace jako například Bürgerinitiative Thayatal.

Obří Windpark Nord má vyrůst nedaleko Hardeggu na dohled moravské obce Šafov. Investor, jimiž jsou Rakouské spolkové lesy a obce Hardegg, Langau a Weitersfeld, chce postavit 26 až 31 větrníků, které budou vysoké 150 metrů a lopatky se dostanou až do dvousetmetrové výšky nad zem. Park se má rozprostírat na 600 hektarech. Je jedním z 22 vybraných míst dolnorakouskou vládou, kde by mohly nové větrné elektrárny stát.

Existuje také studie, podle níž by stačilo zmodernizovat současné rakouské větrné elektrárny, čímž by se ročně vyrobilo navíc 3000 megawatt, což odpovídá výkonu 1000 větrných elektráren. Rakousko je navíc energeticky soběstačné.

Opatrně se k záměru staví podle jedné z rakouských rozhlasových stanic také dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. Podle něj je třeba dbát i na estetiku krajiny a větrníky stavět tam, kde je vítr dostatečně silný, což v Podyjí velkou část roku není.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře