Reklama
reklama

Lidé z Podyjí nechtějí obří větrnou elektrárnu na dohled

Starostové obcí z mikroregionu Vranovsko a z dalších obcí včetně měst Znojmo a Jemnice podepsali komuniké, v němž odmítají stavbu rakouské větrné elektrárny Windpark Nord v blízkosti Národního parku Podyjí. Podle záměru by tam totiž mohlo vzniknout až jedenatřicet dvousetmetrových větrníků. Komuniké odeslali zemské vládě Dolního Rakouska, českému ministerstvu životního prostředí a Jihomoravskému kraji. Existuje také petice, kterou už podepsalo 2700 lidí.

 Díky komuniké se obce stanou oficiálním účastníkem schvalovacího řízení rozhodujícího o výstavbě. "Nejvíce nám vadí významný zásah do rázu krajiny jedné z nejcennějších přírodních lokalit v Česku, dopady na životní prostředí národního parku a negativní vliv na turistický ruch v regionu, jenž se potýká s vysokou nezaměstnaností," uvedl starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

Co nejdříve se chce setkat s ministrem životního prostředí a senátorkou za Znojemsko Martou Bayerovou. "Chci se domluvit na dalším postupu a vyvinout co největší tlak na rakouské úřady a zabránit stavbě větrníků," řekl Vedra.

O návrhu projektu bude rozhodovat dolnorakouská vláda v květnu. Proti se staví i některé rakouské organizace jako například Bürgerinitiative Thayatal.

Obří Windpark Nord má vyrůst nedaleko Hardeggu na dohled moravské obce Šafov. Investor, jimiž jsou Rakouské spolkové lesy a obce Hardegg, Langau a Weitersfeld, chce postavit 26 až 31 větrníků, které budou vysoké 150 metrů a lopatky se dostanou až do dvousetmetrové výšky nad zem. Park se má rozprostírat na 600 hektarech. Je jedním z 22 vybraných míst dolnorakouskou vládou, kde by mohly nové větrné elektrárny stát.

Existuje také studie, podle níž by stačilo zmodernizovat současné rakouské větrné elektrárny, čímž by se ročně vyrobilo navíc 3000 megawatt, což odpovídá výkonu 1000 větrných elektráren. Rakousko je navíc energeticky soběstačné.

Opatrně se k záměru staví podle jedné z rakouských rozhlasových stanic také dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. Podle něj je třeba dbát i na estetiku krajiny a větrníky stavět tam, kde je vítr dostatečně silný, což v Podyjí velkou část roku není.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře